Jak młode osoby przeżywają pielgrzymki na Jasną Górę?

Co się odjaniepawla na pielgrzymkach? Duchowny zbulwersowany reportażem

Źródło zdjęć: © Niemiec / AKPA
Marta Grzeszczuk,
14.08.2023 17:00

Ks. Janusz Chyla nazywa na X radiowy reportaż o pielgrzymkach kłamstwem i pomówieniami. Co tak zbulwersowało duchownego?

13 sierpnia ukazał się na antenie i na stronie tokfm.pl reportaż o pielgrzymkach, w których uczestniczy młodzież.. Sierpień to tradycyjnie miesiąc pielgrzymek na Jasną Górę, odbywa się ich wtedy ok. 40, ze wszystkich stron Polski. Według szacunków Kościoła bierze w nich udział aż 250 tys. wiernych.

Reportaż o pielgrzymkach z perspektywy młodych ludzi

W reportażu o podejściu młodych osób do tych wydarzeń Tokfm cytuje m.in. 19-letnią Dominikę z Pabianic: "Pielgrzymka jest dużo tańsza niż wyjazd do modnego kurortu, za to z dużo większą dawką wrażeń". Nastolatka przyznała, że pielgrzymki to okazja do "nawiązywania nowych znajomości i doświadczania przygody życia". W tym roku pójdzie na Jasną Górę po raz piąty.

Dominika przeżyła swoją inicjację seksualną z chłopakiem poznanym na pielgrzymce. Jest też zadowolona, że po powrocie jest szczuplejsza i w lepszej formie. Twierdzi, że dla wielu dziewczyn motywacją do dołączenia do pielgrzymki jest właśnie chęć zrzucenia paru kilogramów.

Na piątą pielgrzymkę wybiera się też 22-letni Janek. W reportażu przyznał, że nie wszyscy pielgrzymi są bardzo pobożni i "ogarnięci" religijnie. Niektórzy rzucają wulgaryzmami, piją alkohol, też w nadmiarze, tańczą na stołach, czasem w negliżu - powiedział reporterce.

Duchowny opisał reportaż jako "kłamstwa"

trwa ładowanie posta...

Wydźwięk reportażu Tokfm nie spodobał się wielu komentatorom, zwłaszcza duchownym. Głos na X (do niedawna Twitterze) zabrał m.in. ks. Janusz Chyła, co podchwycił portal wpolityce.pl. Ks. Chyła określił artykuł na tokfm.pl jako kłamstwo i podłość. Wpolityce.pl dodał swoje komentarze o próbach zohydzenia katolickich tradycji.

Jako dowody na nieprawdziwość relacji przedstawionych w reportażu tokfm.pl ks. Chyła podaje fakt swojego uczestnictwa w aż 29 pielgrzymkach. Nie ulega wątpliwości, że udział w pielgrzymce jako osoba duchowna, jest innym doświadczeniem, niż te relacjonowane przez kipiących hormonami nastolatki i nastolatków.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 8
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 61
  • emoji smutek - liczba głosów: 4
  • emoji złość - liczba głosów: 6
  • emoji kupka - liczba głosów: 9
Proca,zgłoś
Prawda im dalej od Kościoła i Wiary tym większe brednie wymyslaja
Odpowiedz
3Zgadzam się7Nie zgadzam się
EwaK,zgłoś
PROPONUJĘ ABY KTÓRYŚ Z DZIENNIKARZY WYBRAŁ SIĘ BA PIESZĄ PIELGRZYMKĘ I ZOBACZYŁ NA WŁASNE OCZY JAK PIELGRZYMI SIĘ ZACHOWUJĄ.
Odpowiedz
47Zgadzam się5Nie zgadzam się
Zosia,zgłoś
Pielgrzymki piesze są wspaniałe,wspaniali ludzie i piękne rekolekcje w drodze.Jlamliwej stacji nie należy słuchać...
Odpowiedz
42Zgadzam się14Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 4