Najczęściej wyszukiwane frazy w Google 2022

Rok 2022 w wyszukiwarce Google. Czego najczęściej szukaliśmy?

Źródło zdjęć: © vibez / Google, Canva
Blanka RogowskaBlanka Rogowska,07.12.2022 13:15

Google przedstawiło zestawienie najczęściej wpisywanych w wyszukiwarkę Google fraz w 2022 roku w Polsce i na świecie. W naszym kraju w wyszukiwarkach królowały zganienia związane z wojną w Ukrainie. Ale to nie wszystko. Popularne były też pytania o grzyby, a w zestawieniu osób, na temat których najczęściej szukaliśmy informacji w Polsce Rafalala pobiła nawet prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

7 grudnia Google przedstawiło raport pt. "Rok w wyszukiwarce Google - wydarzenia w Polsce i na świecie, rodzime produkcje i masa pytań" o najczęściej wyszukiwanych frazach w wyszukiwarce Google w 2022 roku. Nie jest niespodzianką, że w Polsce internautów najbardziej interesowały tematy związane z wojną w Ukrainie, ale to absolutnie nie jest jedyny temat, który królował w wyszukiwarkach.

Rok 2022 w Google. Hasła najszybciej zyskujące na popularności w 2022 roku

Jeśli chodzi o polskich internautów, okazuje się, że w 2022 roku najszybciej na popularności zyskiwały hasła związane z Ukrainą. Na podium w tej kategrii znalazły się: frazy: Ukraina, Putin i wojna w Ukrainie.

Rok 2022 w Google.
Rok 2022 w Google. (Google , Google)

Inaczej było na świecie, gdzie Ukraina znalazła się dopiero na trzecim miejscu. Najszybciej na globalnej liście na popularności w 2022 zyskiwały hasła: Wordle, które nawiązuje do codziennej gry słownej, fraza "Indie vs Anglia", odnoszące się do rozkrywek w krykieta.

Rok 2022 w Google. Ludzie, których nazwiska wpisywaliśmy w wyszukiwarkę Google

Google przygotowało też zestawienie osób, których imiona i nazwiska lub pseudonimy najczęściej wpisywaliśmy w wyszukiwarkę w 2022 roku. Pierwsze miejsce w Polsce to nie zaskoczenie. Na szczycie listy uplasował się Władimir Putin, prezydent Rosji. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zeleński zajął trzecie miejsce i został pokonany przez Rafalalę, która objęła drugie miejsce w plebiscycie.

Rok w wyszukiwarce Google
Rok w wyszukiwarce Google (Google , Google)

Warto dodać, że w pierwszej dziesiątce najczęściej wyszukiwanych osób w Google w Polsce w 2022 roku znaleźli się też młodzi. Szóste miejsce zajął raper Mata, a ósme Sara James, młoda wokalistka z Polski, która wzięła udział w America’s Got Talent.

Na liście dla całego świata króluje Johnny Deep, zapewne za sprawą głośnego procesu o zniesławienie, jakie toczył wiosną z byłą żoną Amber Heard, która na światowej liście zajęła trzecie miejsce. Drugie miejsce należy do Willa Smitha, o którym głośno było na początku roku, gdy podczas gali rozdania Oscarów uderzył w twarz Chrisa Rocka . Władimir Putin zajmuje dopiero czwarte miejsce.

Rok 2022 w wyszukiwarce Google. Ludzie, którzy odeszli

Google przygotowało też zestawienie najczęściej wyszukiwanych ludzi, których w 2022 roku pożegnaliśmy. W Polsce na pierwszym miejscu znalazł się zmarły w lutym Witold Paszt, czyli wokalista zespołu Vox. Drugie miejsce zajęła Królowa Elżbieta II, a trzecie Jerzy Urban.

Rok 2022 w wyszukiwarce Google
Rok 2022 w wyszukiwarce Google (Google , Google)

Na liście dla całego świata Elżbieta II zajęła pierwsze miejsce. Drugą najczęściej wyszukiwananą zmarła osobą byla aktorka Betty White, a trzecią także aktorka Anne Heche.

