lifestyle
Sławomir Mentzen zachęca do pracy po 60 godz. tygodniowo. Młodzi powinni pracować i spać
Podpaski zamiast kwiatów

Para młoda poprosiła o podpaski zamiast kwiatów

Źródło zdjęć: © Vibez.pl / Canva, Instagram
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,20.09.2022 17:15

Kwiaty, alkohol, książki. To najpopularniejsze prezenty, które młoda para otrzymuje na weselu. Weronika i Radek postanowili wyłamać się ze schematu. Poprosili gości, aby wręczyli im produkty menstruacyjne. Rezultat przeszedł najśmielsze oczekiwania.

bGlKgbcP

Weronika i Radek wzięli ślub 2 września po ośmiu latach tworzenia relacji. Jak podaje portal "Ofeminin", nowożeńcy postanowili skierować uwagę gości weselnych nie tylko na siebie, ale i na potrzeby osób dotkniętych ubóstwem menstruacyjnym. Zaproszenie na uroczystość Weroniki i Radka zawierało niezwykłą prośbę. Zamiast kwiatów młodzi poprosili gości o podpaski, tampony, kubeczki i majtki menstruacyjne.

Ubóstwo menstruacyjne to zjawisko, które polega na tym, że osoba nie może kupić produktów menstruacyjnych ze względu na ograniczenia finansowe. Według danych UNICEF i WHO, problem ten dotyczy około 500 milionów kobiet na całym świecie. W Polsce aż 39 proc. kobiet doświadczyło ubóstwa menstruacyjnego. Są to informacje, które Weronika i Radek napisali w zaproszeniu ślubnym.

trwa ładowanie posta...

Ubóstwo menstruacyjne. Młoda para wsparła potrzebujące osoby

Młoda para przyznała w rozmowie z portalem "Ofeminin", że goście zareagowali na prośbę zaskakująco pozytywnie. Mogłoby się wydawać, że goście będą komentować fakt, że musieli przynieść na wesele podpaski i tampony zamiast wina lub kwiatów. Tymczasem nie było takich komentarzy. Zaproszone osoby wyrażały zdziwienie, że problem ubóstwa menstruacyjnego w ogóle istnieje. Goście zapakowali produkty menstruacyjne w torby prezentowe, szkatułki, celofan (w formie tortu).

bGlKgbcR

Weronika i Radek przed wysłaniem zaproszeń poprosili o wsparcie organizacji Okresowa Koalicja. To organizacja, która działa na rzecz przeciwdziałania problemowi ubóstwa i wykluczenia menstruacyjnego. Okresowa Koalicja udostępniła młodej parze materiały edukacyjne dotyczące ubóstwa menstruacyjnego. Weronika i Radek wykorzystali je podczas pisania zaproszeń.

trwa ładowanie posta...

Produkty trafią na organizacji prowadzonej przez osoby transpłciowe

"Według badań zleconych przez Kulczyk Foundation przynajmniej 1 na 5 kobiet w Polsce na jakimś etapie swojego życia nie miała, bądź nie ma dostępu do artykułów menstruacyjnych" - czytamy na stronie Okresowej Koalicji. Aktywiści wskazują, że Polska powinna brać przykład z rządów w Szkocji, Nowej Zelandii i Francji, które zauważyły problem ubóstwa menstruacyjnego i zajęły się przeciwdziałaniem zjawisku.

bGlKgbcT

Weronika i Radek przekażą zebrane produkty do Fundacji Akceptacja. Jest ona jest jedyną na terenie Wielkopolski organizacją powołaną i prowadzoną przez osoby transpłciowe. Działania organizacji skupiają się na przedmedycznej pierwszej pomocy dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Ponadto aktywiści nieustannie propagują wiedzę o osobach transpłciowych.

trwa ładowanie posta...

Weronice i Radkowi życzymy wszystkiego najlepszego!

Źródła: ofeminin.pl/akceptacja.org.pl

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Grzybobranie. Groźna moda na jedzenie trujących muchomorów