BBC każe usunąć pracownikom TikToka

BBC ma dość TikToka. Każe pracownikom go usunąć

Źródło zdjęć: © Getty Images
Konrad SiwikKonrad Siwik,20.03.2023 15:45

BBC wzywa swoich pracowników do usunięcia TikToka ze służbowych telefonów komórkowych. Ruch ten następuje po tym, jak władze Wielkiej Brytanii zakazały aplikacji na urządzeniach rządowych w obawie przed dostępem do danych przez państwo chińskie.

Nowe wytyczne dla pracowników BBC dotyczące TikToka, które zostały rozpowszechnione w niedzielę, brzmią następująco: "Nie zalecamy instalowania TikTok na urządzeniu korporacyjnym BBC, chyba że istnieje uzasadniony powód biznesowy. Jeśli nie potrzebujesz TikToka z powodów biznesowych, TikTok powinien zostać usunięty."

BBC wezwało swoich pracowników do usunięcia chińskiej aplikacji społecznościowej z firmowych smartfonów niedługo po tym, jak brytyjski rząd poczynił podobny ruch w przypadku urzędowych urządzeń. Wielka Brytania ma bowiem obawy, że Chiny mogą uzyskać dostęp do poufnych danych gromadzonych przez firmę internetową ByteDance, do której należy TikTok.

"Decyzja wynika z obaw zgłaszanych przez organy rządowe na całym świecie dotyczących prywatności i bezpieczeństwa danych" – wyjaśnia BBC. Brytyjski publiczny nadawca poprosił też pracowników mających TikToka na prywatnych telefonach, których używają również zawodowo, o kontakt z zespołem bezpieczeństwa informacji organizacji w celu omówienia "rodzaju informacji BBC, z którymi pracują".

Korzystanie z TikToka na urządzeniach korporacyjnych BBC – zakupionych i opłaconych przez organizację – jest nadal dozwolone w celach redakcyjnych i marketingowych. Jednak rzecznik BBC powiedział, że nadawca będzie nadal monitorować i oceniać sytuację. "BBC traktuje bezpieczeństwo i ochronę naszych systemów, danych i ludzi niezwykle poważnie. Stale przeglądamy aktywność na platformach stron trzecich – w tym TikToku – i nadal będziemy to robić" – zapewnia rzecznik.

TikTok odpowiada na wytyczne BBC

TikTok odniósł się do nowych wytycznych dla pracowników BBC: "Jesteśmy rozczarowani wytycznymi, które udostępniło BBC, ale z zadowoleniem przyjmujemy fakt, że TikTok może być nadal używany jako część celów redakcyjnych, marketingowych i sprawozdawczych. BBC ma silną obecność na naszej platformie, z wieloma kontami od wiadomości przez muzykę docierającą do naszej zaangażowanej społeczności zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i na całym świecie".

"Wierzymy, że te zakazy były oparte na fundamentalnych błędnych przekonaniach i napędzane przez szerszą geopolitykę. Pozostajemy w ścisłym dialogu z BBC i jesteśmy zobowiązani do współpracy z nimi w celu rozwiązania wszelkich wątpliwości, jakie mają" – dodaje TikTok.

Tak czy inaczej, ruch ten oznacza ostrą zmianę w podejściu BBC do TikToka, którego przyjęło jako sposób na dotarcie do nowych odbiorców. Konto brytyjskiego nadawcy działa już od ponad roku i zatrudnia zespół czterech specjalistów od chińskiej aplikacji.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 0