Aktywiści klimatyczni przerywają mistrzostwa świata w kolarstwie

Aktywiści przerywają wyścig kolarski. Polacy życzą im amputacji rąk

Źródło zdjęć: © Canva
Anna RusakAnna Rusak,07.08.2023 10:45

Grupa aktywistów klimatycznych ze Szkocji postanowiła przerwać mistrzostwa świata w kolarstwie, w których udział brał Polak Michał Kwiatkowski. Czemu działacze This is Rigged przykleili się do asfaltu?

Aktywiści klimatyczni prężnie działają na całym świecie. Pod koniec lipca Greta Thunberg tańczyła do "Barbie" w Wielkiej Brytanii w ramach sprzeciwu wobec przemysłu paliw kopalnych, a polscy działacze z grupy Dzikie Karpaty przykuli się do bramy, by walczyć o lasy.

Teraz swoją obecność dość mocno zaznaczyła grupa ze Szkocji. Aktywiści klimatyczni zakłócili mistrzostwa świata w kolarstwie, przyklejając się do drogi. Czemu postanowili przeszkodzić również polskiemu zawodnikowi?

Aktywiści klimatyczni przerywają mistrzostwa świata w kolarstwie

This is Rigged to grupa aktywistów klimatycznych ze Szkocji, która przeciwstawia się przemysłowi paliw kopalnych i żąda przejścia na alternatywne metody pozyskiwania energii. W niedzielę 7 sierpnia postanowili zakłócić mistrzostwa świata w kolarstwie.

Działacze pojawili się na trasie z Edynburga do Glasgow, która miała ponad 270 km. Wyścig kolarzy miał trwać mniej więcej trzy godziny, a jednym z zawodników był Polak Michał Kwiatkowski. Ich trasa niestety wydłużyła się w czasie przez grupę This is Rigged.

Aktywiści klimatyczni zatrzymali mistrzostwa świata w kolarstwie w wiosce Carron Valley, przyklejając się do asfaltu. Funkcjonariuszom ostatecznie udało się usunąć i aresztować pięciu członków grupy This is Rigged. Po prawie godzinnej przerwie wyścig został wznowiony.

trwa ładowanie posta...

Jak na działania grupy This is Rigger zareagowali polscy internauci? Życzyli aktywistom klimatycznym amputacji rąk i twierdzili, że organizatorzy wyścigu powinni ich tak po prostu zostawić, żeby sami radzili sobie z odklejaniem się od asfaltu. Sugerują jeszcze, że młodych ludzi można byłoby po prostu... przejechać.

trwa ładowanie posta...

Czemu aktywiści klimatyczni przeszkodzili kolarzom?

Co tak bardzo przeszkadzało aktywistom klimatycznym w mistrzostwach świata w kolarstwie? Paliwa kopalne, a konkretnie koncern chemiczny INEOS, który sponsorował wyścig wokół Campsie Fells. To pasmo wzgórz w Szkocji, które w czerwcu zmagało się z rozległymi pożarami.

"Fakt, że INEOS otrzymał pozwolenie na sponsorowanie wyścigu wokół Campsie Fells - pochłoniętego w zeszłym miesiącu przez pożary - jest hańbą i zniewagą zarówno dla społeczności kolarskiej, jak i mieszkańców Szkocji" - oświadczyli aktywiści.

Zakłócenie mistrzostw świata w kolarstwie to kolejny sprzeciw aktywistów w ostatnim czasie. Na początku sierpnia This is Rigged spryskało na czerwono część budynku szkockiego parlamentu. To ich reakcja na ogłoszony przez premiera plan 100 nowych licencji na ropę i gaz na Morzu Północnym.

trwa ładowanie posta...

Źródło: GlasgowTimes

Rozwijaj swoje pasje z Bankiem Pekao S.A., bo jak nie teraz to kiedy?
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 18
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 7
  • emoji kupka - liczba głosów: 14
Taka prawda,zgłoś
Puścił bym przed kolażami walec i sami by się poodrywali od tego asfaltu . A jeszcze za uszkodzenie drogi kazał bym im za calą zaplacić i problem by się rozwiązał . Przykuwają się do drzewa zaspawać kłódkę i niech tam siedzi skoro im miło
Odpowiedz
2Zgadzam się0Nie zgadzam się
Smuteczki,zgłoś
Ojoj ale redakcja smutna ze nikt nie lyka tego BS o klimacie
Odpowiedz
2Zgadzam się2Nie zgadzam się
Sitos,zgłoś
Nie aktywiści tylko ekoteroryrści często opłacani przez Rosję.
Odpowiedz
21Zgadzam się2Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 5