clueless obsada

To prawda - klasa maturalna jest straszna, ale pomożemy Ci ją przetrwać

Małgorzata BiernackaMałgorzata Biernacka,05.10.2020 23:25

Mnóstwo nauki, zarwane noce, zmęczenie, testy, matury próbne, zajęcia dodatkowe, może nawet hobby? Jak to wszystko pogodzić, kiedy nasza doba ma tylko 24 godziny? Są sposoby, żeby to sobie ułatwić.

Klasa maturalna trwa 8 miesięcy. Tylko albo aż - to zależy od punktu widzenia. Dla wielu jest to jednak najbardziej męczące 8 miesięcy, jakie do tej pory przeżyli.

Uprzedzamy - nie będzie łatwo. Ale damy Wam parę wskazówek, dzięki którym czas Waszych przygotowań maturalnych będzie choć trochę mniej męczący niż mógłby być.

Planuj wszystko

Zapisuj, zapisuj i jeszcze raz zapisuj. Każdy test, każdą kartkówkę, każde wyjście i każdy termin pracy do oddania. W ten sposób nic Cię nie zaskoczy, a to oszczędzi Ci dużo nerwów. Dzięki temu będziesz też widzieć, kiedy masz czas i na co. A wtedy będziesz mógł/a go dobrze wykorzystać i znaleźć balans między nauką a spotkaniami ze znajomym.

Ucz się systematycznie

Serio. Z lekcji na lekcję. W ten sposób będziesz mniej się stresować przed testem i poświęcisz miej czasu na przygotowanie. W dodatku wiedza pozyskiwana systematycznie zostanie w Twojej głowie na dłużej - to również pomoże Ci przed maturą, bo spędzisz mniej czasu czytając repetytoria i ponownie ucząc się tych samych rzeczy.

Zmień sposób powtórki przed testem

Ten punkt trochę wiąże się z poprzednim. Zamiast próbować wtłoczyć całą wiedzę do głowy w jedną noc, zacznij uczyć się 2-3 dni wcześniej. Podziel materiał na kilka części, a wieczór przed testem szybko sobie wszystko powtórz.

W ten sposób nie będziesz się przemęczać, a to da Ci siłę do wyciśnięcia wszystkiego czego potrzebujesz z następnego dnia - nie będziesz zmęczony/a, więc nie zaniedbasz kolejnych obowiązków i odhaczysz wszystko ze swojej "listy rzeczy do zrobienia''.

Rób najpierw pracę domową

Wracasz ze szkoły, robisz pracę domową i masz ją z głowy. Teraz możesz się chwilkę zrelaksować (nie za długo plz, sami złapaliśmy się na przeciąganiu odpoczynku, a obowiązki magicznie nie znikały) albo zająć się powtórką do testu czy kartkówki.

Śpij

Wiemy, że upragnione 8 godzin zazwyczaj nie jest możliwe w klasie maturalnej, ale staraj się chodzić spać jak najwcześniej możesz. Chodzi o to, że kiedy już zakończysz swój dzień i się położysz, nie leż przez godzinę wpatrując się w telefon.

Instagram czy Facebook naprawdę nie są takie ważne - sen jest. Twój organizm odpoczywa, nabiera energii na następny dzień, regeneruje się. I co najważniejsze w klasie maturalnej - przyswaja informacje. Dlatego nie marnuj czasu, w którym mógłbyś/mogłabyś spać, na oglądanie któregoś z kolei filmiku na YT.

Ruszaj się!

Oczywiście nie zawsze jest czas, ale nawet 10 minut może zrobić dużą różnicę. Daj swojemu mózgowi odpocząć, odetchnąć. Porozciągaj się, pobiegaj albo włącz jakiś krótki filmik treningowy na YouTube. Niech to będzie chwila dla Ciebie i relaks dla Twoich szarych komórek.

Pamiętaj o równowadze

Świat się nie zawali, jeśli na godzinę czy dwie spotkasz się ze znajomymi. Jeśli masz lżejszy tydzień lub jesteś w stanie nadrobić zaplanowane rzeczy po takim spotkaniu - nie zastanawiaj się. Trzeba czasem oderwać się od nauki, odetchnąć. Jeśli jesteś zmęczony/a, takie spotkanie może wręcz pomóc Ci naładować baterie.

Oglądaj kanały Matemaks i Wiedza z Wami

Ratują każdego z nas. Po prostu daj im szansę - nie będziesz żałować. Bonus: tu znajdziecie listę innych kanałów, które mogą się Wam przydać w roku szkolnym.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 9
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0