społeczeństwo
Marianna "won z mojego miasta" Schreiber z własną platformą na Paradzie Równości
Ukraińcy dziękują Polakom

Ukraińcy dziękują Polakom za pomoc. "Są dla nas jak bracia i siostry"

Źródło zdjęć: © TikTok
Bartłomiej Jankowski,
09.03.2022 15:24

Podczas trwającej wojny stanęliśmy na wysokości zadania. Oby tak dalej!

bFPdZmCr

Mija drugi tydzień wojny w Ukrainie. Jak podała dziś Straż Graniczna, do Polski przyjechało w tym czasie 1,3 mln ukraińskich uchodźców. Codziennie przez granicę przechodzą setki tysięcy Ukraińców, najczęściej matek z dziećmi. Pomoc niosą im Polacy, którzy w ostatnich dniach sami wzięli sprawy w swoje ręce.

Zwykli Polacy masowo pomagają uchodźcom z Ukrainy. Nie tylko wpłacając pieniądze, ale też oddając paczki z darami, oferując transport czy udostępniając mieszkania. Po mediach społecznościowych, a później też tradycyjnych, szerokim echem rozchodzą się takie fotografie jak ta z dziecięcymi wózkami zostawionymi przez polskich rodziców przy granicy.

W mediach społecznościowych od kilku dni pojawiają się też filmy z podziękowaniami dla Polaków nagrane przez Ukraińców. W jednym z nich Sierhij, którego rodzina przebywa w tej chwili w Polsce, łamiącym głosem nazywa Polaków swoimi braćmi.

bFPdZmCt

"To wideo robię dla Polaków, w tym momencie - dla naszych braci. Cała moja rodzina jest w tej chwili w Polsce. (...) Chcę wam bardzo podziękować. Tak jak nigdy nie zapomnę tego, że Rosja wstąpiła na moją ziemię i zabija moich ludzi, tak nigdy nie zapomnę, jak Polacy pomagają Ukraińcom" - mówił ze łzami w oczach

Podobne filmy można też znaleźć na TikToku. W ich relacjach pojawiają się obrazki z przejść granicznych czy punktów pomocy dla Ukraińców. "Chciałam się z wami podzielić tym, jak bardzo doceniam zaangażowanie Polaków. Są tacy pomocni, są dla nas jak bracia i siostry" - słyszymy w jednej z nich.

"Chciałam z całego serca podziękować Polsce za wsparcie Ukrainy. Wielkie "dziękuję" od wszystkich Ukraińców. Polska to jedyny kraj, który nie zostawił Ukrainy i pomaga nie tylko słowami, jak to robią inni, którzy mówili, że "będą z nami do końca", a widzimy, że jest inaczej" - powiedziała Dasha, użytkowniczka TikToka.

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Aborcyjny Dream Team oddaje głos facetom: "Jej ciało - jej wybór"