Zmiana prawa aborcyjnego na Węgrzech

Węgry zmieniają prawo aborcyjne. Kobiety będą musiały słuchać serca płodu

Źródło zdjęć: © Vibez / Canva
Blanka RogowskaBlanka Rogowska,14.09.2022 11:41

Na Węgrzech k decydujące się na aborcję będą musiały najpierw wysłuchać bicia serca płodu. Prawodawca chce upewnić się, że kobieta ma świadomość, że zarodek żyje i ma potencjał do rozwoju.

W czwartek - 15 września - w życie wejdzie nowe rozporządzenie dotyczące zasad dokonywania zabiegu aborcji przygotowane przez węgierskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Kobiety na Węgrzech, które będą chciały dokonać tprzerwania ciąży będą musiały wysłuchać bicia serca zarodka w swoim łonie.

Węgry zmieniają prawo aborcyjne

Kobieta będzie musiała przedstawić zaświadczenie od specjalisty, który potwierdzi, że ta "zapoznała się z czynnikami wskazującymi na obecność funkcji życiowych zarodka". Prawodawca chce upewnić się, że decydująca się na zabieg ma świadomość, że zarodek żyje i ma potencjał do rozwoju.

Do tej pory węgierskie przepisy pozwalały na usunięcie ciąży przed dwunastym tygodniem. Wystarczyło, że kobieta powołała się na trudną sytuację osobistą i poddała się obowiązkowym konsultacjom, m.in. psychologicznym.

Aborcja. Czy Węgry pójdą drogą Polski?

Niektórzy twierdzą, że nowe przepisy to tylko krok ku o wiele drastyczniejszemu zaostrzeniu prawa aborcyjnego na Węgrzech. Jak pisze dziennik "Deutsche Welle", rządzący od 10 lat Viktor Orban jest politykiem prawicowym, ale "ma świadomość, że niemal całkowity zakaz aborcji – jak w Polsce – byłby na Węgrzech wyjątkowo niepopularny". Przypomnijmy, że obecnie w Polsce dopuszczana jest aborcja tylko jeśli ciążą powstała w wyniku gwałtu, lub gdy zagraża życiu kobiety.

I choć na Węgrzech kobieta nadal może domagać się terminacji ciąży powołując się na trudną sytuację osobistą, organizacje feministyczne alarmują, że zmiana prawa oznacza większą presję na kobiety, które i tak stanęły przed dramatycznym wyborem.

Rozporządzenie swoje źródła ma w inicjatywie prawicowej partii Mi Hazank Mazgalom (Ruch Naszej Ojczyzny), która przez środowiska liberalne określana jest jako ekstremistyczna. Ugrupowanie do parlamentu po raz pierwszy weszło w kwietniu 2021 roku.

"Mimo, iż partia należy do opozycji, cieszy się aprobatą obecnego rządu i otrzymuje wsparcie w prorządowych mediach" - pisze "Deutsche Welle".

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 1