Nowa akcja aktywistów

"Przebite opony dla przyszłości". Akcja działaczy klimatycznych

Źródło zdjęć: © Canva
Natalia Witulska,
08.02.2024 13:30

W nocy w niedzielę 4 lutego na poniedziałek 5 lutego aktywiści klimatyczni w Berlinie przeprowadzili nową akcję. Niemiecka policja donosi, że co najmniej w 50 samochodach typu SUV uszkodzili opony.

Aktywiści klimatyczni regularnie wpadają na pomysły akcji, które mają zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy, z którymi mierzy się Ziemia. Tym razem niemieccy działacze uszkodzili opony w samochodach typu SUV, które uchodzą za jedne z najbardziej trujących dla środowiska.

Aktywiści uszkodzili samochody typu SUV

Osoby działające na rzecz klimatu od dawna zwracają uwagę na fakt, że auta typu SUV są o wiele bardziej szkodliwe dla środowiska niż tradycyjne samochody. Przez to, że są średnio o 200 kg cięższe, szersze oraz dłuższe, do ich produkcji trzeba zużyć więcej materiałów. Aktywiści zaznaczają również, że SUV-y zużywają o 15 proc. więcej paliwa i charakteryzują się większą emisją CO2 o 20 proc. niż zwykłe auta.

Po tym, gdy zanieczyszczającym środowisko autom "wojnę" wywołały władze Paryża (właściciele SUV-ów muszą m.in. płacić o wiele więcej za parking), głośno o tych samochodach zrobiło się również w Berlinie. Aktywiści klimatyczni dali władzom do zrozumienia, że nie chcą w stolicy Niemiec trujących maszyn.

Aktywiści klimatyczni uszkodzili 50 SUV-ów
Aktywiści klimatyczni uszkodzili 50 SUV-ów (Canva)

Niemiecka akcja przeciwko SUV-om

Niemiecki dziennik "Tagesspiegel" donosi, że w nocy po niedzieli 4 lutego na poniedziałek 5 lutego co najmniej 50 właścicieli samochodów typu SUV w Berlinie zastało swoje auta z oponami ze spuszczonym powietrzem. Aktywiści ekologiczni przeprowadzili zorganizowaną akcję. Domagają się, aby trujące auta zniknęły ze stolicy Niemiec.

Aktywiści uszkodzili 50 SUV-ów
Aktywiści uszkodzili 50 SUV-ów (Canva)

Właściciele uszkodzonych samochodów znajdowali kartki z ostrzeżeniem. "Uwaga, przebite opony, nie odjeżdżajcie!" - czytali. Niemiecka policja domyśla się, że za akcję odpowiedzialna jest grupa "Reifen platt for future" (tłum. "Przebite opony dla przyszłości"). Informacje te nie zostały jednak oficjalnie potwierdzone.

"Ponieważ ten wandalizm ma najprawdopodobniej podłoże polityczne, prowadzimy śledztwo w tej sprawie" - czytamy w wydanym przez policję oświadczeniu.

Aktywiści uszkodzili 50 SUV-ów
Aktywiści uszkodzili 50 SUV-ów (Canva)

W czerwcu 2023 r. aktywiści klimatyczni przeprowadzili podobną akcję na ulicach Berlina. Uszkodzili ok. 35 samochodów. Wtedy jednak przebijali wszystkie opony i nie zostawiali informacji dla właścicieli. Dodatkowo chwalili się tym w mediach społecznościowych.

Źródło: Rzeczpospolita

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 2
Xenon,zgłoś
Najnowsze żenujące w tym jest oświadczenie Policji. Śledztwo powinni przeprowadzić właściciele aut, bo na Policję nie mają co liczyć. Zresztą jakie śledztwo, przecież wiadomo kto jest sprawcą. Dorwać gówniarzy, spuścić wychowawczy łomot i się odechce durnych pomysłów.
Odpowiedz
2Zgadzam się0Nie zgadzam się