#BlackTikTokStrike

Czarnoskórzy tiktokerzy strajkują. Nie tańczą, bo biali ich naśladują

Źródło zdjęć: © TikTok
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,02.07.2021 16:23

Bez nas TikTok byłby niczym – twierdzą czarnoskórzy twórcy i odmawiają wykonywania układów tanecznych do "Thot Shit", nowej piosenki Megan Thee Stallion. W ten sposób chcą zwrócić uwagę, że ich praca zostaje zawłaszczona.

W czerwcu odbyła się premiera utworu "Thot Shit", której wykonawczynią jest amerykańska raperka Megan Thee Stallion. Utwór wydaje się być wręcz celowo stworzony pod tańce na TikToku, bo zarówno w teledysku, jak i warstwie lirycznej piosenki artystka tłumaczy, jak poruszać się do jej muzycznego dzieła: "Ręce na kolanach, kręcę dupą jak rasowa dzi*ka" (źródło tłumaczenia).

Mimo że od premiery "Thot Shit" minęło już trochę czasu, na TikToku nie ukazało się jeszcze żadne viralowe wykonanie nowej piosenki Megan Thee Stallion. Dlaczego? Ponieważ czarnoskórzy twórcy zorganizowali strajk na TikToku. Nie zamierzają oni wykonywać choreografii do "Thot Shit", aby zademonstrować, jak często ich układy taneczne są "podkradane" przez białych twórców.

#BlackTikTokStrike

Zagraniczne media spekulują, że protest czarnoskórych twórców – #BlackTikTokStrike – może potrwać do końca lata tego roku. Strajk skończy się, gdy pokrzywdzeni otrzymają należny im szacunek i zapłatę za wykonaną pracę. Akcja ma na celu skłonienie białych twórców do przemyślenia kwestii wynagrodzenia, cytowania i współpracy z czarnoskórymi twórcami na TikToku i innych platformach społecznościowych.

trwa ładowanie posta...

Jak czarnoskórzy twórcy protestują na TikToku?

W ramach #BlackTikTokStrike Erick Louis (@thericklouis) opublikował film, w którym mówi, że zatańczy do "Thot Shit". Czarnoskóry mężczyzna przez chwilę podskakuje w miejscu, po czym nagle przerywa układ i pokazuje dwa środkowe palce do kamery. Następnie na ekranie wyświetla się komunikat: "Ta aplikacja byłaby niczym bez czarnoskórych osób".

trwa ładowanie posta...

– Tworzę na TikToku od dziewięciu miesięcy i widziałem niezliczone filmy/tańce/pomysły stworzone przez czarnoskóre osoby, a następnie ukradzione i wykorzystane w serwisie bez odpowiedniego uznania – powiedział Erick dla "Teen Vogue". Mężczyzna zaznacza, że problem kradzieży własności intelektualnej osób czarnoskórych z mniejszymi zasięgami wykracza poza TikToka i dotyczy całego internetu.

Dla porównania poniżej możecie obejrzeć twórców, którzy protestują w podobny sposób, co Erick Louis:

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Influencerzy przywłaszczają trendy zapoczątkowane przez czarnoskórych

Jedno z wydarzeń, które doprowadziło do #BlackTikTokStrike, to występ tiktokerki Addison Rae w programie "The Tonight Show with Jimmy Fallon" w marcu tego roku. Influencerka przed milionową publicznością wykonała wiele układów tanecznych z TikToka, z których większość była autorstwa czarnoskórych twórców. Addison przyznała, że skopiowała choreografie dopiero wtedy, gdy zalała ją fala krytyki.

Addison Rae Teaches Jimmy Eight TikTok Dances | The Tonight Show Starring Jimmy Fallon

#BlackTikTokStrike zyskuje na popularności. Na Twitterze wiele osób ma nadzieję, że ten ruch doprowadzi do sytuacji, gdy twórczość osób czarnoskórych będzie doceniana i wynagradzana tak, jak na to zasługuje.

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Źródła: Insider/Vox/Teen Vogue/Cosmopolitan/The Guardian

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 4
  • emoji ogień - liczba głosów: 3
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 28
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 7
Cassie,zgłoś
Jak dla mnie tiktok może zniknąć ciekawe, co wtedy zrobicie strajkujący jak ze cudowni "tiktokerzy" xD może zwyczajnie przestańcie nagrywać, a świat stanie się lepszy💁
Odpowiedz
7Zgadzam się0Nie zgadzam się
Renia,zgłoś
Czarnoskórzy tiktokerzy byli by nikim bez TikToka, który został wynaleziony przez Białych ludzi...
Odpowiedz
12Zgadzam się3Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (1)