Posiłki tylko dla kobiet. PKP Intercity wyjaśnia zamieszanie
W PKP Intercity świadczenia w postaci posiłków pracowniczych przysługują konduktorkom, ale już nie konduktorom. Taki stan rzeczy sprawił, że Stowarzyszenie na rzecz Chłopców i Mężczyzn skierowało do spółki kolejowej pytanie o zasadność tego rozwiązania.
W ostatnich dniach pojawiła się kontrowersyjna kwestia w świetle praw pracowniczych w PKP Intercity. Stowarzyszenie na rzecz Chłopców i Mężczyzn zwróciło się z pytaniem do spółki kolejowej w sprawie przypuszczalnej dyskryminacji płci w dostępie do darmowych posiłków dla pracowników. Odpowiedź przedstawiona przez PKP Intercity wywołała mieszane uczucia wśród opinii publicznej i zainteresowanych stron.
Podobne
- Koniec z "bileciki do kontroli"? PKP Intercity ogłasza zmiany
- Pasażer PKP Intercity przesadził. Brudne skarpety pod nos podróżnych
- Gigantyczna obniżka w PKP Intercity. Będzie tanio i szybko
- 1,5 godziny opóźnienia. PKP Intercity odmawia zwrotu kosztów. "Bilet był za tani"
- Studenci apelują do rektora: "studia nie tylko dla bogatych"
Różnice w dostępie do posiłków w PKP Intercity
Zapytanie stowarzyszenia wynikało z wyłącznego przyznawania darmowych posiłków profilaktycznych dla kobiet. Według stanowiska organizacji otrzymywanie posiłków miało być przywilejem jedynie pracownic obsługi konduktorskiej. Stowarzyszenie kwestionowało tę praktykę, argumentując, że powinna obowiązywać równość w dostępie do takich benefitów.
Odpowiedź PKP Intercity wydaje się jednak oparta na obiektywnych badaniach wydatku energetycznego przeprowadzonych przez zespół badawczy Instytutu Medycyny Pracy im. prof. dr. med. Jerzego Nofera w Łodzi. Zgodnie z wyjaśnieniami spółki nowe przepisy rządowe nakładają obowiązek zapewnienia pracownikom wykonującym prace związane z wysiłkiem fizycznym dostępu do posiłków profilaktycznych, pod warunkiem przekroczenia określonej granicy kaloryczności.
W przypadku mężczyzn granica ta wynosi 2000 kcal, a kobiet - 1100 kcal.
Konduktorzy bez posiłków, bo spalają za mało kalorii
Rzeczywistość okazuje się bardziej złożona, niż można by przypuszczać. Zgodnie z badaniami instytutu wydatek energetyczny u kobiet przekraczał ustaloną granicę, co potwierdzało ich uprawnienia do otrzymywania posiłków profilaktycznych. Mężczyźni pracujący w podobnych warunkach wykazali wydatek energetyczny poniżej ustalonej granicy kalorycznej, uniemożliwiając tym samym objęcie ich tym świadczeniem.
Oczywiście takie ustalenia mogą budzić dyskusje i wątpliwości, szczególnie w kontekście równości płci w miejscu pracy. Jednakże przeprowadzone badania opierające się na rejestracji częstości rytmu serca i metodzie ISO 8996 stanowią obiektywną podstawę dla podejmowanych decyzji. Wina nie leży też po stronie PKP Intercity, a rozporządzenia Rady Ministrów ws. profilaktycznych posiłków i napojów.
Warto również podkreślić, że PKP Intercity zobowiązało się do regularnej aktualizacji szacowanego wydatku energetycznego przy każdej znaczącej zmianie na stanowiskach pracy. Jest to istotny krok w kierunku zapewnienia równości i uczciwości w dostępie do świadczeń profilaktycznych dla wszystkich pracowników.
Mimo to Stowarzyszenie na rzecz Chłopców i Mężczyzn może mieć podstawy do dalszych działań i dyskusji w kontekście monitorowania procesu oceny potrzeb żywieniowych pracowników oraz wymagania ewentualnego dostosowania przepisów w celu zapewnienia równego traktowania obu płci.
Popularne
- Beyoncé i Jay-Z tracą obserwatorów. Ludzie wierzą w teorie spiskowe
- Jak działają policyjne "suszarki"? Influencer sprawdził ich potencjał
- Wódka w saszetkach już w polskich sklepach. Zdjęcie obiegło sieć
- Budda ma ochronę? Influencer spowiada się u Żurnalisty
- Nastoletnia Julia popełniła samobójstwo. Jej oprawczyni nagrała "przeprosiny"
- Bracia Menendez wyjdą na wolność? Córka Erika przerywa milczenie
- Oddany fandom Julii Żugaj. Na czym polega fenomen dziewczyny?
- Wege knajpa w Gdańsku serwuje "stek" z drukarki 3D. W menu mają też inne "mięsa"
- Upadek Człowieka Lodu? Wim Hof latami skrywał tajemnicę