Stan gotowości zorzowej nad Polską

Stan gotowości zorzowej nad Polską. O co chodzi?

Źródło zdjęć: © Canva
Natalia Witulska,
30.11.2023 18:45

Od czwartku 30 listopada do piątku 1 grudnia wprowadzono w Polsce "stan gotowości zorzowej". Oznacza to, że w tych dniach możliwe będzie obejrzenie przepięknego zjawiska na niebie.

Robiące wrażenie zjawisko znowu będzie widoczne na polskim niebie. Wszystko zależy oczywiście od warunków pogodowych, jednak w kraju wprowadzono "stan gotowości zorzowej". Gdzie wypatrywać kolorowych świateł?

Stan gotowości zorzowej nad Polską

Zorza polarna była widoczna na polskim niebie kilka razy w ciągu ostatnich tygodni. Eksperci podkreślaj, że najlepsze warunki do jej oglądania wystąpiły w niedzielę 5 listopada. Alert był od tamtego czasu wielokrotnie ogłaszany.

Okazuje się jednak, że po raz kolejny pojawia się możliwość podziwiania gry świateł na niebie. Na stronie polskiastrobloger.pl przekonują, że w najbliższym czasie możliwe jest wystąpienie silnej burzy kategorii G3, z możliwością podbicia do kategorii G4. Będzie to równoznaczne z szansą pojawienia się widowiskowej zorzy.

Stan gotowości zorzowej nad Polską
Stan gotowości zorzowej nad Polską (Canva)

Pomóż nam zmienić internet na lepsze. TUTAJ

"Taka aktywność burzy jest pierwszą w skali, która już gwarantuje obecność zórz polarnych nad Polską, choć wiele ostatnich przypadków podobnych burz pokazuje, że ich zasięg przy kategorii G3 poszerza się poza południe Polski" - czytamy na polskiastrobloger.pl.

trwa ładowanie posta...

Eksperci zauważają, że w obserwowaniu zorzy nie będzie sprzyjać Księżyc, który jest chwilę po pełni, ale z pewnością jest to lepszy scenariusz niż zachmurzenie. Wtedy podziwianie zjawiska byłoby całkowicie niemożliwe.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0