Czy kotlet musi być z mięsa? Trybunał Sprawiedliwości analizuje problem
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przygląda się sprawie wegetariańskich zamienników produktów mięsnych. Analizie podlegają nazwy nawiązujące do mięsnych pierwowzorów.
Jak nazwać produkt, który ma być zamiennikiem kiełbasy, tylko zamiast mięsa ma w składzie soję? Tym problemem zajmuje się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa jest poważna - chodzi o nazewnictwo wegetariańskich zamienników mięsa w całej Europie.
Podobne
- Czy wegańskie mięso jest przyszłością gastronomii?
- Kraboburgery ze "Spongeboba"w menu popularnego fast fooda. Rozgryziesz tajny przepis?
- Google i Apple z ogromnymi karami. Trybunał Sprawiedliwości zaskoczył
- Amerykanka przeżyła szok. "Czy faceci z Polski wiedzą, że umiemy to robić?"
- Aktorka z "Clueless" zjadła trujący owoc. "Wgryzłam się w to, czy to pomidor?"
Jogurt tylko z mleka, kotlet tylko z mięsa?
Trybunał Sprawiedliwości UE już raz analizował sprawę wegańskich zamienników. W 2017 r. padło pytanie dotyczące nazywania zamienników produktów nabiałowych, a więc mleka, masła oraz jogurtów. Wtedy TSUE zadecydował, że tylko produkty z "prawdziwym" mlekiem, czyli pochodzącym od zwierząt, mogą nosić nazwę "mleko", "masło" i "jogurt". Dzięki temu rozporządzeniu weganie piją kawę z napojem roślinnym, a nie jak kiedyś - mlekiem owsianym.
Zdaniem organizacji pozarządowych zajmujących się popularyzacją diety wegańskiej, sprawa wege mięsa może zakończyć się sukcesem. "Zapewnienie konsumentom trafnej i przejrzystej informacji na temat nabywanych produktów jest niezwykle ważne, tym bardziej, że popyt na produkty roślinne stale rośnie" - podkreśla menadżer ds. polityki w Europejskiej Unii Wegetariańskiej Ronja Berthold w rozmowie z Euractiv.
Pomysł wzbudza skrajne emocje
W 2020 r. Parlament Europejski odrzucił wniosek o zastosowanie pojęcia "burger" wyłącznie dla produktów odzwierzęcych. Rok później Francja zakazała stosowania nazw kulturowo kojarzonych z mięsem dla produktów wegańskich. Zakazano tym samym takich nazw jak "wegańskie kiełbaski" czy "wegański kurczak".
Francuską ustawę skrytykowały organizacje promujące wegetarianizm i weganizm, takie jak krajowa Association Végétarienne de France (AVF) i Europejska Unia Wegetariańska (EVU). Ich zdaniem nowy przepis jest niezgodny z prawem unijnym. Aby uniknąć spięć, francuska Rada Stanu skierowała sprawę do Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Obecnie Belgia oraz Włochy rozważają zakazanie na poziomie krajowym stosowania pojęć związanych z mięsem do nazywania wegetariańskich zamienników. Uchwała TSUE może więc realnie wpłynąć na sposób nazewnictwa wegańskich i wegetariańskich zamienników w całej Unii Europejskiej.
Źródło: Euractiv
Popularne
- Zapowiedzi LEGO Harry Potter na 2025 r. Potężny debiut unikatowej budowli
- Taśmy Buddy wstrząsną internetem? "Zmieni trochę optykę"
- Friz zamroził influencerów? "Ratownicy musieli nas wyciągać z lodu"
- Podała dziecku ciasto z alkoholem. Wiernikowska rozpętała burzę
- Mini Majk podjął ważną decyzję. Influencer zmieni wygląd?
- To już oficjalne. Media społecznościowe nie dla nastolatków
- Dawid Podsiadło robi karierę za granicą? "Pierwsze kroki na scenie"
- Tiktokerka zrobiła dramę w Starbucksie. Nie zgadniesz, o co poszło
- Bambik i V-dolce w "Milionerach". Czy uczestniczka znała odpowiedź?