lifestyle
Czym jest Spotify Instafest? To twój wymarzony festiwal
Encanto

Skandal! W bajce Disneya nie ma białych ludzi! Czym zawiniło "Nasze magiczne Encanto"?

Źródło zdjęć: © Twitter.com
Anna RusakAnna Rusak,29.12.2021 11:14

Według niektórych "Nasze magiczne Encanto" to bajka, z której "pozbyto się białych ludzi". Czy kolumbijską bajkę można było opowiedzieć, uwzględniając w niej też "białych"?

bGysoKzn

"Nasze magiczne Encanto" to najnowsza bajka Disneya, która opowiada historię piętnastoletniej Mirabel. Dziewczynka jako jedyna z całej rodziny nie ma magicznych zdolności. Z ciekawostek – to pierwsza główna bohaterka Disneya, która nosi okulary.

Nie to jest tu jednak najważniejsze. Dla niektórych najistotniejsze jest pochodzenie dziewczynki. Mirabel jest bowiem Kolumbijką i wraz z rodziną mieszka w magicznym zakątku Encanto. Niby nic? No to chyba nie wiecie, że to jawny zamach na białych ludzi!

Disney bez białych ludzi?

Jeden z użytkowników Twittera w swoim poście wyraził przypuszczenie, że Disney w ten sposób próbuje pozbyć się białych ludzi z kreskówek. Twitt niestety zniknął, bo autor ograniczył widoczność swojego konta, ale na szczęście nie przepadł, bo niektórzy zdążyli na niego odpowiedzieć.

bGysoKzp


Jak się pozbyć Białych ludzi z kreskówek? Disney wie jak. Można napisać scenariusz do bajki opowiadającej o kolumbijskiej rodzinie.

trwa ładowanie posta...

Straszna sprawa, prawda? Nie, żeby coś, ale wydaje mi się, że opowiadanie o osobach zamieszkujących Kolumbię trochę jednak warunkuje sprawę. Trudno byłoby oglądać na ekranie "białe twarze" - Kolumbijczycy, z tego co wiem, tacy biali nie są.

bGysoKzr

Może trzeba w ogóle zapytać o to, czy możemy opowiadać historię o ludziach innych niż biali? Przecież kiedyś wszystkie księżniczki Disneya były "białe", a ich największym pragnieniem było spotkanie księcia z bajki. Gdzie podziały się te piękne czasy?

trwa ładowanie posta...

Jak inne bajki pozbywały się innych ludzi?

Wiem, że to pewnie dla niektórych trudne przebudzenie, ale naprawdę żyjemy już na szczęście w trochę innych czasach i nasz światopogląd wychodzi jednak poza "białą rasę". Bajki słusznie za tym podążają i tworzą nowe, bardziej inkluzywne (i to pod wieloma względami) opowieści i narracje.

bGysoKzx

W każdym razie wydaje mi się jednak, że istotniejsze od koloru skóry bohaterów bajek jest to, co sobą przekazują. Chociaż, kto wie, może to jednak dla niektórych wciąż zbyt "nowoczesne" i "progresywne" podejście…

Odpowiedzią na tego zmartwionego obecnością białych postaci na ekranie twitta jest bardzo ciekawa nitka, w której ludzie dzielą się filmami, które w podobny i dość przewrotny sposób "pozbyły się białych ludzi". "Król lew", "Auta", "Nemo" – nasuwa się pytanie: "Kto pozwolił, by z tych bajek usunąć białe postaci?! Kto?!".

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Co kupić na mikołajki? Niebanalne i tanie prezenty