"Skandal" na imprezie w Rosji

"Skandal" na imprezie w Rosji. Celebryci przepraszają pod przymusem?

Źródło zdjęć: © Instagram
Konrad SiwikKonrad Siwik,28.12.2023 12:00

Ostatnie wydarzenia w Moskwie wywołały lawinę reakcji, podnosząc pytania dotyczące granic moralności, wolności osobistej i akceptacji społecznej. Impreza w klubie Mutabor, organizowana przez prezenterkę telewizyjną Nastyę Ivleevą, stała się centrum dyskusji nie tylko w środowisku artystycznym, ale i w całym społeczeństwie rosyjskim.

Wydarzenie w moskiewskim klubie Mutabor, które miało specyficzną koncepcję dress code'u, sprowokowało skargi i oburzenie wśród prokremlowskich działaczy - na co zwróciła uwagę na X politolog Agnieszka Bryc. Rosyjscy "patrioci" zaczęli masowo składać skargi do prokuratury, a nawet pojawił się pozew zbiorowy przeciwko innej prezenterce, Anastazji Iwljejewej, domagający się 1 miliarda rubli odszkodowania za rzekome straty moralne.

Impreza, która wywołała burzę w Rosji

Krytyka nie ograniczyła się tylko do sfery społecznej. Szef Federalnego Projektu Bezpieczeństwa i Przeciwdziałania Korupcji Witalij Borodin zauważył, że Rosja zmaga się z szerzącą się "sodomią, obskurantyzmem i propagandą LGBT". To stwierdzenie spotkało się z ostrą reakcją rosyjskiego organu regulacyjnego, Roskomnadzoru, który uznał, że na niektórych zdjęciach pojawiły się "przejawy propagandy LGBT". Takie działania, zgodnie z wyrokiem rosyjskiego Sądu Najwyższego, mogą zostać uznane za działalność "ekstremistyczną".

trwa ładowanie posta...

Nie brakowało znanych twarzy na tej kontrowersyjnej imprezie. Topowi rosyjscy celebryci bawili się w klubie Mutabor, płacąc aż milion rubli za wstęp. Jednakże obecność gwiazd na wydarzeniu spotkała się z ostrą krytyką. Jekaterina Mizulina, przewodnicząca Ligi Bezpiecznego Internetu, domagała się kar dla nich na poziomie państwowym.

Celebryci przepraszają za udział w imprezie

Wkrótce po burzy w mediach społecznościowych organizatorka imprezy przeprosiła za rozpowszechnione materiały i wyjaśniła, że event miał charakter prezentacji projektu fotograficznego, który nadzorowała jako redaktor naczelna magazynu "Playboy" dwa lata temu. Zobowiązała się przekazać dochód z wydarzenia na cele charytatywne.

Jednakże skandal dotknął również niektórych artystów. Raper Vacio został ukarany grzywną w wysokości 200 tys. rubli i 15-dniowym aresztem za naruszenie porządku publicznego, używanie wulgarnego języka oraz promowanie niekonwencjonalnych stosunków seksualnych. Na nagraniu po zatrzymaniu na komisariacie oświadczył, że "nie wspiera społeczności LGBT i nie chce uprawiać żadnej propagandy".

trwa ładowanie posta...

Podobne wypowiedzi pojawiły się także u innych artystów, którzy uczestniczyli w imprezie, jak wokalista Filip Kirkorow czy piosenkarka Lolita Milawska. Po fali kontrowersji i ostracyzmu społecznego wielu z nich wycofało się, publikując przeprosiny i wyjaśniając, że nie byli świadomi prawdziwego charakteru imprezy. Trudno jednak nie odnieść wrażenia, że celebryci wyrażają skruchę w obawie przed konsekwencjami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Звезды извиняются за «голую» вечеринку

Wydarzenia w moskiewskim klubie Mutabor rzuciły światło na kwestię granic wolności osobistej, moralności i akceptacji społecznej w Rosji. Spór ten nie tylko podzielił opinię publiczną, ale również zasygnalizował głębsze napięcia między tradycyjnymi wartościami a postępującą liberalizacją społeczeństwa. Konsekwencje tych kontrowersji mogą się przyczynić do dalszych dyskusji na temat tolerancji, wolności artystycznej i granic moralności w rosyjskim społeczeństwie.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1