SwipeTo.pl - nowy portal TVP

SwipeTo.pl. TVP zrobiła portal dla młodzieży za pieniądze podatników

Źródło zdjęć: © Vibez.pl / Instagram, SwipeTo.pl
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,06.10.2022 14:00

"Jesteśmy nowym medium. Medium wbrew podziałom. Bo nie interesuje nas, po której jesteście stronie - po prawej, po lewej, po obu, czy po żadnej" - deklarują twórcy nowego serwisu "SwipeTo.pl". To portal, za którym stoi Telewizja Polska. Adresatem treści jest pokolenie Z i Y.

W środę 5 października wystartował nowy portal o nazwie "SwipeTo.pl". W komunikacie Centrum Informacji TVP czytamy, że jest to "lifestylowy portal, skierowany do tzw. generacji Z oraz pokolenia Y. Treści publikowane w serwisie koncentrują się wokół tematów o charakterze popkulturowym, takich jak: muzyka, sport, gaming, zdrowie psychiczne, film i serial, moda oraz nowe technologie".

SwipeTo.pl. TVP uruchomiła portal dla młodzieży

Jak dowiedział się portal wirtualnemedia.pl, prace nad nowym serwisem TVP trwały dwa lata. Treści uszeregowane są według następujących kategorii: filmy i seriale, muzyka, lifestyle, art, sport, społeczeństwo. Publikacje mają formę artykułów, podcastów i wideo. Strona ma możliwość zmieniania motywu z jasnego na ciemny (domyślnie jest ustawiony dark mode).

SwipeTo.pl
SwipeTo.pl (SwipeTo.pl)

Serwis powstał dlatego, że zarząd spółki TVP S.A. zaobserwował dynamicznie zmieniający się sposób konsumpcji mediów oraz wzrost znaczenia serwisów internetowych. "W dobie niekwestionowanej hegemonii internetu, dla nadawcy publicznego istotną kwestią stało się możliwie jak najszersze dotarcie do młodego użytkownika" - przekazało biuro rzecznika TVP portalowi wirtualnemedia.pl.

"SwipeTo.pl" otwarcie przyznaje się do tego, że jest związany z telewizją publiczną, choć tej informacji trzeba na stronie dobrze poszukać. Autorzy portalu odnoszą się do tej kwestii w sekcji pytań i odpowiedzi. "Czy SwipeTo ma coś wspólnego z TVP? Tak. Po co TVP taki projekt? Świat i ludzie się zmieniają. Media tak samo" - wyjaśniają twórcy portalu. Jednocześnie deklarują, że nie będą powielać materiałów z serwisu tvp.info. I całe szczęście.

Ile kosztował serwis SwipeTo.pl?

Nie wiadomo, ile podatnicy zapłacili za powstanie serwisu. Na pytanie o to, ile to kosztowało, twórcy "SwipeTo.pl" odpowiadają: "Tyle, ile stworzenie portalu internetowego".

SwipeTo.pl
SwipeTo.pl (SwipeTo.pl)

Zastanawiające jest, że serwisowi brakuje funkcji, którą - jak wynika z jego nazwy - obiecuje posiadać. "SwipeTo" oznacza "przesuń do", tymczasem treści na stronie trzeba przeklikać.

- Jak można nazwać serwis "Swipe to", dać nawet gest swipowania w logotypie, a na samej stronie nie dawać możliwości swipowania, poza belką menu? - zwrócił uwagę Michał Mańkowski, redaktor naczelny i członek zarządu Grupy naTemat w komentarzu dla portalu press.pl.

Kto tworzy SwipeTo.pl?

Redakcją zarządza Bartłomiej Jakubowski. Treści tworzy 30-osobowa redakcja oraz zaproszeni do projektu influencerzy i podcasterzy. W gronie osób tworzących treści dla portalu są m.in. raper Leszek Kaźmierczak znany jako Eldo, piosenkarka Marie, kompozytor Noon, malarz Żyto czy Tytus Hołdys.

Pierwsze komentarze internautów na temat serwisu są utrzymane w krytycznym tonie. "Pieniądze społeczeństwa idą na kolejne marne narzędzie do próby propagandy i manipulacji" - pisze jeden z użytkowników Twittera. Kolejny dodaje: "Propaganda level hard via TVP i to ma oszukać młodych… bez jaj… nie żenujcie…"

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Czy będą żarty z Jana Pawła II?

W sprawie nowego portalu TVP wypowiedzieli się twórcy "Podcastexu", podcastu o latach 90. i 00. Napisali na fanpejdżu na Facebooku, że w grudniu ubiegłego roku otrzymali propozycję współpracy od publicznego nadawcy przy tworzeniu portalu młodzieżowego. Finalnie z niej zrezygnowali, ale ujawnili, jakie otrzymali warunki:

"Nagrywamy trzy do czterech podcastów miesięcznie, za każdy dostajemy 1500 złotych (do podziału na dwóch). Czyli miesięcznie każdy z nas ma z tego dealu po trzy koła. Dodatkowo nagrywamy w profesjonalnym studiu + postprodukcja jest po ich stronie. Ale za to wszystko mają Podcastex na wyłączność" - piszą twórcy "Podcastexu".

"Podcastex" miał wątpliwości, czy w "SwipeTo.pl" zgodziliby się puścić na anetnie wulgaryzmy lub żarty z Jana Pawła II.

"Odpowiedź była uroczo wymijająca: "Nie chcielibyśmy w nic ingerować, działajmy z poszanowaniem prawa i dobrego smaku i tyle". A gdy już odmówiliśmy, osoba po drugiej stronie dodała: "U nas wolności naprawdę jest maks, tyle tylko, że nie stoimy ponad prawem…" - piszą twórcy "Podcastexu"

trwa ładowanie posta...

Warto zwrócić uwagę, że spot promocyjny "SwipeTo.pl" wyreżyserował Maciej Adamczak, twórca kilku teledysków do piosenek rapera Maty.

Tu i Teraz.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 44
  • emoji ogień - liczba głosów: 13
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 4
  • emoji smutek - liczba głosów: 2
  • emoji złość - liczba głosów: 6
  • emoji kupka - liczba głosów: 8
Czy to wynik sledztwa dziennikarskiego autora ze tvp dziala za publiczne pieniadze;)
Odpowiedz
2Zgadzam się3Nie zgadzam się
anonim,zgłoś
vibez najlepszy
Odpowiedz
1Zgadzam się2Nie zgadzam się