ludzie
Jarosław Kaczyński proponuje młodym "nowy model życia". A mi jest słabo [OPINIA]
Piotr Rubik przebrał się za babę

Piotr Rubik w przebraniu kobiety wywołuje ciary żenady - a mógł dalej klaskać

Źródło zdjęć: © TikTok
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,11.10.2021 11:47

Przypominamy, że w 2021 roku "żart" typu *chłop przebiera się za babę* śmieszy nikogo albo boomerów, którzy brechtają przy polskich kabaretach.

bGxnOoSr

Zacznijmy od wyjaśnienia, kim jest Piotr Rubik, ponieważ młodsi czytelnicy mogą nie wiedzieć o kogo chodzi. Mówimy o artyście, którego prime datuje się na ponad dekadę temu, gdy jego twórczości słuchali nasi rodzice. W najsłynniejszych utworach kompozytora - "Psalm dla Ciebie""Niech mówią, że to nie jest miłość" - dominowało klaskanie, dlatego do Rubika przylgnęła łatka "artysty od klaskania".

"Niech Mowia, ze to nie jest milosc"

Piotr Rubik od czasu do czasu próbuje przypomnieć o swoim istnieniu opinii publicznej, biorąc udział m.in. w programie "Bitwa na głosy" lub "Power Couple", dzięki czemu jego nazwisko pojawia się w nagłówkach portali plotkarskich. Swoim najnowszym osiągnięciem 53-letni mężczyzna ponownie zyskał rozgłos, ale niekoniecznie taki, o który mu chodziło...

bGxnOoSt

Piotr Rubik - niczym maestro cringe'u Tomasz Karolak - przebiera się za kobietę

Piotr Rubik prowadzi rodzinnego TikToka, na którym on, jego żona i dwójka dzieci relacjonują swoje życie i pokazują układy choreograficzne. W najnowszym filmiku roztańczona familia przebrała 53-letniego kompozytora za kobietę. Na nagraniu Piotr Rubik wyskakuje przed obiektyw kamery z uśmiechem od ucha do ucha, w blond peruce i w lekkim makijażu, siląc się na uwodzicielskie ruchy biodrami.

Piotr Rubik przebrał się za kobietę
Piotr Rubik przebrał się za kobietę (TikTok)
Piotr Rubik przebrał się za kobietę
Piotr Rubik przebrał się za kobietę (Piotr Rubik , TikTok)
Piotr Rubik przebrał się za kobietę
Piotr Rubik przebrał się za kobietę (TikTok)

Dlaczego to nie powinno nikogo śmieszyć?

Jak w umyśle Piotra Rubika pojawił się pomysł na przebranie się za kobietę? Czy było to po tym, jak kompozytor obejrzał Mariolkę z "Paranienormalnych"? Bo wiecie, polskie kabarety od dziesięcioleci mielą taki żart, że chłop przebiera się za babę... A może stało się to po tym, jak Piotr Rubik obejrzał reklamę z Tomaszem Karolakiem przebranym za kobietę?

A𝒾DS: KAROLAK PRZEBRANY ZA BABĘ

Oczywiście istnieje kultura drag queen, kiedy mężczyzna przebiera się za kobietę i to może być zabawne. Wówczas przy pomocy efektownych ubrań i mocnego makijażu artysta buduje postać sceniczną, aby wywołać satyryczny lub dramatyczny efekt. Drag queen często odgrywają role rzeczniczek i liderek społeczności LGBTQ+. Spotkać je można podczas parad równości.

bGxnOoSv

Raczej wątpię, że Piotr Rubik w swoim tiktokowym występie inspirował się kulturą drag queen. Przypuszczam, że po prostu uznał, iż jeśli przebierze się za kobietę, to będzie śmiesznie. W efekcie wyszedł filmik, który mrozi zwoje mózgowe od natężenia żenady. Sedno tego prymitywnego żartu (*chłop przebrany za babę*) polega bowiem na tym, że bycie kobietą jest formą degradacji narażającą na śmieszność.

Problem świetnie tłumaczy wpis na blogu "Baba od polskiego": "Wątek operuje na domniemaniu cispłciowości i jest zakorzenionym w kulturze popularnej przekonaniem o wyższości mężczyzn nad kobietami [...]. Salwy śmiechu wywołuje sama obecność mężczyzny ubranego w stereotypowy kobiecy strój, a nie dialogi czy humor sytuacyjny [...]".

"Chłop przebrany za babę" utwierdza przekonanie o podziale na role i przypisaniu zachowań do konkretnej płci. Aby upodobnić się do kobiet, kabareciarze zakładają peruki i sukienki (czasem także szpilki), przez co tworzą stereotypowy obraz kobiecości.

- "Baba od polskiego"
bGxnOoSB

Podsumujmy, że żart *chłop przebiera się za babę* jest tak zabawny, jak lektura nekrologów. Niestety - biorąc pod uwagę stan wrażliwości polskich celebrytów - mam wrażenie, że jeszcze wiele razy będziemy musieli o tym przypominać.

Dla osób chętnych głębiej wgryźć się w problem polecam tekst Jana Jęcza opublikowany na stronie miesięcznika "Znak".

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Zbita Filiżanka na YouTube. Stereotypy, obrażanie i szurowanie