Marka Moskwicz powróci? Nie będą sprzedawali starych trupów, a… chińskie elektryki

Źródło zdjęć: © Twitter, Wikipedia
Oliwier NytkoOliwier Nytko,19.05.2022 14:30

W mediach zrobiło się głośno o powrocie marki Moskwicz. Tylko to nie tak, że Rosjanie będą chcieli rozpocząć produkcję starych rumpli. O co to, to nie - oni zamierzają produkować chińskie auta elektryczne w starych fabrykach Renault.

W Ukrainie trwa aktywny konflikt zbrojny. Rosja doprowadziła do śmierci tysięcy osób a miliony musiały opuścić swój dom. Zachodnie firmy wycofały się z Rosji: niektóre od razu, niektóre potrzebowały dłuższej chwili.

Na ten moment pojawiły się informacje, że Renault sprzedało swój rosyjski oddział - Renault Russia - samorządowi Moskwy. Ponadto w transakcji została uwzględniona znana rosyjska marka: francuska korporacja przekazała 68% udziałów firmie-matce marki Lada, Avtovaz, a zatem do państwowego ośrodka badań przemysłowych.

Co z fabryką Renault w Rosji? Powstaną tam… moskwicze

Rosja musi coś produkować. Przez to, że Rosjanie zostali odcięci od importu z Zachodu, to muszą główkować. Tym razem wpadli na "genialny" pomysł, czyli rezurekcję marki Moskwicz.

W starych fabrykach Renault Russia w najbliższym czasie ma się rozpocząć produkcja samochodów nieco zapomnianej radzieckiej marki. Zanim wytłumaczę, o co naprawdę chodzi, oto co pomyśleli internauci, gdy usłyszeli to takim wskrzeszeniu:

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Najprościej pisząc: ludzie myślą, że Rosja zacznie teraz produkować auta z lat 60. i 70., bo w obecnej sytuacji nic innego nie jest w stanie zrobić. Heh, przynajmniej z tego można byłoby sobie pośmieszkować. Niestety, rosyjskie źródła przewidują produkcję czegoś bardziej zaawansowanego - i... chińskiego.

Moskwicze będą elektrycznymi chińczykami

A raczej "mają być". Według rosyjskich źródeł, w tym portalu Vedomosti.ru, najpóźniej w czwartym kwartale 2022 roku w fabrykach ma zostać rozpoczęta produkcja samochodów elektrycznych z chińskich części.

Na ten moment są to jedynie pogłoski, ale już wiadomo, że produkcja ma dotyczyć elektrycznego crossovera, JAC iEVS4:

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Źródło portalu mówi co prawda, że finalna decyzja nie została jeszcze podjęta. Inne chińskie firmy są również brane pod uwagę. Wśród nich są: FAW i BYD. Według wstępnych danych ostateczna decyzja powinna zostać podjęta w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Według innych źródeł cytowanych przez Autonews.ru początkowa produkcja będzie polegała na składaniu gotowych części do kompletu. Taki kit-car - czyli coś na wzór "auta jak stolik z Ikei". Fabryka dostaje wszystkie części, a jej zadaniem jest złożyć z nich samochód.

To nie tak, że Rosja tylko wie, jak produkować radziecki złom

Krótka wycieczka w przeszłość. Wiecie, co to jest?

trwa ładowanie posta...

Aurus, czyli luksusowa marka produkowana w Rosji. Kto dostarczył technologię? Oficjalnie raczej nikt tego nie przyzna, ale… mówi się w kuluarach, że za autem stał Bosh. A silnik był z Porsche xD Nawet gdy sankcje obowiązywały w 2019-2021 roku, Rosja budowała takie ekskluzywne kloce. Bo tak, sankcje nie trwają od kilku miesięcy. Po bezprawnej aneksji Krymu w 2014 roku, Unia Europejska rozpoczęła stopniowo nakładać ograniczenia i kary na nią.

Jak pisał portal Moto WP, "Aurus to marka, która powstała na zlecenie Putina. Rosyjski prezydent nie chciał być gorszy od swojego amerykańskiego odpowiednika i zdecydował, że będzie jeździł luksusową limuzyną najwyższej klasy, która będzie powstawać w jego ojczyźnie".

Odrobinę więcej o Aurusie:

Odcinek #66 - "Das Śmieć Auto" - Motodziennik - Jacek Balkan

Rosjanie wiedzą, jak zbudować auto. Wystarczy dostarczyć im trochę części - i sami ogarną resztę. Chińskie samochody stają się coraz to lepsze, więc łatwy dostęp do kolejnego rynku jest im na rękę.

Źródła: CNN, Autonews.ru, Vedomosti.ru

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0