Biznes na insta? Praca na etacie? Zlecenie na wakacje? Dowiedz się, o co chodzi z tym ZUS
Dla wielu składki i ubezpieczenia społeczne to czarna magia. Tylko nieliczni wiedzą, czym tak naprawdę zajmuje się ZUS i dlaczego warto dbać o swoje ubezpieczenia. To oni wygrywają konkursy, olimpiadę, otrzymują nagrody lub indeksy na studia. Wiedza ta pomaga im też wystartować z własnym biznesem, np. kanałem na YouTube czy Instagramie, ale też przydaje się przy podpisywaniu umów.
Uczeń klasy trzeciej podstawówki powinien wiedzieć, czym jest gnomon, a uczeń klasy szóstej robić działania z pierwiastkami. Wzór na deltę musi wyrecytować z pamięci wybudzony w środku nocy.
Podobne
- Wiedza to kapitał. Z ZUS zdobyło ją już prawie pół miliona młodych ludzi
- Co ludzie robią na zwolnieniach? Nie uwierzycie, co odkrył ZUS
- Hit streamów: Vtuberzy. O co chodzi z tymi filmikami?
- Tajemniczy Tromba na Instagramie. O co może chodzić?
- Rodzina znanego influencera się powiększyła. Co na to Jan Dąbrowski?
Ale kiedy człowiek w dorosłym życiu założy firmę, ważna może się okazać też zupełnie inna wiedza.
Młody biznesmen powinien wiedzieć, dlaczego musi co miesiąc odprowadzać składki do ZUS i jakie świadczenia może za to otrzymać.
Powinien też wiedzieć jak założyć firmę bez wychodzenia z domu, z jakimi kosztami wiąże się zatrudnienie pracownika i co zrobić, żeby mieć wysoką emeryturę. Tego wszystkiego nie ma w programie nauczania, ale ZUS odrobił lekcję.
Lekcje z ZUS: Co Polacy wiedzą o funkcjonowaniu tej instytucji? Sonda
Projekt z ZUS w podstawówkach. Konkurs z atrakcyjnymi nagrodami
Skoro uczniowie mają matematykę, polski czy biologię, dlaczego nie mieliby się uczyć o ubezpieczeniach społecznych? Dlatego powstał "Projekt z ZUS" pod patronatem ministra rodziny i polityki społecznej (MRiPS) oraz ministra edukacji i nauki (MEN). Można go przeprowadzić w dowolnym momencie roku szkolnego.
Podczas jednej lekcji uczniowie dowiadują się dlaczego warto podlegać ubezpieczeniom społecznym i na jakie świadczenia mogą liczyć jeśli opłacają składki.
Materiały dla uczniów są w wersji papierowej, jak i cyfrowej i można je pobrać ze strony ZUS.
Na koniec projektu każdy uczeń może wziąć udział w konkursie i przygotować film, plakat lub komiks, który wyjaśni, dlaczego ubezpieczenia społeczne są ważne. Najlepsze prace są nagradzane i publikowane na stronie ZUS.
Każdego roku w projekcie biorą udział dziesiątki tysięcy uczniów – przyszłych pracowników, menadżerów i przedsiębiorców.
Lekcje z ZUS. Tu można wygrać studia
Z podstawówki przenosimy się do technikum lub liceum. Tam uczniowie realizują projekt edukacyjny "Lekcje z ZUS" również objęty patronatem MEN i MRiPS. W sumie są to cztery lekcje o korzyściach i obowiązkach związanych z ubezpieczeniami społecznymi. Trzeba pamiętać, że wielu uczniów już w najbliższych latach wykorzysta te informacje w codziennym życiu.
Jak zachęca sam ZUS – lekcje te oparte są na interakcji z uczniami. Podczas nich nauczyciel wykorzystuje prezentacje multimedialne oraz filmy przygotowane przez ZUS. Dla urozmaicenia zajęć uczniowie rozwiązują też krzyżówki i quizy.
Każdy, kto wziął udział w "Lekcjach z ZUS", może sprawdzić się w rywalizacji, której stawką jest tytuł laureata Olimpiady "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych", indeksy na wybrane kierunki studiów – m.in. prawo czy finanse i rachunkowość i zwolnienie z niektórych egzaminów zawodowych.
To dobra metoda, by zdobyć przepustkę na studia. I to nawet na dwa czy trzy lata przed maturą. Nagrody rzeczowe są też okej: laptopy, tablety, czytniki e-booków.
W tym roku szkoły zgłaszały uczniów do Olimpiady do końca października, a 23 listopada odbył się jej pierwszy etap. Do 17 grudnia na zus.pl/edukacja pojawi się lista zakwalifikowanych zespołów do drugiego etapu Olimpiady. Ten odbędzie się 11 stycznia 2022 r., a sam finał - 8 kwietnia 2022 r.
ZUS dla studentów. Czyli staże, praktyki, konkursy
Są studenci, którzy prowadzą własny biznes lub pracują. Inni pierwszą pracę podejmą już za chwilę. ZUS nie może być im obcy.
Dlatego Zakład Ubezpieczeń Społecznych współpracuje z ponad 100 uczelniami w całym kraju i prowadzi wykłady na temat ubezpieczeń społecznych, uczestniczy w konferencjach naukowych oraz bierze udział w licznych eventach prowadzonych ze szkołami wyższymi.
Chętni studenci mogą skorzystać z praktyk i staży w ZUS, a także wziąć udział w konkursie na najlepszą pracę licencjacką, magisterską czy doktorską z tematyki ubezpieczeń społecznych.
Atrakcyjne, bezpłatne materiały
Jeśli szukasz materiałów do nauki albo chcesz umówić wizytę uczniów w placówce ZUS – zajrzyj na stronę https://www.zus.pl/edukacja. Znajdziesz tam zeszyty dla ucznia i nauczyciela, karty pracy, prezentacje, rysunki, komiksy czy materiały wideo – wszystko, co jest potrzebne, by o ubezpieczeniach społecznych i ZUS wiedzieć więcej.
Popularne
- Znamy przyczynę śmierci sowy Duolingo. Dua Lipa opłakuje ptaka
- Stuu został pobity? Szokujące nagranie obiegło internet
- Sowa Duolingo nie żyje. Wszyscy możecie ją mieć na sumieniu
- Żugajki na tropie nowego partnera Julii. Kim jest tajemniczy mężczyzna?
- Kotolga jest viralem na TikToku. Kim jest i co o niej wiadomo?
- Powstał tłumacz z polskiego na deweloperski. "Zrozum groźne gatunki"
- Sprawa korepetytora trafiła do Rzeczniczki Praw Dziecka. Co dalej?
- Damiano David wystąpił w Polsce. Zagrał nowy kawałek
- Jak pachną perfumy Skolima BEBECITA? Ekspert zabrał głos