koncert

Zaszczepieni na koncertach i domówkach mają lepiej - do szczęścia potrzebują tylko aplikacji

Źródło zdjęć: © Noiseporn / Unsplash.com
Anna RusakAnna Rusak,31.05.2021 12:06

Tak, koncerty na tysiące osób są możliwe. Wystarczy tylko szczepienie i jedna aplikacja

Niedawno rząd poinformował, że tego lata będziemy mogli w końcu posłuchać naszych ulubionych wykonawców i wykonawczyń na żywo. Dodatkowo, 4 czerwca wrócą też koncerty plenerowe – przypominamy chociażby o Open’er Parku, który podzielił się już nawet wstępnym line-upem.

Oczywiście organizatorów obowiązują pewne ograniczenia. Zajęte może być tylko co drugie miejsca na widowni, a w samym koncercie udział wziąć może maksymalnie 250 osób. Chociaż tak naprawdę pod sceną mogą być tysiące uczestników. Jak to możliwe?

Vipowski bilet szczepionkowy

Do tego limitu nie są wliczane osoby zaszczepione przeciwko Covid-19 – informacje o szczepieniach znajdziecie tutaj. Oznacza to mniej więcej tyle, że jeśli przyjmiecie drugą dawkę lub jesteście po J&J, to na luzie będziecie mogli kupić sobie bilet i wejść na wydarzenie bez stresu, nawet jeśli te 250 miejsc będzie już zajętych. Podsumowując– opłaca się zaszczepić. Ale jest jeden haczyk...

Potrzebujesz zaświadczenia

Teraz, jeśli jesteście już osobą w pełni zaszczepioną, na Internetowym Koncie Pacjenta na pacjent.gov.pl możecie znaleźć i wydrukować specjalnie zaświadczenie, które to potwierdzi. Możecie też skorzystać z kodu QR – znajdziecie go w aplikacji mObywatel.

Rządzący jednak boją się, że niektórzy będą fałszowali takie zaświadczenia, by dostać się na koncert. W związku z tym obsługa będzie sprawdzała autentyczność certyfikatów przez aplikację „Zaszczepieni”.

Aplikacja dostępna jest na systemach Android i iOS, działa offline (oczywiście wcześniej trzeba ją zaktualizować) i znajdziecie w niej kod QR, który potwierdzi to, że jesteście zaszczepieni. Dodatkowo apka pokazuje podstawowe dane o właścicielu m.in. pierwszą literę nazwiska, dzień i miesiąc urodzin, co pozwala też potwierdzić tożsamość sprawdzanej osoby.

Przyda się też na imprezie

Takie zaświadczenie czy aplikacja będzie pomocna nie tylko na koncertach, ale też np. na domówkach. Jak wynika z rozporządzenia Rady Ministrów, do limitów osób na imprezach nie wliczają się osoby zaszczepione. Także cóż, jeśli wciąż się zastanawiacie, czy opłaca się szczepić, to chyba właśnie dostaliście odpowiedź.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0