Matura 2022 niezdana - co zrobić?

Matura 2022 niezdana - co zrobić dalej? Jak przygotować się do poprawki?

Źródło zdjęć: © Vibez / Canva
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,05.07.2022 13:00

W 2022 roku 15,5% absolwentów nie zdało jednego z przedmiotów podstawowych na maturze. Jeśli znaleźliście się w tym gronie, nie załamujcie się. To nie koniec świata - możecie przygotować się do matury poprawkowej. Jak to ogarnąć? Podpowiemy wam.

Oczekiwanie na wyniki maturalne to najgorsze tortury. Kiedy przychodzi ten dzień, gdy musicie się stawić w szkole, aby odebrać wyniki, zazwyczaj jesteście kłębkiem nerwów. Absolwent zdał maturę, jeśli uzyskał co najmniej 30% punktów z trzech egzaminów obowiązkowych na poziomie podstawowym (języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego) i przystąpił do minimum jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.

W 2022 roku egzamin maturalny pozytywnie zakończyło 78,2% tegorocznych maturzystów. Co z pozostałymi osobami? Prawo do poprawki posiada 15,5% absolwentów, a 6,3% maturzystów oblało egzamin z więcej niż jednego przedmiotu.

trwa ładowanie posta...

Matura 2022 niezdana - kiedy poprawka?

CKE dopuszcza możliwość poprawienia matury jeszcze w tym samym roku, w którym odbyły się egzaminy maturalne. Mogą to zrobić osoby, które nie zdały jednego egzaminu pisemnego na poziomie podstawowym i gdy ich egzamin nie został unieważniony. Matura poprawkowa odbędzie się 23 sierpnia 2022 roku, a deklarację poprawy egzaminu należy złożyć do 12 lipca 2022 roku u przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego.

Uczniowie, którzy oblali więcej niż jeden egzamin lub ich egzamin został unieważniony, mogą ponownie podejść do matury w okresie pięciu lat licząc od października tego roku, kiedy przystąpili do matury. Dla tegorocznych maturzystów oznacza to, że najwcześniej mogą podejść do matury w maju 2023 roku. Ten sam termin obowiązuje osoby, które chcą poprawić wynik matury, bo nie są z niego zadowolone.

Matura poprawkowa 2022 - jak się do niej przygotować?

Jeśli zdecydowaliście się na poprawę matury, macie czas i kilka opcji, aby się dobrze przygotować do tego wydarzenia.

 • Korepetytor - podczas gdy na lekcjach w szkole nauczyciel poświęca uwagę całej klasie, korepetytor skupia się na jednym uczniu - między innymi dzięki temu nauka z korepetytorem jest efektywniejsza. Jak znaleźć dobrego korepetytora? Nie ma reguły, należy przeglądać portale z ogłoszeniami, grupy na Facebooku i i wybierać takie osoby, które są polecane przez innych. Może warto popytać znajomych, czy mogą zarekomendować korepetytora?
 • Rozwiązywanie arkuszy maturalnych - smutna prawda jest taka, że egzamin maturalny to nie tylko weryfikacja wiedzy, ale i opanowanie umiejętności wstrzelenia się w klucz. Jeśli poznacie egzaminy maturalne z poprzednich lat, zrozumiecie, że niektóre zadania na maturze są opracowane według schematu. Poza tym dzięki rozwiązywaniu arkuszy od razu możecie sprawdzić, gdzie popełniliście błąd. Egzaminy z poprzednich lat znajdują się na stronie CKE;
 • Kanały na YouTube - w internecie jest ogromna liczba bezpłatnych treści, dzięki którym ogarniecie materiał do matury. Warto wymienić legendarnego Matemaksa, który od wielu lat pomaga uczniom przygotować się do egzaminu z matematyki. W przygotowaniach do matury z polskiego mogą pomóc kanały Mówiąc InaczejWiedza z Nami, a z angielskiego Arlena Witt (Po Cudzemu);

Matura 2022 - zadanie 22 - wskaż proste prostopadłe

 • Kursy maturalne online - wiele firm oferuje kursy przygotowawcze do poprawki z matury w formie zdalnej. Trudno polecić jeden kurs, bo nie chcemy nikomu robić reklamy bez sprawdzenia jakości oferowanych usług. Jeśli wpiszecie w wyszukiwarce "ekspresowy kurs maturalny" lub "kurs przygotowawczy do matury", wyświetli wam się lista kursów, spośród których możecie wybierać zgodnie z waszymi potrzebami;
 • Kurs do matury poprawkowej na uczelni - w poprzednich latach niektóre uczelnie publiczne i prywatne oferowały w okresie wakacyjnym kursy przygotowawcze do matury poprawkowej. Przykładowo w 2019 roku Akademia Morska w Szczecinie oferowała bezpłatne korepetycje z matematyki. Warto śledzić internet w tym temacie, bo w najbliższych dniach część uczelni może ogłosić ofertę skierowaną do uczniów, którzy poprawiają maturę.

Do znudzenia będziemy przypominać, że wyniki maturalne tak naprawdę nie mają dużego znaczenia. Nie świadczą one o tym, jakimi jesteśmy ludźmi, a oblany egzamin z matematyki czy z polskiego (czy z obu przedmiotów jednocześnie) nie jest największą porażką w życiu. Przeczytajcie tekst mojej redakcyjnej koleżanki Ani, która wyjaśniła, o co tak naprawdę chodzi w maturach.

Źródła: otouczelnie.pl/Twitter

Co o tym myślisz?
 • emoji serduszko - liczba głosów: 0
 • emoji ogień - liczba głosów: 0
 • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
 • emoji smutek - liczba głosów: 0
 • emoji złość - liczba głosów: 0
 • emoji kupka - liczba głosów: 0