trendy
Mega Wyprzedaż Epic Games Store. Tego nie możecie ominąć
Tiktokerzy promują celibat

Są młodzi i nie współżyją. Dlaczego tiktokerzy zachęcają do celibatu?

Źródło zdjęć: © TikTok
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,12.02.2022 20:00

Część młodych użytkowników TikToka zachęca do wstrzemięźliwości seksualnej i to wcale nie z powodów religijnych. Filmy oznaczone hasztagiem #celibacy wygenerowały już ponad 47 mln wyświetleń. Sprawdźcie, o co chodzi w tym trendzie.

Mogłoby się wydawać, że na życie w celibacie zazwyczaj decydują się osoby mocno religijne, które np. chcą zachować "czystość" do ślubu. Tymczasem część młodych użytkowników TikToka twierdzi, że zrezygnowali z uprawiania seksu wcale nie z powodów związanych z wyznawaną przez nich wiarą.

Tiktokerzy przekonują, że życie w celibacie niesie wiele korzyści, jak czysty umysł, rozwój duchowy czy uwolnienie od "więzi dusz". Twórczyni Tera Chantelle przekonuje, że dzięki życiu w celibacie nie jest narażona na choroby weneryczne, nie doświadcza strachu przed niechcianą ciążą, przez co jest mniej nerwowa. Kobieta twierdzi, że poprawiła jej się samoocena i wchodzi w - jej zdaniem - zdrowe, platoniczne relacje.

Życie w celibacie jako trend na TikToku

Influencerka Jordan Jeppe wyjaśniła, że celibat w jej rozumieniu nie sprowadza się jedynie do powstrzymywania się od seksu. Dla Jeppe jest to odkrywanie samej siebie - refleksja nad przeszłością i zastanawianie się nad przyszłością: - Usunęłam konto na Instagramie i zerwałam kontakt z byłymi. Wtedy uświadomiłam sobie, że moi eks przypominają mojego niedostępnego emocjonalnie ojca.

trwa ładowanie posta...

Część tiktokerów twierdzi, że poprzez seks jest przekazywana energia i osoby, które ze sobą współżyją, tworzą "duchową więź". Twórcy przekonują, że dzięki życiu w celibacie człowiek pozostaje wolny od tego rodzaju więzi.

Influencerka Victoria de Val ujawniła, że żyje w celibacie od 17 miesięcy. Tłumaczy, że dzięki temu czuje się silniejsza. Brak współżycia miał sprawić, że odkrywa swoją seksualność na swoich własnych zasadach.

trwa ładowanie posta...

Trener personalny Kieran Pollitt wyjaśnia, że zdecydował się na życie w celibacie, bo chciał "postawić siebie na pierwszym miejscu". Oznacza to, że nie tylko nie uprawia seksu, ale i nie ogląda porno i nie masturbuje się.

trwa ładowanie posta...

Niektórzy tiktokerzy, którzy dzielą się swoim doświadczeniem celibatu, twierdzą, że odzyskali poczucie własnej wartości, poprawili relację z przyjaciółmi czy nauczyli się akceptować własne ciało.

trwa ładowanie posta...

Trend na życie w celibacie nie wydaje się być jedynie ciekawostką z TikToka, tylko znacznie szerszym zjawiskiem. Według badań generacja Z uprawia znacznie mniej seksu niż starsze pokolenia. W 2017 roku jedynie 24% osób w wieku 18-23 lat przyznało się do uprawiania przypadkowego seksu - analogiczne badania przeprowadzone w 2007 roku wykazały, że odsetek ten wynosi 38%.

trwa ładowanie posta...

Pamiętajcie, że wszystkie wymienione wyżej rzekome "korzyści" celibatu to tylko opinie osób z internetu. Nie powinniście ich odnosić bezpośrednio do swojej sytuacji, bo każdy z nas jest inną osobą. Jeśli doświadczacie kryzysu albo przeżywacie jakiekolwiek problemy, w pierwszej kolejności skontaktujcie się ze specjalistą.

Źródła: New York Post/Daily Mail/Cospopolitan/TikTok

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 4
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Komentarze (0)
arrow
Premiery gier w czerwcu 2023. Mrok, przemoc i "Diablo IV"