Marcin Rola to patostreamer

Sąd orzekł, że Marcin Rola z wRealu24 to patostreamer. I można tak o nim mówić

Źródło zdjęć: © Vibez.pl / Facebook
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,18.10.2022 16:00

Redaktor naczelny internetowej telewizji wRealu24 Marcin Rola nazywa siebie dziennikarzem. Sąd Apelacyjny w Warszawie uznał, że można go określać "patostreamerem". Orzeczenie jest pokłosiem procesu między Rolą a Ośrodkiem Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych (OMZRiK) napisał o Marcinie Roli, że jest to "patostreamer zwący siebie dziennikarzem". Rola poczuł się urażony tymi słowami. Pozwał działaczy za nazwanie go patostreamerem oraz za stwierdzenie, że "sam siebie nazywa dziennikarzem".

Sąd: Marcin Rola to patostreamer

W maju 2022 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił żądanie przeprosin, które Rola wysunął wobec OMZRiK. W październiku aktywiści opublikowali na Facebooku fragmenty otrzymanego pisemnego uzasadnienia decyzji sądu.

"W okolicznościach rozpatrywanej sprawy nie ma podstaw, aby uznać, że określając powoda mianem "patostreamera" w opisanym kontekście, pozwany przekroczył dopuszczalne w debacie publicznej granice wolności słowa" - wyjaśnia sędzia Marzena Konsek-Bitkowska.

Sędzia Kosnek-Bitkowska odniosła się do zachowania Roli. Stwierdziła, że mężczyzna używa "licznych epitetów nacechowanych bardzo dużym negatywnym ładunkiem emocjonalnym". Musi się więc liczyć z tym, że jego dyskutanci sięgną po podobne środki wyrazu, a sposób prezentowania przez niego własnych przekonań ocenią jako patologiczny dla odbiorców.

OMZRiK pisze, że określenie Roli jako "zwącego siebie dziennikarzem" jest dopuszczalną przez sąd oceną jakości jego działalności publicznej.

Jednocześnie sąd stwierdził, że Rola szkaluje OMZRiK. Patostreamer przekroczył granice wolności słowa, mówiąc o fundacji, że jest to "faszystowska organizacja", "to są przodkowie morderców z Auschwitz", "mentalni przodkowie nazistów". Rola w żaden sposób nie uzasadnił tak szokujących oskarżeń.

Kim jest patostreamer?

Sędzia w uzasadnieniu przywołała definicję patostreamera. Jest to "osoba, która udostępnia w Internecie relacje video z patologiczną treścią, np. z przemocą, wulgaryzmami. Kontrowersyjność treści filmów udostępnianych przez patostreamera nie polega tylko na wulgarnym języku, ale i na pokazywaniu nietolerowanych w społeczeństwie zachowań. Patostreamy są ukierunkowane na rozgłos, tak aby przyciągnąć jak największą ilość widzów".

OMZRiK przytoczył szkodliwe wypowiedzi i zachowania Roli. "Wieszakowe pasztety z wąsem, czyli typowa feminazistka", "W islamie pedofilia to jest chleb powszedni, w tej doktrynie politycznej, bo islam to nie jest żadna religia", "Feminizm równa się nazizm, równa się islam", "Unijna hołota stręczy nam te związki partnerskie, to jest prosta droga do pedofilii, zoofilii, do najgorszych patologii". To wybrane cytaty spośród wielu patologicznych wypowiedzi Roli.

trwa ładowanie posta...

Źródło: Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 3