Przejście dla smartfonowych zombie

Przejście dla smartfonowych zombie? Nie trzeba podnosić głowy znad ekranu

Źródło zdjęć: © TikTok
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,18.10.2021 12:49

Czy przejście dla pieszych może wzbudzać kontrowersje? Tak, czego przykładem jest przejście znajdujące się w stolicy Korei Południowej, Seulu. Zostało ono tak zaprojektowane, aby przechodząc przed ulicę nie trzeba było odwracać uwagi od smartfona.

"Smartfonowe zombie" może się wydawać zabawnym określeniem, ale mówimy o problemie, którego skala urasta do rangi cywilizacyjnej. W obecnych czasach telefon jest przedłużeniem ludzkiej ręki. Jesteśmy podłączeni do cyfrowego świata zawsze i wszędzie - również na ulicach dużych miast. Osoby, które korzystają z telefonu podczas przechodzenia przez pasy, stwarzają zagrożenie dla siebie i innych.

Nie ma gotowej odpowiedzi, jak poradzić sobie ze smartfonowymi zombie. Różne państwa testują różne rozwiązania. W 2019 roku w Seulu w dystrykcie Yeongdeungpo zainstalowano "naziemne światła sygnalizacyjne LED". Są one zamontowane na wysokości krawężnika, dzięki czemu osoba, która wpatruje w ekran smartfona, ma szansę zauważyć, że zbliża się do jezdni.

Przejście dla smartfonowych zombie podzieliło internautów

Mimo że rozwiązanie jest obecne na ulicach Seulu od dwóch lat, zainteresowanie tematem odżyło za sprawą TikToka. Jedna z użytkowniczek serwisu wrzuciła film, na którym przechodzi przez przejście ze światłami LED znajdującymi się przy krawężniku. Klip stał się viralowy - w nieco ponad tydzień po publikacji wygenerował ponad 2,5 miliona wyświetleń i zebrał tysiące komentarzy.

Przejście dla smartfonowych zombie
Przejście dla smartfonowych zombie (TikTok)
Przejście dla smartfonowych zombie
Przejście dla smartfonowych zombie (TikTok)
Przejście dla smartfonowych zombie
Przejście dla smartfonowych zombie (TikTok)

Część internautów uważa, że południowokoreańskie rozwiązanie powoduje jeszcze większe uzależnienie od smartfona, ponieważ pieszy nie musi w ogóle zwracać uwagi na ruch uliczny. Inni pochwalają wynalazek, argumentując, że technologia powinna dostosowywać się do potrzeb społeczeństwa - skoro ludzie muszą wpatrywać się w telefony, trzeba im w tym pomóc, bez oceniania.

trwa ładowanie posta...

Co myślicie o przejściach dla smartfonowych zombie?

Rozwijaj swoje pasje z Bankiem Pekao S.A., bo jak nie teraz to kiedy?
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0