Sąd Najwyższy w Nowej Zelandii i Make It 16

Nowa Zelandia obniży wiek wyborczy do 16 lat?

Źródło zdjęć: © Vibez / Canva, YouTube
Blanka RogowskaBlanka Rogowska,21.11.2022 13:15

Make it 16 to ruch młodych aktywistów, który chce obniżenia wieku czynnego prawa wyborczego w Nowej Zelandii z 18 do 16 lat. Po ich stronie stoi najnowsze orzeczenie Sądu Najwyższego w Nowej Zelandii, który uznało, że granica 18 lat jest dyskryminująca i niezgodna z lokalnym prawem. Pomysł popiera też premierka Caeden Tipler.

W poniedziałek - 21 listopada - Sąd Najwyższy w Nowej Zelandii orzekł, że wiek 18 lat, od którego w tym kraju uzyskuje się czynne prawo wyborcze (czyli prawo do głosowania w wyborach) jest dyskryminujący. To orzeczenie sądu wymusza na parlamencie co najmniej dyskusję o tym, czy tę granicę wieku należałoby obniżyć.

Sąd Najwyższy w Nowej Zelandii: Próg 18 lat to dyskryminacja ze względu na wiek

Według Sądu Najwyższego w Nowej Zelandii, próg 18 lat, po którym otrzymuje się czynne prawo wyborcze, jest niezgodny z prawem krajowym (Bill of Rights), które gwarantuje prawo do bycia wolnym od dyskryminacji wiekowej po ukończeniu 16 lat. Oznacza to, że - zdaniem sądu - obecnie obowiązujące prawo jest dyskryminujące.

The Supreme Court supports lowering the voting age - so why isn't everyone on board? | Newshub

Jak informuje "Reuters", orzeczenie sądu sprawia, że parlament musi rozpoznać sprawę przez specjalnie powołaną parlamentarną komisję selekcyjną. Decyzja sądu nie zmusza parlamentu do zmiany wieku wyborczego, ale do rozpatrzenia sprawy.

Make it 16. Caeden Tipler: Chodzi o naszą przyszłość

Dlaczego Sąd Najwyższy w Nowej Zelandii zajął się sprawą? Wniosek o zbadanie tej kwestii wpłynął dwa lata temu od grupy młodych aktywistów z organizacji o nazwie Make It 16.

Nastoletni działacze apelowani, że młodzi powinni mieć prawo do głosowania, a co za tym idzie decyzji w kwestiach zwłaszcza takich jak polityka dotycząca zmian klimatycznych, bo to właśnie głównie oni będą musieli borykać się z jej konsekwencjami. Jak czytamy na stronie internetowej grupy, aktywiści uważają, że nie ma żadnego uzasadnienia by osoby mające 16-lat, które - według nowozelandzkiego prawa mogą pracować na pełen etat, czy prowadzić samochód - nie mogły głosować.

- To historyczne orzeczenie. Rząd i parlament nie mogą ignorować tak jasnego przesłania prawnego i moralnego. Muszą pozwolić nam głosować - mówi Caeden Tipler, jedna z osób liderskich Make It 16, cytowana przez agencję "Reuters".

trwa ładowanie posta...

Nowa Zelandia obniży wiek wyborczy? Pomysł popiera premierka Jacinda Ardern

Premierka Nowej Zelandii Jacinda Ardern oświadczyła - cytowana przez agencję "Reuters", że w związku z decyzją Sądu Najwyższego rząd przygotuje projekt ustawy o obniżeniu wieku do 16 lat, który następnie zostanie poddany pod głosowanie w parlamencie.

'Unjustified age discrimination': Supreme Court rules in favour of 'Make It 16' campaign | Newshub

Przed młodymi aktywistami jest bardzo trudne zadanie przekonania parlamentarzystów do swoich racji. Bo - jak przypomina Ardern - żeby wprowadzić zmianę w prawie wyborczym w Nowej Zelandii potrzeba poparcia aż 75 proc. posłów. Dodała, że ona sama jest zwolenniczką tego rozwiązania.

Co o tym myślicie?

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0