Czas na elektryczne samoloty? Zbudowali niesamowite baterie
Szwedzccy naukowcy i naukowczynie dokonali przełomu w technologii baterii elektrycznych. Udało im się stworzyć "najtwardszą baterię na świecie". Dlaczego to odkrycie zmieni smartfony, samochody i samoloty?
Naukowczynie i naukowcy z Chalmers University of Technology w Szwecji dokonali przełomu, który może umożliwić powstanie pierwszych samolotów napędzanych energią elektryczną. Nie było to możliwe przy dotychczasowej technologii, używanej np. w samochodach elektrycznych, ponieważ baterie o takiej samej wydajności są ok. 40 razy cięższe od paliwa lotniczego.
Podobne
W Szwecji powstała najtwardsza bateria na świecie
Badaczki i badacze z Chalmers stworzyli nowy rodzaj baterii - baterię strukturalną. Wykonana z włókna węgłowego jest na tyle twarda, że zamiast być dodatkowym balastem dla pojazdów, może drastycznie zmniejszyć ich wagę, jako element konstrukcji. Jedna z autorek badań, dr Richa Chaudhary, wytłumaczyła: "Udało nam się stworzyć baterię wykonaną z kompozytu włókna węglowego, która jest tak sztywna, jak aluminium i wystarczająco gęsta energetycznie, aby mogła być wykorzystywana komercyjnie".
Materiał, z którego wykonana jest "najtwardsza bateria na świecie", jest wystarczająco wytrzymały, aby służyć jako element konstrukcji nośnej. Pozwoli to na zintegrowanie z konstrukcją pojazdów w celu zmniejszenia masy i znacznego zwiększenia zasięgu. Dr Chaudhary wyjaśniła: ""Podobnie jak ludzki szkielet, bateria będzie pełnić kilka funkcji jednocześnie".
Jak baterie strukturalne zmienią technologię?
Według naukowców właściwości baterii strukturalnej oznaczają, że może być ona wykorzystywana na bardzo wiele sposobów. W komercyjnym użyciu może oznaczać "cienkie jak karta kredytowa" smartfony i laptopy o połowę lżejsze niż obecnie. Prof. Leif Asp, jeden ze współautorów artykułu podsumowującego powstanie przełomowej technologii, który został opublikowany 10 września w czasopiśmie naukowym "Advanced Materials" poinformował, że szwedzkie odkrycie cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony przemysłu motoryzacyjnego i lotniczego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
JULIA ŻUGAJ spełniła już WSZYSTKIE SWOJE MARZENIA?
Prof. Asp poinformował: "Przeprowadziliśmy obliczenia dotyczące samochodów elektrycznych, które pokazują, że mogłyby one jeździć nawet o 70 proc. dłużej niż obecnie, gdyby miały konkurencyjne akumulatory strukturalne". Naukowiec nie ma wątpliwości: "Pod względem wielofunkcyjności, nowa bateria jest dwa razy lepsza od poprzedniczek - i de facto najlepsza, jaką kiedykolwiek wyprodukowano na świecie".
Źródło: euronews.com
Popularne
- Znamy przyczynę śmierci sowy Duolingo. Dua Lipa opłakuje ptaka
- Stuu został pobity? Szokujące nagranie obiegło internet
- Sowa Duolingo nie żyje. Wszyscy możecie ją mieć na sumieniu
- Kotolga jest viralem na TikToku. Kim jest i co o niej wiadomo?
- Żugajki na tropie nowego partnera Julii. Kim jest tajemniczy mężczyzna?
- "Diabeł morski" straszył u wybrzeży Teneryfy. Ryba skończyła marnie
- Powstał tłumacz z polskiego na deweloperski. "Zrozum groźne gatunki"
- Sprawa korepetytora trafiła do Rzeczniczki Praw Dziecka. Co dalej?
- Damiano David wystąpił w Polsce. Zagrał nowy kawałek