lifestyle
Gwyneth Paltrow atakowana na TikToku. Promuje szkodliwe zachowanie
Vinted

Uwaga na oszustów na Vinted! Jak nie stracić pieniędzy?

Źródło zdjęć: © Canva, Vinted
Anna RusakAnna Rusak,26.11.2021 15:50

Dostaliście na Vinted link potwierdzający płatność? A może ktoś chciał, żebyście podali mu swojego maila? Uwaga, to mogą być oszuści

Od zawsze polecaliśmy Wam kupowanie na Vinted chociażby dlatego, że to jedna z najlepszych opcji na zakupy ciuchów z drugiej ręki. Jeśli jednak korzystacie z tej platformy, teraz musicie szczególnie uważać.

Policja w kilku województwach dostaje alarmujące zgłoszenia dotyczące oszustw na Vinted. Wielu użytkowników zamiast zarobić na sprzedawanych produktach, straciło już tysiące złotych.

Na czym polega oszustwo?

Użytkownicy, którzy sprzedają rzeczy na platformie, mają dostawać od osób kupujących specjalne linki przyspieszające proces płatności. Niestety, jak możecie się domyślić, zamiast tego hakerzy ściągają z ich kont pieniądze.

Linki prowadzą do fałszywych stron banków, a użytkownicy, podając na nich swoje dane, tak naprawdę sprzedają je oszustom, którzy szybko zabierają ich oszczędności z kont. Do podobnych przekrętów dochodziło jakiś czas temu na stronie OLX.

"Jak się zorientować, że możemy paść ofiarą oszustwa? Fikcyjna strona banku zażąda od nas numeru karty kredytowej. I jeżeli te dane podamy, to oszuści wyczyszczą nam konto. Pamiętajmy: dane karty podajemy przy transakcji kupna, a nie wtedy, kiedy sami mamy otrzymać pieniądze".

Jak informuje "Wyborcza" najwięcej skarg wpływa do komendy w Oświęcimiu. Z raportu policji wynika, że tylko jednej z kobiet udało się zablokować swoje konto i tym samym uniemożliwić przestępcom kradzież. Użytkowniczki donoszą też o oszustwach, które polegają na przekierowywaniu transakcji na maile, na których ukryte są różne szkodliwe linki:

trwa ładowanie posta...


"17 - letnia mieszkanka Osieka przez popularny portal ogłoszeniowy miała zamiar sprzedać spodenki damskie. Za pośrednictwem komunikatora internetowego skontaktowała się z nią osoba zainteresowana zakupem spodenek. Podała ona sprzedającej instrukcję informującą, że w celu potwierdzenia przelewu pieniędzy za spodenki ma jedynie kliknąć w przesłany link. Nastolatka zgodziła się i skorzystała z przesłanego linku. Link prowadził do fałszywej strony jej banku. Na tej stronie zalogowała się wpisując swoje dane do bankowości elektronicznej. Po chwili otrzymała wiadomość sms, że zamiast wpływu pieniędzy za sprzedaną odzież, to ona przelała 350 złotych".

trwa ładowanie posta...

Jak sobie z tym radzić?

Na takich portalach trzeba szczególnie uważać, dlatego jeśli tylko możecie, korzystajcie z wbudowanej w platformę opcji "Kup teraz", która chroni was przed oszustwami. Jeśli ktokolwiek odsyła was na inną stronę, w jakiejkolwiek sprawie, to nigdy nie klikajcie w przesłany link.

A jeśli już wam się to zdarzy i traficie na jakąś stronę baku, to tym bardziej niczego nie wpisujcie. To najlepszy sposób na uniknięcie kradzieży. Nie rezygnujcie oczywiście z zakupów z drugiej ręki na Vinted! Wciąż możecie tam znaleźć naprawdę świetne rzeczy w dobrych cenach, tylko po prostu kupujcie świadomie i rozsądnie!

trwa ładowanie posta...

Źródło: Wyborcza

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 2
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 2
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 7
  • emoji kupka - liczba głosów: 1
Ania,zgłoś
Ja również dałam się nabrać… dostałam link smsem przekierowujący do strony „banku”, wpisałam dane, zaczęło kręcić się kółeczko tak jakby nie chciało przejść dalej i wyszłam z tej strony. Zorientowałam się, że może to być oszustwo i zmieniłam dane do logowania. Czy powinnam się martwić, że jednak mogą wejść na moje konto?
Odpowiedz
0like0dislike
Ja właśnie się dałam zrobić na to aż wstyd się przyznać w sobotę na 1000 zł chciałam sprzedac za 20 zł płaszcz i straciłam pieniądze z konta to były sekund
Odpowiedz
2like0dislike
zobacz odpowiedzi (2)
Chce.lpa,zgłoś
Hej! Dostałam taki e mail i było coś o treści że może być niebezpieczny email. Niestety zignorowalam to i teraz się boję. Nie dało mnie na żadną stronę bankową ani nic po prostu kliknelam że ignoruje czy coś takiego. Boję się teraz czy nie stracę pieniędzy. Wie ktoś może co robić?
Odpowiedz
3like0dislike
Zobacz komentarze: 25
Komentarze (25)
arrow
Kto wygrał "Twoje 5 Minut! 2"? Friz tego nie przewidział