Wielu młodych Albańczyków emigruje do Wielkiej Brytanii

Ciemna strona TikToka. Za atrakcyjnymi nagraniami kryje się przemyt ludzi

Źródło zdjęć: © canva
Marta Grzeszczuk,
06.09.2023 08:45

Tysiące młodych mężczyzn emigruje nielegalnie do Wielkiej Brytanii śladem rówieśników, "którym się udało". Na miejscu okazuje się, że rzeczywistość nie wygląda tak jak na TikToku.

Młodzi Albańczycy oglądają na TikToku kolorowe życie swoich rówieśników w Wielkiej Brytanii. Ich kanały pokazują im wysoce wyselekcjonowane obrazy: dobrą pracę, mnóstwo pieniędzy, zakupy w markowych sklepach i jazdę po Londynie szybkimi samochodami. Wszystkie nagrania w mediach społecznościowych są do pewnego stopnia wyreżyserowane, ale za tymi konkretnie mogą kryć się szczególnie dramatyczne historie.

Albańskie gangi rekrutują nielegalnych pracowników na TikToku

Od upadku komunizmu w 1991 r. wiele mniejszych miejscowości w Albanii straciło nawet połowę swoich populacji. W ostatnich latach tysiące młodych ludzi - głównie chłopców i mężczyzn - wyruszyło w poszukiwaniu lepszego życia do Anglii, często na małych łodziach i bez dokumentów zezwalających na legalny pobyt.

Lockdown w związku z epidemią COVID-19 w Wielkiej Brytanii, ciche ulice i nowo opustoszałe firmy i budynki, prawdopodobnie stworzyły idealne warunki do zakładania nowych nielegalnych farm konopi indyjskich w całym kraju.

Do 2022 r. albańskie gangi przestępcze w Wielkiej Brytanii przejęły kontrolę nad nielegalnym handlem marihuaną. Przejęły kontrolę od gangów wietnamskich, które wcześniej dominowały ten rynek. Podczas lockdownu gangi rozszerzyły produkcję i potrzebowały coraz więcej siły roboczej do pielęgnacji roślin. Rozpoczęły więc rekrutację.

TikTok stał się ważnym narzędziem rekrutacyjnym. Filmy reklamujące "wyprzedaż z okazji Czarnego Piątku" oferowały specjalne zniżki po rezygnacji Borisa Johnsona, mówiąc ludziom, aby się pospieszyli, zanim nowy premier obejmie urząd. Gdy brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ogłosiło politykę relokacji migrantów do Rwandy, w postach pojawiło się poczucie pilności, motywujące ludzi do przeprowadzki, dopóki jeszcze mogą, aby nie stracić okazji.

Nawet osobom niezainteresowanym nielegalną imigracją algorytm TikToka podsuwa treści związane z przemytem ludzi. Oglądają inne, niepowiązane filmy, gdy nagle anonimowy post reklamujący tanie wyjazdy z Albanii do Wielkiej Brytanii pojawia się na ich kanale "Dla Ciebie".

Nielegalna imigracja może skończyć się przymusową pracą

Filmy nie mówiły oczywiście wprost o tym, co się za tymi propozycjami kryje. Przestępcy oferowali zapłatę za przemyt ludzi do Wielkiej Brytanii, pod warunkiem, że będą dla nich pracować po przybyciu na miejsce. Według grup zajmujących się zwalczaniem handlu ludźmi, często zmuszano ich do pracy na farmach konopi indyjskich, aby spłacić długi za transport.

Gangi wpędzają w ten sposób ludzi w cykl przestępczości i zadłużenia. Po przybyciu do Wielkiej Brytanii nie mają oni żadnych dokumentów i są zdani na łaskę swoich szefów. Ci grożą, że zgłoszą ich na policję lub przekażą władzom imigracyjnym, jeśli nie będą robić tego, czego się od nich oczekuje.

Czy TikTok jest w stanie kontrolować nielegalne treści?

W marcu 2023 r. TikTok ogłosił nową politykę automatycznego przekierowywania użytkowników, którzy wyszukują określone słowa kluczowe i frazy, na strony przeciwdziałające handlowi ludźmi. W czerwcu brytyjskie służby graniczne powiedziały magazynowi "The Times", że uważają, że środki podjęte przez TikToka pomogły zmniejszyć liczbę przepraw małych łodzi do Wielkiej Brytanii.

Aby obejść kontrole TikToka, niektóre filmy celowo wykorzystują literówki. Wyszukiwanie powiązanych haseł wciąż powoduje wyświetlenie filmów z całym menu opcji wjazdu z Albanii do Wielkiej Brytanii: ciężarówką, samolotem lub pontonem.

Źródło: codastory.com

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 2
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0