koronawirus
Celebryci w maseczkach. Jeśli oni je noszą, Ty też możesz
Hiszpania

Lista obostrzeń związanych z wyjazdem za granicę. Gdzie wjechać po jednej dawce szczepionki?

Źródło zdjęć: © Jonas Hoss / Unsplash.com
Anna RusakAnna Rusak,02.06.2021 07:45

Do jakiego kraju można wjechać po jednej dawce szczepionki? Gdzie obowiązuje kwarantanna? Czy pełne zaszczepienie pozwala jej uniknąć? Tutaj znajdziecie kilka najważniejszych informacji

bEhSqrzD

Chcielibyście wyjechać na wakacje, ale nie wiecie, czy możecie? A może zastanawiacie się, czy bez szczepienia możecie w ogóle gdziekolwiek pojechać? Zebraliśmy dla Was kilka najważniejszych informacji, dotyczących wybranych miejsc i obostrzeń w nich obowiązujących.

Dobra, to na wstępie zaznaczę, że możecie wyjechać właściwie wszędzie i w większości krajów zasady są takie same. Jeśli nie macie szczepienia musicie po prostu wykonać testy na koronawirusa i w niektórych przypadkach przejść obowiązkową kwarantannę.

bEhSqrzF

No nie jest to najlepsza opcja, w końcu testy po pierwsze sporo kosztują, a po drugie trzeba się też liczyć z tym oczekiwaniem na zgodę do „wyjścia w miasto”. Oczywiście to wszystko może się zmieniać, bo obecne obostrzenia są dość płynne, więc jeśli chcecie być na bieżąco, to po prostu śledźcie informacje na stronach rządowych dotyczących danego kraju.

Co z zaszczepionymi?

W znacznie lepszej sytuacji są osoby zaszczepione. Niżej znajdziecie listę krajów, do których możecie wjechać po przyjęciu obu dawek. Ważne – zazwyczaj musi minąć co najmniej 14 dni od momentu całkowitego zaszczepienia. Co więcej, jest jeden kraj, do którego możecie wjechać nawet po przyjęciu tylko jednej dawki.

Ważna informacja – przed wjazdem do każdego kraju musicie wypełnić ankiety. Jeśli klikniecie na nazwę miejsca z naszej listy, zostaniecie przekierowani na stronę gov.pl mu poświęconą. Tam znajdziecie link do ankiety.

bEhSqrzH

Włochy – tutaj musicie przedstawić zaświadczenie o negatywnym wyniku testu wymazowego, który wykonaliście w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch. Jeśli tego nie zrobicie, czeka Was 10 dniowa kwarantanna.

Czechy – to najbardziej sprzyjający słabo zaszczepionym kraj, bo od 1 czerwca możecie do niego wjechać bez testów na koronawirusa, już po przyjęciu pierwszej dawki. Od jej przyjęcia muszą upłynąć co najmniej 22 dni:

"Osoby zaszczepione na terytorium: Czech, Słowacji, Polski, Niemiec, Węgier lub Słowenii co najmniej pierwszą dawką, posiadające certyfikat potwierdzający szczepienie przeciwko COVID w tym kraju, o ile od przyjęcia pierwszej dawki szczepionki upłynęło co najmniej 22 dni".

  • Hiszpania tutaj od 7 czerwca mamy znaczącą zmianę. Teraz możecie wjechać do Hiszpanii jeśli spełnicie jeden z trzech warunków:

- Macie zaświadczenia potwierdzające przyjęcie pełnej szczepionki przeciwko COVID-19.

bEhSqrzN

- Macie zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na obecność SARS-CoV-2 (wydane w czasie 48 godzin przed przylotem do Hiszpanii).

- Macie zaświadczenie o przebyciu COVID-19 — uznawane będą zaświadczenia wydane przynajmniej 11 dni od uzyskania pierwszego pozytywnego wyniku testu wykonanego techniką NAAT. Tracą ważność po 180 dniach.

  • Chorwacja – tutaj możecie wjechać dopiero, jeśli od pełnego cyklu szczepień minęło co najmniej 14 dni. Ta sama zasada obowiązuje też w:
  • Francja – tutaj potrzebujecie testu na koronawirusa, ale nie musicie poddawać się kwarantannie. Przypominam, że od 19 maja 2021 roku godzina policyjna obowiązuje od 21:00 do 6:00
  • Wielka Brytania – tutaj sprawa jest skomplikowana. Przed przyjazdem musicie wykupić testy na 2. i 8. dzień pobytu w Anglii i wykonać test w kierunku COVID-19. Polska jest obecnie na pomarańczowej liście, dlatego po przyjeździe musicie poddać się 10-dniowej kwarantannie i zrobić te wcześniej zakupione testy.
bEhSqrzO

Na sam koniec, ważna sprawa – sytuacja jest dość płynna, wiele krajów powoli luzuje obostrzenia, także jeśli czytacie ten tekst trochę później, to wszystko mogło ulec zmianie, ale będziemy starali się go aktualizować.

Aha i przypominam o aplikacjach, które potwierdzają to, że jesteście zaszczepieni. Przydadzą się nie tylko na koncertach.

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Straciliście węch albo smak przez koronawirusa? Spróbujcie treningu tych zmysłów