Belgijska aktywistka wykorzystuje NFT do legalizacji aborcji. Co to jest?

Amnesty International promuje NFT. Internauci są bezlitośni

Źródło zdjęć: © vibez / canva, fot. Instagram
Weronika Plucińska,
08.05.2023 13:15

Aborcja jest zakazana w Polsce oraz innych krajach. Powstaje sporo organizacji, które działają w celu ułatwienia dostępu kobietom do legalnego i przede wszystkim bezpiecznego przerwania ciąży. Młoda aktywistka z Belgii we współpracy z Amnesty International postanowiła wypuścić kolekcję NFT, aby pomóc kobietom. Inicjatywa podzieliła internautów.

NFT to "Non-Fungible Token", czyli zasoby cyfrowe, które są unikalne i niewymienne. Oznacza to, że każda wersja posiada szyfrowanie tożsamości. Jeśli jesteś w posiadaniu NFT to znaczy, że masz na własność konkretny przedmiot. Mogą to być m.in. dzieła sztuki, muzyka, gry czy żetony członkowskie.

Przykładowo w obiegu jest wiele banknotów 50 funtów, ale jest tylko jedna Mona Lisa. Dzięki technologii blockchain (która służy do przesyłania i przechowywania informacji o transakcjach internetowych; cyfrowa księga transakcji) cenny obraz może zostać poddany tokenizacji, czyli zamieniony w NFT i sprzedany na giełdzie.

Jak można handlować NFT?

Jeśli ktoś posiada NFT, może je odsprzedać. Wartość zasobów cyfrowych często osiąga miliony. Właściciel danego NFT może je sprzedać przenosząc własność na adres portfela cyfrowego kupującego.

NFT a prawa człowieka?

6 maja 2023 r. organizacja Amnesty International Polska opublikowała wiadomość o podjętej współpracy związanej z rynkiem NFT. W mediach społecznościowych organizacja poinformowała, że oddział Amnesty International w Belgii zdecydował się rozpocząć współpracę ze słynną artystką i aktywistką feministyczną, Lucyle Massu.

Wszystko w ramach projektu HU.R.R.A. Jego celem jest ochrona prawa do aborcjiPolsce i na świecie.

trwa ładowanie posta...

Jak informuje organizacja, już niedługo trafi do sprzedaży 10 tys. unikalnych, cyfrowych dzieł sztuki zaprojektowanych przez Lucyle. W twórczości artystki można zobaczyć wyjątkowe twarze osób, które mogą zajść w ciążę. Są one różne jednak jest coś, co je łączy - prawo decydowania o własnych ciałach.

Organizacja zachęca do zakupu prac Lucyle, ponieważ w taki sposób można dołączyć do walki o legalną aborcję.

trwa ładowanie posta...

Jak zareagowali internauci?

W komentarzach pod wpisem organizacji można zobaczyć wiele opinii na temat nowego projektu Amnesty International. Znaczna część osób nie jest zadowolona z tego, że będzie używana technologia NFT. Argumentują to faktem, że jest ona szkodliwa dla środowiska.

Amnesty International promuje NFT. Komentarze internautów
Amnesty International promuje NFT. Komentarze internautów (vibez , Instagram, canva)

A co wy myślicie o inicjatywie organizacji?

źródło: instagram.com, internetmatters.org, businessinsider.com.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0