Nowy Wiedźmin OGŁOSZONY. Ale… to nie "Wiedźmin 4"! O co chodzi tutaj?

Nowy Wiedźmin OGŁOSZONY. Ale… to nie "Wiedźmin 4"! O co chodzi?

Źródło zdjęć: © Kolaż: Vibez, Materiały prasowe
Oliwier NytkoOliwier Nytko,22.03.2022 11:53

Nowy Wiedźmin oficjalnie nadchodzi. Jakim teraz bohaterem lub bohaterką pokierujemy? Co z Geraltem? Tyle pytań - a już pojawiło się sporo spekulacji. Oto odpowiedzi na niektóre z nich.

W poniedziałkowy wieczór gruchnęła informacja, że CD Projekt RED ogłosił nowego Wiedźmina. Media dość zgodnie nazwały tę odsłonę "Wiedźminem 4", mimo braku jakichkolwiek informacji o numerycznej kontynuacji ostatniej przygody z Geraltem. Z jednej strony to było dość logiczne - bo każdy mówi o następnej grze z serii jako o "czwórce".

Z drugiej strony… sami zobaczycie zaraz.

Nowy Wiedźmin to nie "Wiedźmin 4"

Zacznijmy od najważniejszego. Nie, nowy Wiedźmin to nie "Wiedźmin 4" - to przekazał globalny dyrektor ds. public relations w CDPR.

 • Nowa gra CDPR nie nazywa się "Wiedźmin 4". 
 • Nie została ogłoszona ekskluzywność w żadnym z cyfrowych sklepów.
 • Była to jedynie wstępna zapowiedź nowej sagi w marce "Wiedźmin". W tej chwili CDPR nie mówi o żadnych szczegółach dotyczących fabuły, postaci czy mechaniki.
trwa ładowanie posta...

"Nowa saga" może oznaczać, że żegnamy się z obecną drogą w fabule. Po prostu nowa gra może porzucić Geralta jako głównego bohatera.

Jeżeli ominęła was zapowiedź nowego Wiedźmina, oto ona:

trwa ładowanie posta...

To dla nas ekscytujący moment, ponieważ przenosimy się z REDengine na Unreal Engine 5, tym samym rozpoczynając wieloletnią współpracę strategiczną z Epic Games. Poza licencją na Unreal Engine 5, dotyczy ona także możliwości modyfikowania tej technologii, jak również jej przyszłych wersji. Będziemy blisko współpracować z ekipą Epic Games, aby wspólnie przystosować silnik do obsługi rozgrywki w otwartych światach

Na ten moment to wszystko co możemy powiedzieć na temat nowej gry — harmonogram produkcji oraz data premiery nie są jeszcze dostępne.

I co wiemy w tym momencie?

Oficjalnie nic. Bo oto jeden obrazek i kilka zapewnień. Ale już powstają teorie o tym, o czym będzie nowa gra z serii "Wiedźmin".

Medalion… kota?

W uniwersum Wiedźmina (książki + gry) poznaliśmy kilka szkół:

 • Wilka;
 • Kota;
 • Gryfa;
 • Niedźwiedzia;
 • Mantikory;
 • Żmii.

Medalion z zapowiedzi wygląda odrobinę jak medalion kota. Chociaż, jak zauważył PCGamer, zwierzę na nowym medalionie znacznie bardziej przypomina rysia - rasę kotów większych od kota domowego, z charakterystycznymi spiczastymi kępkami włosów na końcu uszu (wyraźnie widocznymi na śnieżnym medalionie).

trwa ładowanie posta...

To oznacza, że możemy poznać kolejną szkołę, o której jeszcze nie wiedzieliśmy. Artykuł wspominał, że w trójce została wspomniana szkoła Rysia - ale jedynie jako przedmiot. No i "szkoła Rysia" pojawiła się jedynie w nazwie kodowej. Ale to zawsze coś!

Ciri powróci?

Ciri posiadała medalion ze szkoły kota - ale był on zdobyczą. Więcej nie będę spoilerował. Umieszczenie Ciri jako protagonistki nowej części miałoby aż za dużo sensu. Przewidywalny wybór, który pozwoliłby fanom na kontynuację linii z serii "oryginalnych gier".

Przekazując plotkę plotki:

 • Nowy Wiedźmin został ogłoszony w pierwszy dzień wiosny;
 • Wiosnę zwiastuje jaskółka;
 • Jaskółka to zireael;
 • Zirael to imię Ciri.
trwa ładowanie posta...

Od początku wiedzieliśmy, że Geralt nie powróci w roli protagonisty. Producent wykonawczy, John Mamais, powiedział serwisowi Polygon w 2013 roku, że trójka to koniec głównej roli tego wiedźmina.

Możemy nawet potencjalnie umieścić Geralta w następnych grach. Musimy tylko o tym porozmawiać i ustalić, co zrobimy dalej.

Współzałożyciel CDPR, Marcin Iwiński, powiedział podczas rozmowy z inwestorami w 2017 roku, że "bardzo lubią ten świat" wykreowany w grach:

Wiedźmin został zaprojektowany jako trylogia, a trylogia nie może mieć czwartej części, prawda? Bardzo lubimy ten świat. Zainwestowaliśmy w niego 15 lat naszego życia i mnóstwo pieniędzy. W pewnym momencie pomyślimy o [stworzeniu nowej gry z serii Wiedźmin]

Kiedy zobaczymy nową część "Wiedźmina"?

Oficjalnie nie wiadomo. Aleeee pojawiły się plotki, że Jason Slama, reżyser następnego Wiedźmina, pracuje nad "nowym projektem" od czerwca 2021 roku - podaje PPE. Z kolei twórca Ryslaw przekazał w nowym filmie, że gra jest rozwijana od 3-4 lat.

Powstaje nowy Wiedźmin! Szybki komentarz i oczekiwania w Grysławie Extra.

Podsumujmy te plotki

W skrócie: prawdopodobnie jedną z głównych części "Wiedźmina" będzie szkoła Rysia. Ciri może powrócić jako protagonistka, a Geralt jako cameo/postać poboczna - ale to na razie gdybanie. Gra, według plotek, jest mocniej rozwijana od co najmniej roku.

Co z tego wyjdzie? Zobaczymy. Ale całość zapowiada się bardzo interesująco.

Źródło: PCGamer, Inverse, Rzeczpospolita, PPE

Co o tym myślisz?
 • emoji serduszko - liczba głosów: 2
 • emoji ogień - liczba głosów: 0
 • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
 • emoji smutek - liczba głosów: 0
 • emoji złość - liczba głosów: 0
 • emoji kupka - liczba głosów: 0