lGBT+
Aktor znany z "Gry o Tron" komentuje podejście kina do ról osób LGBTQ+: "To restrykcyjne"
osoby niebinarne

Nie tylko Demi Lovato - sławne, niebinarne osoby, które warto znać

Źródło zdjęć: © Materiały własne red. Vibez
Anna RusakAnna Rusak,25.05.2021 09:15

Niebinarne, odważne osoby, które dzielą się ze światem swoimi historiami. Oto dlaczego warto się nimi inspirować

bFeIokGb

Ostatnio pisaliśmy o tym, że Demi Lovato zrobiło coming out i powiedziało, że jest osobą niebinarną. Przy okazji wyjaśnialiśmy, jaką w tym wszystkim rolę odgrywają zaimki i dlaczego są takie ważne. Także jeśli dziwi Was bezosobowa forma, której używam, to koniecznie tam zajrzyjcie.

Niemniej, nie wiem, czy wiecie, ale Demi Lovato nie było pierwsze. Są też inne, sławne osoby, które pewnie kojarzycie, a które też jak Demi są niebinarne. Także jeśli chcielibyście dowiedzieć się, kim są i trochę jeszcze oswoić sobie tę sprawę, to przygotowaliśmy krótką listę nazwisk!

Lachlan Watson

Watson możecie kojarzyć z serialu „Chilling Adventures of Sabrina”, w którym wciela się w rolę Theo Putnam – transpłciowego nastolatka. Lachlan jest też jedną z najmłodszych osób w środowisku aktorskim, która otwarcie opowiada o swoim doświadczeniu niebinarności i dochodzeniu do swojej tożsamości.

bFeIokGd

Na swojej drodze ujawniało się zarówno jako lesbijka, jak i transpłciowy mężczyzna, a ostatecznie zidentyfikowało się jako niebinarne. W jednym z wywiadów powiedziało: „Identyfikuję się jako osoba niebinarna i panseksualna, czyli używam dwóch, bardzo wymyślnych sposobów, żeby powiedzieć, że mnie to nie obchodzi”:

Chilling Adventures of Sabrina | What I Wish You Knew: About Being Nonbinary | Netflix

Brigette Lundy-Paine

Ludy-Paine znacie pewnie z serialu „Atypowy”, w którym gra Casey – siostrę głównego bohatera (a jeśli jeszcze nie znacie tego serialu, to absolutnie musicie go nadrobić!). W 2019 Brigette zrobiło coming out jako osoba niebinarna i podzieliło się tą wiadomością na swoim Instagramie

bFeIokGf

„Nie identyfikuję się z binarnością, zawsze czułom się trochę jak mały chłopiec, trochę jak mała dziewczynka, trochę jak żadne z nich. Zaczęcie używania zaimków they/them tak późno nie wydaje się właściwie. Ale czuję, że jestem to winne sobie i wszystkim z nas, zmagającym się ze swoją tożsamością".

- Them.us

Brigette zachęciło przy okazji osoby niebinarne do świętowania i cieszenia się z tego, kim są. Warto jeszcze dodać, że publicznie ogłosiło się jako osoba queer już w 2018 roku.

the best of: Brigette Lundy-Paine

Sam Smith

Smith, podobnie jak Watson, początkowo nie do końca wiedziało jak określić swoją tożsamość. The Sunday Times w 2017 roku powiedziało, że czuje się tak samo kobietą, jak i mężczyzną. A podczas wywiadu w „I Weigh” dla Jameeli Jamil, o której ciałoneutralnym ruchu więcej pisaliśmy tutaj, określiło się jako osoba niebinarna i powiedziało, że używa zaimków they/them.

bFeIokGl

„Po latach walki ze swoją płcią, zdecydowałom objąć siebie samego takiego, jakim jestem, od wewnątrz i na zewnątrz”

Indya Moore

Po narodzinach Moore określono jako mężczyznę, ale teraz jest szczęśliwą transpłciową kobietą. Poza tym jest znane modelko i aktorze – możecie jągo kojarzyć z serialu „Pose”. Indya jest osobą niebinarną, ale przyznaje, że ludzie nie do końca to rozumieją:

bFeIokGm

„Nie jestem biarną osobą, ale nie mówię o tym za dużo. […] Czuję, że ludzie jeszcze tak naprawdę tego nie rozumieją i nie przeszkadza mi to jakoś bardzo. Aczkolwiek widzę, że ludzie postrzegają mnie jako kobietę”.

- https://www.lofficielusa.com

To ostatnie niezbyt jejgo to pasuje, chociażby dlatego, że wiąże się to też z nakładaniem podwójnych standardów. Niemniej, Moore nie boi się poprawiać ludzi, gdy nie używają w stosunku do niejgo zaimków they/them. Więcej pisaliśmy o niej tutaj.

Myślę, że pod względem niezrozumienia ludzi względem osób niebinarnych możnaby się było z Indyą zgodzić. W każdym razie mam nadzieję, że taka reprezentacja silnych i odważnych osób, jakkolwiek pomaga nam się z niebinarnością i neutratywami oswajać.

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Ordo Iuris uderza w osoby transpłciowe - chcą utrudnić proces korekty płci