Maja Staśko o programie Friza

Maja Staśko miażdży program Friza: "To żarty z gwałtu"

Źródło zdjęć: © Vibez.pl / YouTube
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,13.03.2023 11:45

"Twoje 5 Minut" to program na YouTube, w którym Karol Wiśniewski, znany jako Friz, szuka nowych influencerów. 8. odcinek drugiej edycji show wzbudził dużo kontrowersji. Aktywistka Maja Staśko zauważyła w epizodzie żarty z gwałtu.

Wiele młodych osób marzy o karierze influencera. Karol Wiśniewski, znany jako Friz, wyszedł aspirującym gwiazdom internetu naprzeciw i stworzył program "Twoje 5 Minut". Uczestnicy show mają za zadanie przekonać lidera Ekipy, że zasługują na miano influencerów. Do wygrania jest wieloletni kontrakt, potężny zastrzyk gotówki oraz udział w projekcie GenZie.

Odcinki drugiego sezonu "Twoje 5 Minut" trafiają na kanał Friza na YouTube w każdą sobotę. Epizody cieszą się dużą popularnością. Widzowie wybierają swoich faworytów, którym kibicują w wymagających wyzwaniach stawianych przez Friza. 8. odcinek drugiej edycji show przejdzie do historii niekoniecznie z dobrych powodów.

Maja Staśko o "Twoje 5 Minut 2": "Żart z gwałtu"

Aktywistka Maja Staśko alarmuje, że 8. odcinek "Twoje 5 minut 2" zawiera żarty z gwałtu. Chodzi o scenę, która zaczyna się w ok. 49 minucie epizodu, gdy czworo uczestników show - Maja Firek, Julita Różalska, Oliwier Kałużny, Michał Popiołek - stoi przed jury. Komisja złożona z topowych influencerów żartuje, że Oliwier i Maja spędzili noc w pokoju, w którym było jedno dwuosobowe łóżko.

- Oni nie wrócili na noc do domu - mówi Wujek Łuki.

- I spędzili pierwszą noc wspólnie w łóżku - dodaje Friz. - Jednym?

- Nie no dwa były, ale takie wiecie - tłumaczy Maja.

- Przez chwilę były jednym - naciska Friz.

- Przez chwilę stały się jednością, złączyły się - mówi zasiadający w jury Bartek Kubicki.

- A wy się złączyliście? Przyjaźnią, wiecie tam, koleżeństwem - dopytuje Wujek Łuki.

- A to tak - odpowiada Oliwier.

- Czyli złączyliście się? - nie odpuszcza Wujek Łuki.

- Nie - zaprzecza Maja.

- Ale jak się cieszy, tam coś musi być! - komentuje zasiadająca w jury Faustyna Fugińska.

- Tam coś się wydarzyło. Ona nie wie, bo spała! - żartuje Wujek Łuki.

Aktywistka Maja Staśko nie ma wątpliwości. We wpisie na Instagramie tłumaczy, że odcinek programu Friza zawiera żarty z gwałtu.

"Trzeba to od razu napisać wprost: uprawianie stosunku ze śpiącą osobą to GWAŁT. Nie "seks na śpiocha", "seks niespodzianka" ani "marzenie każdego faceta". Śpiąca osoba nie może wyrazić zgody. Zgoda musi być jasna i jednoznaczna (niekoniecznie werbalna) - natomiast chrapnięcie czy jęknięcie przez sen bez wątpienia nią nie jest. A seks bez zgody to gwałt. Stosunek z osobą nieprzytomną, nieświadomą, śpiącą czy pijaną (tak, że nie może wyrazić świadomej zgody) - to GWAŁT" - wyjaśnia Staśko.

Dalej aktywistka rozwija myśl: "Oczywiście, jeśli stosunek w trakcie snu został wcześniej ustalony, w bezpiecznych warunkach, z jasnymi regułami - nie mówimy o gwałcie. Ale to wymaga bardzo dobrej komunikacji i dużo zaufania. Czasem decydują się na to partnerzy czy małżonkowie. Natomiast taki stosunek z nowo poznaną osobą bez ustaleń - to gwałt".

Maja Staśko o "Twoje 5 Minut 2"
Maja Staśko o "Twoje 5 Minut 2" (Maja Staśko , Instagram)
Maja Staśko o "Twoje 5 Minut 2"
Maja Staśko o "Twoje 5 Minut 2" (Maja Staśko , Instagram)

Friz przeprosi za "Twoje 5 Minut 2"?

"Czy ten żart o gwałcie był ok? Absolutnie nie. Żarty o gwałcie powinny być rzucane w środowisku, które wyraziło na to zgodę i które znamy - bo nie wiemy, jak mogą oddziałać na osoby z traumami, a publicznie są w stanie normalizować gwałt. Program T5M oglądają miliony osób i czerpią z niego wzorce. Dzieci nie powinny słyszeć podobnych tekstów od dorosłego mężczyzny. A tu mamy do czynienia z sytuacją, w której gwałt nie jest nawet nazwany gwałtem, tylko przedstawiony jako zabawna sytuacja" - pisze Staśko.

Aktywistka twierdzi, że twórcy programu "Twoje 5 Minut" powinni usunąć kontrowersyjny fragment, przeprosić i sprostować, że "taki stosunek to gwałt".

MUSIELI PRZEŻYĆ NOC TYLKO Z JEDNĄ ZAPAŁKĄ... (T5M2 ODC 8)

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 124
  • emoji ogień - liczba głosów: 122
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 3
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 8
Humanistyczna,zgłoś
Owszem jest to w jakimś tam stopniu żart z gwałtu, ale w tej sytuacji Friz Maja i Oliwier mają bardzo dobry kontakt. Wszystko to było zrobione dla kontentu, który jest kluczowy dla filmiku co w tym programie ciągle jest podkreślane. Kontent jest dla nich najważniejszy, ich kontakty są też na tyle wyrobione iż prawdopodobnie są przyzwyczajeni do takich żartów. Po za tym program ten jest nie dostępny dla osób nie posiadających telefonu czyli dzieci, a młodzież jest już na tyle uświadomiona że wie iż wszystko jest robione w żartach i większość rzeczy wypowiedzianych na filmiku jest dziecinna, nieodpowiedzialna czy w jakimś stopniu nawet nielegalna. Nie powinno się reagować tak na tego typu teksty z ust influencerów.
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się
Brat,zgłoś
Dziewczyna choć stara się robić dobre rzeczy to przez 90% czasu przegina i nikt jej nie bierze na poważnie oprócz jej fanatyków, którzy aby walczyć z hejtem i dyskryminacją. Hejtują i dyskryminują innych.
Odpowiedz
1Zgadzam się0Nie zgadzam się
Karen,zgłoś
Maja jest jak typowa Karen w USA. Szuka powodów, aby się odpalić. Nie ma też co z nią wchodzić w dyskusje, bo na próżno szukać logiki w jej rozumowaniu.
Odpowiedz
0Zgadzam się1Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 4