O co chodzi w #WolnaSzkoła?

#WolnaSzkoła - o co chodzi z czerwonymi ekierkami? Czarnek "olał" ten protest

Źródło zdjęć: © YouTube, Materiały prasowe, Kolaż: Vibez
Oliwier NytkoOliwier Nytko,30.08.2021 13:24

1 września ma odbyć się cichy protest pt. Wolna Szkoła. O co z tym chodzi? I dlaczego Przemysław Czarnek już olał to wszystko?

Przemysław Czarnek, minister edukacji, to osoba bardzo kontrowersyjna. Nie tylko dla osób, które się nim interesują, ale dla wszystkich w Polsce. To on ma kluczowy wpływ na uczniów, nauczycieli czy nawet same szkoły. Większość jego decyzji jest, hm, skierowana w prawą stronę władzy. Czyli więcej papieża, wspominania o śmierci młodych oraz upolitycznienie niektórych przedmiotów.

Od nadchodzącego roku szkolnego w życie mają wejść zmiany, które znacząco wpłyną na szkoły. Na gorsze: uczniowie, rodzicie i samorządowcy będą mieli mniejszy wpływ na podejmowanie inicjatyw w szkole. Realnie to kurator będzie decydował o funkcjonowaniu danej placówki - nawet dyrektor nie będzie mieć "tyle do gadania".

trwa ładowanie posta...

Będzie mógł być zwolniony "ot tak" przez kuratora. Za co? Za wszystko, co może nie spodobać się "osobom z góry". Bez uzasadnienia ktoś może stracić pozycję dyrektora.

Szkoda już przytaczać inne rzeczy, takie jak wychowanie seksualne czy LGBT w szkole. Nie ma sensu dalej się dobijać.

Sprzeciw postanowiła pokazać Sieć Organizacji Społecznych (S.O.S.), do której dołączyło się m.in. ZNP i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty. Pod hasłem i hasztagiem #WolnaSzkoła ma pokazać przeciw zmianom Czarnka.

trwa ładowanie posta...

Jak można wesprzeć akcję #WolnaSzkoła?

Aby pokazać swój sprzeciw, organizatorzy przygotowali cztery kroki, w które każdy może się zaangażować. Co można zrobić?

  • 1 września osoby wspierające protest mają zrobić sobie zdjęcie z symbolem akcji - czyli czerwoną ekierką - i podzielić się nim w social media wraz z hasztagiem #wolnaszkola.
  • Podpisać petycję do premiera, posłów i posłanek. 
  • Napisać bezpośrednio do posłów i posłanek z naszego okręgu, że my chcemy, aby ONI odrzucili planowane przez rząd zmiany.
  • Na koniec można też poinformować swoich rodziców o zmianach, które mają nadejść.
trwa ładowanie posta...

Wszystko brzmi nieźle

Informowanie oraz wskazywanie problemów, które mogą wyniknąć przez zmiany Czarnka są najlepszą formą sprzeciwu. Akcja w social media też jest ważna. Jeżeli ten hasztag stanie się viralem, to ma szansę przebić się na całą Polskę.

Jest jedno "ale": Czarnek już odpowiedział

Jak podaje "Wyborcza" w piątek rano otrzymaliśmy wybitną odpowiedź na próbę powstrzymania zmian:

Jeśli ktoś mówi, że jest za wolną szkołą, to niech jej nie zniewala tylko swoją lewacką wizją. Ci ludzie ze środowiska lewackiego muszą zrozumieć, że są mniejszością, a w tym kraju żyje również większość, która potrzebuje tolerancji

Tolerujmy się nawzajem. My tolerujemy tych, którzy krzyczą, że ma być wolna szkoła, i ją zniewalają. Natomiast my też potrzebujemy tolerancji ze strony mniejszości. Na tym polega demokracja.

To lewacy chcą zniewolić szkołę,

Tl;dr: według Czarnka to "lewacka" mniejszość krzyczy, że zmiany w szkołach są złe.

Trzeba się postawić

I właśnie dlatego trzeba pokazać, że to nie "lewacka" mniejszość walczy o prawa. Minister Czarnek przypisuje wszystkich protestujących do opozycji. Ponadto też wspomina o tolerancji - której może zaraz nie być w szkole, dzięki nadchodzącym zmianom.

Cóż, trzeba się postawić. Solidarnie trzeba stanąć obok siebie i pokazać, że nie zgadzamy się na zmiany. Jeżeli młodzi pokażą, że nie są mniejszością, to Czarnek powinien ich posłuchać - prawda?

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 2
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0