Pierwsza kobieta na misji księżycowej NASA

NASA wysyła pierwszą kobietę w misję na Księżyc. Czym jest Artemis 2?

Źródło zdjęć: © Canva, Christina Hammock Koch, Instagram
Anna RusakAnna Rusak,04.04.2023 11:30

Amerykańska agencja kosmiczna ogłosiła, kto poleci w przestrzeń kosmiczną w misji Artemis 2. Pierwsza kobieta i pierwsza osoba czarnoskóra wezmą udział w misji księżycowej. Jakie są dalsze plany NASA?

20 lipca 1969 roku Apollo 11 wylądował na Księżycu z Neilem Armstrongiem i Buzzem Aldrinem. Po ponad 50 latach dowiedzieliśmy się, kto znowu znajdzie się w przestrzeni kosmicznej. W poniedziałek 3 kwietnia Amerykańska agencja kosmiczna NASA ogłosiła czterech wybranych astronautów.

Tym razem załoga będzie odrobinę bardzie inkluzywna. Na pokładzie pojawi się Christina Koch, czyli pierwsza kobieta, która wyruszy w księżycową misję. Oprócz niej po raz pierwszy na Księżycu znajdzie się osoba czarnoskóra - Victor Glover. O co chodzi w misji Artemis 2 i czemu jest taka ważna?

NASA ogłasza załogę Artemis 2

Artemis 2 to misja, która stanowi część amerykańskiego planu powrotu na Księżyc. W jej trakcie astronauci i astronautka okrążą Księżyc bez wchodzenia na jego orbitę. Wydarzy się to w listopadzie 2024 r. To jednak nie jedyna misja w przestrzeni kosmicznej, którą planuje NASA.

Amerykańska agencja kosmiczna planuje również misję Artemis 3, która najprawdopodobniej odbędzie się w 2025 r. Wtedy, jak zapowiada NASA, dwójka astronautów wyląduje na powierzchni ziemskiego satelity. Jedną z osób, która po raz pierwszy postawi stopę na Księżycu, ma być kobieta.

Misja Artemis 2 ma potrwać 10 dni. Astronauci w tym czasie będą testowali działanie kapsuły Orion oraz sprawdzali techniki, które są niezbędne do życia dla ludzi w przestrzeni kosmicznej. Dzięki temu NASA będzie mogła bezpiecznie wykonać misję Artemis 3.

- Stany Zjednoczone ponownie zabiorą ludzi na Księżyc. Ciężko uwierzyć, że to pierwszy raz od ponad 50 lat. Najgorsze, że dokładnie pamiętam, gdzie byłem, kiedy ogłaszali, że po raz pierwszy człowiek stanął na Księżycu. To nie znaczy, że jestem stary, ale że wy szybko idziecie naprzód - mówił załodze Joe Biden.

trwa ładowanie posta...

NASA ogłasza pierwszą kobietę na księżycowej misji

Misja Artemis 2 będzie naprawdę wyjątkowa i to nie tylko dlatego, że załoga będzie dążyła do powtórzenia misji Apollo 11. Dzięki niej po raz pierwszy na Księżycu stopę najprawdopodobniej postawi kobieta.

NASA 3 kwietnia ogłosiła, kto znajdzie się w załodze Artemis 2. Jedną z najbardziej doświadczonych osób na pokładzie kapsuły Orion będzie Christina Koch. To pierwsza kobieta, która została wysłana przez NASA w misję kosmiczną.

Koch jest inżynierką i kosmiczną rekordzistką. To ona dokonała najdłuższego, nieprzerwanego kosmicznego lotu wśród kobiet. Astronautce będzie pomagał Victor Glover, który został wybrany na pilota misji Artemis 2. Glover będzie również pierwszym czarnoskórym astronautą wysłanym na misję księżycową.

Poza nimi w załodze znajduje się dwójka doświadczonych kosmonautów Reid Wiseman, który został dowódcą misji i Jeremy Hansen. Teraz cała drużyna rozpocznie intensywne treningi, które mają przygotować ją do misji Artemis 2. Miejmy tylko nadzieję, że tym razem NASA odrobiła lekcję i już wie, ile tamponów potrzebują astronautki na 10-dniową misję. Tak, 100 tamponów to zdecydowanie za dużo.

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Źródło: BBC, wnp.pl, PAP

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 2
  • emoji smutek - liczba głosów: 3
  • emoji złość - liczba głosów: 2
  • emoji kupka - liczba głosów: 1
paula,zgłoś
extra
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się
Gosc,zgłoś
super!
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się