społeczeństwo
Facebook pomógł w oskarżeniu 17-latki o dokonanie aborcji. Jak się tłumaczy?
Balenciaga pomaga ukraińskim uchodźcom

Kiedy przemysł mody milczy, Balenciaga zabiera głos. I pomaga ukraińskim uchodźcom

Źródło zdjęć: © Instagram
Bartłomiej Jankowski,
03.03.2022 13:45

Przemysł mody nie popisał się w ostatnich dniach. Kiedy w Ukrainie rozgrywała się wojna, branża odwróciła spojrzenia w stronę Fashion Weeku w Mediolanie. Teraz przed milczący szereg wyszła Balenciaga.

bFZZeiPT

Co nam po modzie, kiedy rozgrywa się wojna? Podejrzewam, że nie tylko dla mnie oglądanie w ostatnich dniach doniesień z Fashion Weeku w Mediolanie czy Paryżu było co najmniej dziwnym i drażniącym doświadczeniem. Blichtr, flesze, celebryci i modelki, luksusowe metki i obojętne spojrzenia. Wszystko to w chwili, kiedy miliony Ukraińców i Ukrainek drżało o własne życie.

Przemysł mody też musi zmierzyć się z tym pytaniem i znaleźć dla siebie rolę w nowych realiach. Jako znawczyni mody głos w sprawie ostatnich wydarzeń zabrała Karolina Domaradzka, stylistka znana z rozkręcenia "afery metkowej". Domaradzka opublikowała osobliwy wpis, który ostatecznie zniknął z jej Instagrama. Apelowała w nim, by ukraińskim uchodźcom wysyłać nie tylko ciepłe kurtki, ale też szpilki i "piękne sukienki". Wyszło trochę niezręcznie, a liczni krytycy wytknęli jej, że nie są to teraz rzeczy pierwszej potrzeby.

Tematu wojny w Ukrainie nie chciał też przemilczeć "Vogue Polska". Magazyn opublikował rozmowę z redaktorkami ukraińskiego "Vogue'a", w której opowiedziały o pracy redakcji w ostatnich dniach i o tym, jak wojna zmieniła profil ich pisma.

Niestety, jak już pisaliśmy, niewiele miłego możemy napisać w tej sprawie o globalnym przemyśle mody i Fashion Weeku w Mediolanie, gdzie przez siedem dni branża bawiła się, jakby nic się nie stało. Jedynym domem mody, który odniósł się do tragedii Ukraińców i Ukrainek był Armani. Projektant chwilę przed pokazem ogłosił, że odbędzie się on w całkowitej ciszy.

Teraz przed szereg milczących marek wyszła Balenciaga. Z Instagrama domu mody zniknęły wszystkie treści poza grafiką z ukraińską flagą. W jej opisie marka oświadczyła, że jednoznacznie przeciwstawia się wojnie i wpłaciła już fundusze organizacji World Food Programme, która pomaga uchodźcom z Ukrainy.

bFZZeiPV

Balenciaga zadeklarowała też, że w następnych dniach będzie wykorzystywać swoje media społecznościowe, by udostępniać informacje o sposobach pomocy ofiarom wojny.

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
SZOK: ksiądz z TikToka potwierdza, że dzieci z in vitro mają prawo do życia