Coraz trudniej odgadnąć cenę produktu w Biedronce

Cena za rolkę papieru. Do Biedronki już tylko z kalkulatorem?

Źródło zdjęć: © canva
Marta Grzeszczuk,
29.01.2024 14:30

W mediach społecznościowych głośno komentowana jest najnowsza akcja promocyjna Biedronki. Czy to zemsta matematyczek i matematyków?

Pomysłowość sieci handlowych w próbach przekonania klientek i klientów, że jest tanio, mimo że jest drogo, nie zna granic. Podwyżki cen wprowadzane przez producentów w połączeniu z obowiązującym od 2023 r. europejskim systemem Omnibus dają rezultaty. Ceny na sklepowych półkach podawane są w coraz mniej czytelny sposób.

Cena za rolkę papieru toaletowego i litr napoju

Na portalu X komentatorzy i komentatorki 29 stycznia z rozrzewnieniem wspominają nauczycielki i nauczycieli matematyki. Niektórzy podejrzewają wręcz, że ci ostatni przejęli kontrolę nad działem marketingu sieci Biedronka i mszczą się za wszystkie: "mi matematyka się w życiu na pewno nie przyda".

trwa ładowanie posta...

Aby móc pochwalić się niską ceną dużym drukiem, sieć handlowa podaje obecnie ceny za jedną rolkę papieru, jedną pieluszkę dla dzieci i jeden litr coli. Te informacje mogą być oczywiście przydatne np. do porównania cen tego samego asortymentu od różnych producentów. Jednak zmuszanie klientów do wyciągania kalkulatora, żeby policzyć, ile zapłacą za całe opakowanie to jednak przesada.

Wiele osób zauważyło, że takie przedstawienie oferty może prowokować do rozrywania opakowań zbiorczych. "Ciekawe ile paczek papieru i pampersów zostanie rozerwanych. Ktoś może się kłócić, że cena jest podana za sztukę, więc wziął tyle, ile potrzebuje" - brzmi jeden z komentarzy na portalu X.

trwa ładowanie posta...

W ubiegłym tygodniu w mediach społecznościowych cieszyła się popularnością promocja masła w tej samej sieci handlowej. Na jednej grafice reklamowej pojawiło się aż pięć różnych cen tego samego produktu.

Czy UOKiK zapanuje nad sytuacją?

W bardzo wielu komentarzach oznaczony jest Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Instytucja ma już doświadczenie w ograniczaniu fantazji Biedronki w informowaniu klientów o cenach. Jak podał portal wp.pl, w 2023 r. Sąd Apelacyjny oddalił apelację spółki Jeronimo Martins Polska i utrzymał karę 115 mln zł nałożoną przez UOKiK.

Na początku roku pisaliśmy o tym, że w UOKiK toczy się obecnie kilkanaście postępowań mających wyjaśnić, czy portugalska sieć ponownie narusza prawa konsumentów.

Biedronka nie jest oczywiście jedyną firmą, która "kombinuje" z cenami. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów napisał w dokumencie przekazanym PAP, że przygląda się również obecnie działaniom sieci Lidl, Żabka, Dino, Kaufland, Netto, Carrefour i Auchan.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0