Najczęściej wyszukiwane filmy i seriale w wyszukiwarce Google w 2022 roku

Google przygotowało też zestawienie najczęściej wyszukiwanych tytułów filmów i seriali w Polsce i zagranicą.

Na polskiej liście w kategorii filmów króluje "Jak pokochałam gangstera". Na drugim miejscu jest "Furioza", na trzecim "Oszust z Tindera".

Inaczej jest na liście ogólnokrajowej. Tu zwycięzcą jest produkcja z uniwersum Marvela, czyli "Thor: Miłość i grom", dalej uplasowały się takie tytuły jak "Black Adam" i "Top Gun: Maverick".

Rok 2022 w Google
Rok 2022 w Google (Google , Google)

Jeśli chodzi o seriale to także tutaj widać wyraźną różnicę pomiędzy zainteresowaniami Polaków a ogólnoświatowym trendem. W Polsce najczęściej szukaliśmy w Google informacji o serialu "Dahmer – Potwór: Historia Jeffreya Dahmera". Drugie miejsce zajął serial "Wielka Woda", a trzecie "Sandman".

Rok 2022 w Google
Rok 2022 w Google (Google , Google)

Listę ogólnoświatową otwiera z kolei serial "Euphoria". I dalej na podium mamy "Ród Smoka" i "Moon Knight".

Rok 2022 w Google. Dlaczego, ile, jak, co i gdzie?

Okazuje się, że internauci i internautki w wyszukiwarkę wpisują mnóstwo fraz zaczynających się od ,,dlaczego?", ,,ile?", ,,jak?", ,,co?" i ,,gdzie". W Polsce po słowie dlaczego, najczęściej padały pytania o wojne w Ukrainie. Jako pierwsze uplasowało się pytanie o to "dlaczego Rosja zaatakowała Ukrainę". Drugie i trzecie miejsce listy z frazą "dlaczego" zajmują pytania: "dlaczego nie ma cukru?" i "dlaczego Ukraina nie należy do NATO?".

W kategorii pytań z frazą "jak", Polacy najczęściej pytali o to, "jak pomóc Ukrainie". Na drugim miejscy było pytanie o to, jak suszyć grzyby w piekarniku, a na trzecim "jak sprawdzić czy telewizor ma DVB-T2". Jak czytamy w raporcie Google i na kolejnych miejscach popularne były pytanie... o grzyby, np. jak mrozić grzyby, jak zrobić grzybową itd.

Rok 2022 w Google
Rok 2022 w Google (Google , Google)

Polacyt pytali też, gdzie leży Katar. To zainteresowanie geografią wynika najpewniej z trwających obecnie w Katarze Mistrzostaw Świata w Piłce Nożnej, które po raz pierwszy odbywają się na Bliskim Wschodzie.

Obiektyw Google w 2022 roku. Wśród zwierząt królują koty

Jak czytamy w raporcie Google, coraz częściej internauci wyszukują informacje nie tylko poprzez wpisywanie słów do pole wyszukiwania. "Ludzie znajdują to, czego potrzebują, w bardziej naturalny sposób, na przykład nucąc piosenkę, robiąc zdjęcie Obiektywem lub pytając Asystenta Google. Coraz częściej używamy Obiektywu na przykład do tłumaczenia obrazu, pomaga on również szybciej i lepiej poznawać otaczający świat — identyfikując to, co widzą użytkownicy" - czytamy w raporcie.

Jeśli chodzi o zwierzęta najczęściej wyszukiwane przez narzędzie Obiektyw Google, to niekwestionowanymi zwycięzcami są koty, które zajęły całe podium. Na pierwszy miejscu znalazł się kot domowy krótkowłosy, na drugim kot pręgowany, a na trzecim kot polidaktylowy.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 3
  • emoji ogień - liczba głosów: 3
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 8
  • emoji smutek - liczba głosów: 3
  • emoji złość - liczba głosów: 2
  • emoji kupka - liczba głosów: 73