Sławomir Mentzen i Krzysztof Bosak zablokowani w Poznaniu

Bosak i Mentzen zbanowani w Poznaniu. Nie wystąpią w Sali Ziemi

Źródło zdjęć: © Adam Chelstowski / Forum
Konrad SiwikKonrad Siwik,10.08.2023 13:45

Liderzy Konfederacji Sławomir Mentzen i Krzysztof Bosak nie wystąpią na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Jest to efekt apelu wystosowanego przez działaczy fundacji Varia Posnania, którzy sprzeciwiają się nienawistnym postulatom partii Nowa Nadzieja.

Sławomir Mentzen i Krzysztof Bosak muszą wypić piwo, którego sobie nawarzyli. Ich wspólne wystąpienie "Bosak & Mentzen NA ŻYWO w Poznaniu", które miało odbyć się 15 września w Sali Ziemi na Międzynarodowych Targach Poznańskich (MTP), zostało zablokowane - o czym poinformowali aktywiści z fundacji Varia Posnania.

Apel o odwołanie wystąpienia liderów Konfederacji

Wcześniej aktywiści wystosowali apel do zarządu MTP o odwołanie wystąpienia liderów Konfederacji. Pod petycją do wtorku 8 sierpnia zebrali ponad 2,2 tys. głosów. Jej inicjatorzy Kacper Nowicki i Aleksandra Sroka argumentowali, czemu nie chcą Bosaka i Mentzena w swoim mieście.

"27 lipca dowiedzieliśmy się, że na Sali Ziemi swoje wydarzenie zorganizować ma partia Nowa Nadzieja. Ugrupowanie nawołujące do nienawiści do drugiego człowieka, głoszące hasła ksenofobiczne, homofobiczne i seksistowskie. Jej liderzy Sławomir Mentzen i Krzysztof Bosak od lat znani są z wypowiedzi nawołujących do łamania praw człowieka, a programy partii, którym przewodzą, opowiadają się przeciwko powszechnie pojętemu państwu prawa szanującego każdego człowieka" - pisali w liście wysłanym do MTP.

Aktywiści dodali również, że "Konfederacja to partia otwarcie szerząca nienawiść do społeczności ukraińskiej w Polsce (m.in. poprzez hasła 'stop ukrainizacji Polski')".

Bosak & Mentzen nie wystąpią na MTP

"Dzień po wystosowaniu apelu Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak poinformował, że dochód z tego wydarzenia przeznaczony zostanie na miejski program invitro. Jeszcze tego samego dnia wystosowaliśmy list do Zarządu Grupy MTP, informując, że decyzja ta nie jest dla nas satysfakcjonująca, zwłaszcza w świetle faktu, że umowa na najem Sali Ziemi nie została podpisana" - pisze Nowicki w liście nadesłanym do naszej redakcji.

Umowa nie została podpisana i podpisana już nie będzie. Zarząd Grupy MTP poinformował bowiem aktywistów, że: "Nie mamy w zwyczaju komentować uzgodnień z naszymi klientami. Potwierdzamy, że 15 września to wydarzenie nie odbędzie się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich".

Kacper Nowicki z fundacji Varia Posnania, która zaprotestowała przeciwko wizycie liderów Konfederacji w Sali Ziemi, skomentował decyzję MTP: "Poznań już po raz trzeci dał odpór nienawistnym poglądom środowiska Pana Mentzena i Bosaka. Za pierwszym razem z mojej inicjatywy spotkanie z Panem Mentzenem odwołał Uniwersytet Ekonomiczny, kilka miesięcy później żaden z poznańskich klubów i restauracji nie wynajął mu przestrzeni na tzw. Piwo z Mentzenem" - wspomina aktywista.

Krzysztof Rzońca, dyrektor biura prasowego Konfederacji, w rozmowie z Wyborczą powiedział, że spotkanie i tak odbędzie się w Poznaniu, ale w innym miejscu. Nie zdradził jednak nowej lokalizacji. Tak czy inaczej, odwołanie Bosaka i Mentzena z Sali Ziemi jest dla aktywistów sukcesem.

trwa ładowanie posta...

"Sala Ziemi to miejsce dla społeczności miasta symboliczne, a Międzynarodowe Targi Poznańskie, to jedna z najważniejszych dla poznaniaków i poznanianek przestrzeni. Decyzja Grupy MTP satysfakcjonuje i pokazuje, że w Poznaniu nie ma miejsca na ksenofobię, seksizm, homofobię i bigoterię religijną" - kwituje swój sukces Nowicki.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 6
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Dzięki za artykuły o konfederacji teraz wiem co to za partia i w końcu wiem na kogo będę głosować.
Odpowiedz
2Zgadzam się1Nie zgadzam się
Polska,zgłoś
Po slowach zywi nienawiść do ukry wiem co reprezentujecie
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się
Poznanianka,zgłoś
A gdzie tolerancja dla innych poglądów? Taki tolerancyjny Poznań, że nie toleruje innych poglądów.
Odpowiedz
5Zgadzam się0Nie zgadzam się