samsung
Kim jest Samsung Sam, hit memów i Rule34?

Kształtuj lepszy świat jutra

Źródło zdjęć: © materiały partnera
Artykuł poleca Samsung
Sylwia Zimowska,
07.10.2022 14:50

Masz dość bycia biernym obserwatorem zmian zachodzących na świecie? Twoja głowa pęka od pomysłów? Chcesz pomagać potrzebującym i mieć pozytywny wpływ na przyszłość? Jeśli tak, to koniecznie zapoznaj się z drugą edycją programu Solve for Tomorrow, który oddaje głos młodemu pokoleniu i pozwala zmierzyć się z wyzwaniami współczesności.

Otaczający nas świat nieustannie ewoluuje, ale nie zawsze w dobrą stronę. Wokół piętrzą się problemy i obawy o przyszłość. Media niepokoją nas wiadomościami o zanieczyszczonych miastach czy pogłębiającej się depresji wśród młodzieży. W tej rzeczywistości trudno zachować optymizm i wiarę w siebie oraz swoje pomysły. Cóż może bowiem uczeń szkoły podstawowej albo licealista?

A co, gdybyśmy powiedzieli, że może zmienić nie tylko swoje najbliższe otoczenie, ale i wpłynąć na życie ludzi na całej planecie? Co, gdyby to właśnie twoja idea natchnęła innych do działania, a jednocześnie pomogła ci rozwinąć swoje pasje i wykształcić nowe umiejętności? Brzmi dobrze? To teraz najlepsza część!

Nie musisz być naukowcem

Masz pomysł na automat do recyklingu? A może wiesz, co mogłoby pomóc w radzeniu sobie z przymusową izolacją? Masz tuzin projektów na aplikacje ułatwiające zdalną naukę, ale… no właśnie. Nie jesteś przecież ani inżynierem, ani programistą czy naukowcem.

Spokojnie. Wcale nie musisz nim być. Do programu Solve for Tomorrow można się zgłosić, nie posiadając specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Wystarczy kreatywny pomysł na projekt dotyczący jednego z czterech obszarów: zdrowia, bezpieczeństwa, klimatu lub integracji.

W ubiegłorocznej edycji powstały tak fantastyczne projekty, jak aplikacja ułatwiająca bezpieczny powrót do domu osobom po 13. roku życia, maszyna przyspieszająca proces kompostowania czy urządzenie wykorzystujące AI, dzięki któremu każdy będzie w stanie założyć własną plantację wodorostów w domowym akwarium. O finalistach możecie poczytać na oficjalnej stronie programu.

(materiały partnera)

Na czym dokładnie polega program Solve for Tomorrow i co możesz dzięki niemu zyskać?

Mówiąc w skrócie, to globalny program organizowany przez firmę Samsung, który daje młodym ludziom przestrzeń do nauki, wymiany pomysłów i projektowania rozwiązań lokalnych problemów.

Całość opiera się na nowoczesnym procesie myślenia projektowego – Design Thinking, który odbiega od typowej edukacji realizowanej w polskich szkołach. Składa się bowiem z następujących po sobie etapów: empatyzowania, diagnozowania problemu, generowania pomysłów, prototypowania i testowania. Metoda ta pozwala też rozwijać swoje zdolności w obszarze kreatywności, współpracy i komunikacji z innymi czy empatię, które ułatwią późniejszy start na rynku pracy.

Dodatkowo w trakcie programu poznaje się edukacyjną metodę STEAM, której głównym założeniem jest nauka oparta na odkrywaniu, doświadczaniu i eksperymentowaniu w minimum dwóch z pięciu dziedzin nauki (S – science, T – technology, E – engineering, A – Arts, M – Maths). Taka praktyczna forma zajęć pozwala w krótkim czasie osiągnąć świetne rezultaty, zwłaszcza że dotyczy pracy zespołowej.

Udział w programie to nie tylko szansa na zaprezentowanie swoich pomysłów i uzyskanie cennych wskazówek od ekspertów i mentorów z różnych dziedzin, ale także na zintegrowanie się z ludźmi z całej Polski i nawiązanie relacji, które mogą pomóc w dalszej edukacji czy karierze. Dodatkowo zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymają stypendia do podziału w drużynie oraz nagrody rzeczowe w postaci smartfonów czy tabletów firmy Samsung. Nie zabraknie także nagród dla nauczycieli, szkół czy wyróżnionych zespołów.

Kto może wziąć udział i jak się zgłosić?

W programie mogą wziąć udział uczniowie klas 7–8 szkół podstawowych, klas 1–4 szkół ponadpodstawowych oraz ich opiekunowie: nauczyciele, pracownicy bibliotek, świetlic środowiskowych lub domów kultury.

Pamiętaj, że przed wyruszeniem w drogę musisz najpierw zebrać drużynę! Zaproś do programu kolegów i koleżanki z klasy, klubu naukowego czy ze świetlicy i wspólnie zastanówcie się nad problemem z jednego wspomnianego wcześniej działu. Do programu musi zgłosić was opiekun – w tym celu powinien wypełnić formularz na stronie solvefortomorrow.pl. Zgłoszenia można przesyłać do 31 października b.r.

Co potem? Jury wybierze 25 półfinałowych drużyn, które otrzymają wsparcie od ambasadorów programu, by dopracować projekt. W ostatniej fazie finaliści skorzystają z wiedzy wolontariuszy firmy Samsung R&D, którzy dokonają ekspertyzy technologicznej.

Solve for Tomorrow to idealna okazja do tego, by przekuć własny pomysł w coś realnego, co uczyni nasze życie lepszym. Jeśli nie boisz się stawiać pytań, nie jesteś obojętny na problemy, które zauważasz wokół siebie i jesteś gotowy na przygodę, zbierz ekipę i do dzieła!

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Jesteś studentem? Nie możesz przegapić Galaktycznego Campusu!