trendy
4F x RL9, czyli buty Roberta Lewandowskiego. Warte 499 złotych?
Paryż: ograniczenia prędkości wprowadzone!

Pożegnamy się z samochodami? Paryż wprowadza OGROMNE ograniczenie prędkości

Źródło zdjęć: © Kolaż: Vibez
Oliwier NytkoOliwier Nytko,01.09.2021 07:57

Ile jeździcie normalnie po mieście w Polsce? 50, a może 60 km/h? Paryż wprowadza ogromne ograniczenia, które mają wpłynąć pozytywnie na emisje spalin i bezpieczeństwo.

bFFafhkj

Wielokrotnie na Vibezie wspominałem o tym, że Polska ma małe… problemy z samochodami. A raczej z prędkościami, które są nagminnie przekraczane, także przez influencerów. Pamiętacie sytuację z The Mike i Nitrem, którzy na filmie jechali grubo ponad 200 km/h na drodze z ograniczeniem 50 km/h? Heh. 

Dzisiejsza wiadomość jest bardzo interesująca dla tych, którzy lubią jechać "zgodnie z zasadami + 20 km/h". Rzecz się dzieje w Paryżu i… jest grubo!

Paryż: nie pośmigacie z nowym ograniczeniem prędkości

Paryż miasto o wielkości Radomia oraz populacji Warszawy + 400 tysięcy mieszkańców. Także łatwo zrozumieć, że zagęszczenie stolicy Francji jest ogromne. Do tego można dołożyć inne prawo, które pozwala 14-latkom na samodzielne przemieszczanie się samochodami (odpowiedniki AM) i mamy… problem. A raczej coś, co można ciekawie rozwiązać.

bFFafhkl

Na większości ulic Paryża od poniedziałku zostało wprowadzone ograniczenie do 30 km/h. Nie, nie przesłyszeliście się: 30 km/h to o 20 km/h mniej niż można jechać w Polsce. Dlaczego oficjele wprowadzili tak "drakońskie" zasady?

Dwie rzeczy: bezpieczeństwo i zanieczyszczenia. To pierwsze jest zrozumiałe, ponieważ im mniejsza prędkość, tym wzrasta przeżywalność podczas wypadku czy potrącenia pieszego. Ale to drugie? Eksperci są podzieleni. Krytyczne głosy wskazują na zwiększenie zakorkowania miasta, co w efekcie doprowadzi do większej emisji CO2 do atmosfery.

To nie wszystko! Precz z… miejscami parkingowymi

Miasto usuwa 60 tys. z 140 tysięcy miejsc parkingowych, aby "zwolnić trochę miejsca dla wszystkich". Niektóre chodniki zostaną powiększone, a w innych miejscach zostaną posadzone drzewa i powstaną nowe ścieżki rowerowe.

bFFafhkn

Jak podaje CNN, według sondażu przeprowadzonego przez paryski ratusz, 59% mieszkańców miasta opowiedziało się za nowym limitem, który wszedł w życie w poniedziałek, ale sprzeciw był znacznie wyższy w całym regionie Île-de-France, bo na poziomie 61%. Czyli w mieście chcieli ograniczenia, a w regionie już nie.

Źródło: CNN

To będzie ciekawy eksperyment

Czy to zmniejszy liczbę wypadków? Kto wie. Ale Paryż może dać przykład innym metropoliom z ogromnym zagęszczeniem. To co, następna w kolejce będzie Warszawa?

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
10-latka powiesiła się przez challenge z TikToka. Zrozpaczona matka pozywa serwis