Ciekawostki o spermie

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o spermie, ale baliście się zapytać

Źródło zdjęć: © Canva
Redakcja Vibez,
27.03.2024 19:45

Sperma, czyli męska wydzielina o mlecznym odcieniu, produkowana w narządach płciowych, jest tematem, który może wydawać się dobrze znanym wielu osobom. Niemniej jednak, istnieje mnóstwo faktów na jej temat, które mogą zaskoczyć nawet tych, którzy sądzą, że wiedzą o niej wszystko.

Sperma, wydzielana przez cewkę moczową w momencie szczytowego podniecenia seksualnego, zawiera plemniki, które pełnią kluczową rolę w procesie rozrodu. Ale co jeszcze warto wiedzieć o spermie? Jakie inne właściwości posiada? Ile plemników znajduje się w jednym wytrysku? Oto wszystko, co chcielibyście wiedzieć o spermie, ale obawialiście się zapytać.

Produkcja nasienia przez mężczyznę

Podczas ejakulacji, męski organizm produkuje średnio ok. 5 ml spermy. Niemniej jednak, ilość spermy wydzielanej podczas wytrysku jest kwestią bardzo indywidualną i może być zarówno mniejsza, jak i większa. W jednym wytrysku może znaleźć się od 2 do 6 ml spermy.

Istnieje wiele sposobów na zwiększenie ilości nasienia. Jednym z nich jest dbanie o własne zdrowie, co obejmuje rzucenie palenia, zdrowe odżywianie, rzadsze uprawianie seksu i regularne podejmowanie aktywności fizycznej. Na rynku dostępne są również preparaty, które pomagają zwiększyć ilość spermy. Tabletki na zwiększenie ilości spermy nie tylko pomagają zwiększyć jej ilość, ale także poprawiają jej ogólną jakość. Warto o to zadbać, ponieważ według nowych badań spada globalna jakość nasienia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

HEJT W INTERNECIE: VIBEZ x SEXEDPL

Jaka jest prędkość wytrysku?

Mimo że może to brzmieć jak pytanie z fizyki, jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań na temat spermy. Pewnie niektórzy słyszeli o makabrycznych opowieściach o oślepianiu partnerek podczas seksu oralnego. Na szczęście, to jest mało prawdopodobne, mimo że sperma podczas wytrysku osiąga prędkość 45 km/h, co jest porównywalne do ograniczenia prędkości dla samochodów w terenie zabudowanym.

Rekordzista w tej dziedzinie mógł wytrysnąć na odległość 5,5 metra, co jest porównywalne do długości busa dostawczego. Ten sam mężczyzna ustanowił również rekord prędkości wytrysku, który wynosi teraz 70 km/h. Warto jednak zaznaczyć, że dostanie się nasienia do oka partnerki może być bolesne i nieprzyjemne, ale nie z powodu siły wytrysku.

Smak spermy

Smak spermy jest zależny od diety mężczyzny. Dieta mięsna powoduje kwaskowatość spermy, natomiast dieta owocowa, szczególnie z dużą ilością ananasów, nadaje nasieniu słodki smak. W jednym z badań naukowych, kobiety porównywały smak spermy do smaku sera Brie, środka czyszczącego Ajax, zgniłych jaj i brudnych skarpet. Nie zradziły jednak, czy próbowały skarpet i detergentu. Mężczyźni, którzy również brali udział w tym badaniu, porównywali smak swojego nasienia do smaku kawioru lub migdałów, co pokazuje, że mają oni lepsze mniemanie o smaku swojej spermy niż kobiety.

Smak nasienia
Smak nasienia (Canva)

Warto jednak pamiętać, że na smak nasienia może wpływać stan zdrowia mężczyzny, na przykład infekcje układu moczowo-płciowego czy poziom dbałości o higienę.

Liczba plemników w jednym wytrysku

W jednej łyżeczce spermy znajduje się od 200 do nawet 500 mln plemników. Wydaje się to dużą ilością, ale człowiek nie jest rekordzistą w tej dziedzinie. W świecie zwierząt, na przykład u samców świni, ilość plemników w jednym wytrysku wynosi aż 8 miliardów.

Podczas całego swojego życia, mężczyzna ma około 7200 wytrysków, podczas których wydziela się około 5 mililitrów spermy (około jednej łyżeczki), co daje mniej więcej 500 milionów plemników. Wszystko zależy od warunków panujących w pochwie, niektóre źródła podają, że plemniki mogą przetrwać nawet do 7 dni, aczkolwiek wydaje się to mało prawdopodobne.

Przyjmuje się, że w sprzyjających warunkach plemniki mogą przetrwać 72 godziny, czyli 3 dni. Plemniki, które zamiast w pochwie wylądowały na prześcieradle, palcach, ręczniku czy jakimkolwiek innym przedmiocie codziennego użytku umierają niemal natychmiast. Gdyby jednak trafiły do odpowiednio wilgotnego i ciepłego miejsca (37 stopni Celsjusza), mogłyby przetrwać 18 godzin.

Liczba plemników
Liczba plemników (Canva)

Właściwości zdrowotne spermy

Głównym składnikiem spermy jest woda, ale zawiera ona również wiele innych składników. W skład spermy wchodzi przede wszystkim białko, ale znajdziemy w niej również fruktozę i glukozę. Sperma jest również źródłem mikroelementów, takich jak potas, sód, chlorek, wapń, magnez i cynk.

Coraz częściej mówi się o tym, że męskie nasienie posiada niezwykłe właściwości lecznicze. Badania dowodzą, że sperma może poprawiać nastrój kobiet i w pewnym stopniu zastąpić leki antydepresyjne. Według naukowców, lepiej niż czekolada nastrój poprawia stosunek z ukochanym partnerem.

Dlaczego sperma wpływa na kobietę? Dzieje się tak, ponieważ oprócz plemników, sperma zawiera testosteron, który podnosi libido u kobiet, poprawia samopoczucie i przywraca siły witalne. Kluczowa jest jednak radość z kontaktu seksualnego i budująca się więź - spożywanie spermy wzmacnia intymność między partnerami.

Męskie nasienie zawiera wiele składników niezbędnych dla zdrowia, co sprawia, że jest cenione przede wszystkim w przemyśle kosmetycznym. Uważa się, że wpływ spermy na cerę jest bardzo korzystny. Jakie są kosmetyczne właściwości spermy?

Sperma ma działanie przeciwzmarszczkowe, co zostało wykorzystane w kosmetyce do produkcji drogich kremów do twarzy dla kobiet. Dzięki sperminie (związku chemicznemu o silnych właściwościach przeciwzapalnych) zawartej w nasieniu, możliwe jest zmniejszenie liczby zmarszczek nawet o 20 procent.

Nasienie może okazać się pomocne także przy wywoływaniu porodu. Zawarte w spermie prostaglandyny powodują dojrzewanie szyjki macicy i występowanie skurczy. Dlatego też w niektórych przypadkach sperma może być czynnikiem indukującym akcję porodową.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 4
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 0