matura
Fala zmian deklaracji maturalnych. "Połowa klasy się poddała"
Zmiana terminu wydawania świadectw maturalnych

Problem z rekrutacją na zagraniczne uczelnie. Chodzi o świadectwa

Źródło zdjęć: © Canva, Wikipedia
Anna RusakAnna Rusak,08.02.2023 13:00

Niektórzy maturzyści mogą nie dostać się na wymarzone studia. Wszystko przez problemy z terminem wydawania świadectw maturalnych. Czy po interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich maturzyści otrzymają świadctwa wcześniej?

Pod koniec stycznia na konferencji prasowej minister edukacji Przemysław Czarnek głosił, że ze względu na lata nauki zdalnej wymagania egzaminacyjne na maturze w 2023 i 2024 roku zostaną obniżone o ok. 20-25 proc. Najprawdopodobniej zmieni się też moment otrzymania świadectwa maturalnego.

Termin wydawania świadectw maturalnych jest ustalony na 7 lipca 2023 roku. Niestety przez tę datę niektórzy uczniowie nie będą mogli wziąć udziału w rekrutacjach na studiach. W związku z tym Rzecznik Praw Obywatelskich podjął interwencję w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Kiedy będą wydawane świadectwa maturalne?

W związku z tym, że termin wydawania świadectw maturalnych jest ustalony na 7 lipca 2023 roku, osoby, które chcą studiować zagranicą, nie będą miały szansy na wzięcie udziału w rekrutacji na studia. Na niektórych uczelniach - w tym w Danii i Szwecji - dokumenty trzeba złożyć do 5 lipca. W zeszłym roku takiego problemu nie było, bo świadectwa były wydawane kilka dni wcześniej.

W związku z tym Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Marcina Smolika, dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, o zmianę daty wydawania świadectw maturalnych. Dzięki temu polscy maturzyści mogliby wziąć udział w każdej rekrutacji na studia, jakiej chcą. Trzeba też zaznaczyć, że mają do tego prawo.

"Jednym z praw przysługujących obywatelom Unii Europejskiej związanych z obywatelstwem unijnym jest prawo do swobodnego przemieszczania się i osiedlania na terytorium państw członkowskich - także w celu kontynuowania nauki w szkole wyższej. W niektórych przypadkach realizacja prawa do nauki w innym państwie unijnym może być jednak utrudniona z powodu braku koordynacji procedur" - argumentuje RPO.

trwa ładowanie posta...

Zmiana terminu wydawania świadectw maturalnych?

Choć może się wydawać, że to tylko kilka dni różnicy, dla uczniów termin wydania świadectw jest naprawdę istotny. Rzecznik Praw Obywatelskich podkreśla również, że CKE mogło wcześniej przewidzieć taką sytuację, bo w Danii od kilku lat termin składania dokumentów jest niezmienny.

"Z informacji przekazanych RPO wynika, że termin składania dokumentów w Danii od kilku lat jest niezmienny - 5 lipca. Była zatem możliwość wzięcia tego pod uwagę przy ogłaszaniu tegorocznego harmonogramu egzaminu ósmoklasisty i maturalnego przez CKE" - zaznacza RPO.

O tym, czy interwencja RPO w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej przyniesie skutek, przekonamy się za jakiś czas. Na razie CKE może być przytłoczone liczbą wniosków spływających od uczniów, którzy chcą wydłużyć sobie czas na maturze.

trwa ładowanie posta...

Źródło: bip.brpo.gov.pl/

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Komentarze (0)
arrow
Egzamin maturalny ma być łatwiejszy. Czarnek ogłosił zmiany