kolor roku 2023

Kolor roku 2023 Pantone. "Viva Magenta" to symbol przemocy?

Źródło zdjęć: © Fashion Revolution Poland, Pantone, instagram
Anna RusakAnna Rusak,05.12.2022 18:00

Pantone, znana marka branży poligraficznej, zaprezentowała kolor roku 2023. Tym razem jest nim - mająca zachęcić nas do optymizmu - "Viva Magenta" w odcieniu głębokiej czerwieni. Nie każdemu jednak podoba się kolor roku 2023 Pantone. Wszystko przez wodę.

Jak co roku na początku grudnia pojawił się kolor roku Pantone 2023. Zeszłoroczne "Veri Peri" ma zastąpić "Viva Magenta", czyli z delikatnego fioletu przechodzimy do głębokich czerwieni i optymizmu.

Jest jednak coś, co co roku przy okazji ogłoszenia koloru roku Pantone się nie zmienia i jest to kolor rzek w miejscach, w których produkowanych są ubrania. Aktywiści zwracają uwagę na problem i szkodliwość koloru roku 2023.

Kolor roku 2023 według Pantone

Co roku najbardziej znana marka branży poligraficznej Pantone wybiera dla nas kolor na przyszły rok. W 2023 mamy się otaczać "Viva Magenta", czyli kolorem będącym odcieniem czerwieni, mającym nam przekazać siłę, odwagę i optymizm w patrzeniu na świat i jego przyszłość. Co ciekawe, kolor roku 2023 przy okazji ma również nawiązywać do… metaversu i dzięki niemu - jak piszą "Wirtualne Media" - zostajemy zaproszeni do eksploracji "magentaverse".

- Żyjemy w czasach, w których tak wielu ludzi zachowuje się asertywnie; to jest to, czego potrzeba, aby iść naprzód. Potrzebujemy odwagi, brawury, ale szukamy czegoś, co promuje radość i jest zabawne. Obecne życie jest niekonwencjonalne i stanowi wyzwanie pod wieloma względami – myślę, że szukamy rzeczy, które pomogą nam uciec – powiedziała cytowana przez "Wirtualne Media" Laurie Pressman, wiceprezeska Pantone.

trwa ładowanie posta...

Jak możecie się domyślić, wybór koloru roku Pantone 2023 wpływa m.in. na globalne marki, architekturę czy modę. Zapewne więc w nadchodzących kolekcjach w sklepach zobaczymy ubrania właśnie w odcieniu "Viva Magenta". Nie wszyscy są jednak tą wiadomością zachwyceni.

Kontrowersje wokół koloru roku Pantone 2023

Tak jak w zeszłym roku, internauci zwracają uwagę na to, że podpowiedzi na temat nowego koloru na 2023 rok można szukać w rzekach. Fashion Revolution Poland, czyli globalny ruch działający na rzecz zrównoważonej mody, wytłumaczył na Instagramie, o co w tym wszystkim chodzi i czemu zanieczyszczanie rzek przez marki odzieżowe jest problemem.

"Woda to jedna z największych ofiar przemysłu modowego. Według Banku Światowego 20% zanieczyszczenia wody na świecie jest spowodowane farbowaniem i obróbką tekstyliów, częściowo dzięki słabym przepisom i nieegzekwowaniu prawa w krajach takich jak np. Bangladesz, gdzie ścieki zrzucane bezpośrednio do rzek i strumieni" – czytamy na Instagramie Fashion Revolution Poland.

trwa ładowanie posta...

W podobnym duchu o kolorze roku Pantone pisała Zosia Zochniak, która jest założycielką fundacji Ubrania do Oddania. Podobno, żeby zobaczyć zeszłoroczne "Veri Peri" wystarczyło na Google Street View zobaczyć na zbliżeniu zbiorniki wodne w Bangladeszu. Nagle kolor roku staje się również kolorem przemocy wobec natury i ludzi, którzy pracują w fabrykach produkujących nasze ubrania.

Czy to znaczy, że mamy nie kupować niczego w odcieniu "Viva Magenta"? Oczywiście, że nie. Pamiętajcie tylko, że jeśli jednak będziecie chcieli kupić coś w odcieniu koloru roku Pantone 2023, to polecam zerknąć do sklepów z ubraniami z drugiej ręki czy Vinted. A o tym, jak wyglądają zanieczyszczone fast fashion rzeki, możecie poczytać tutaj. Przy okazji przypominam, że ta cała chemia z barwników do ubrań, też się w nich znajduje!

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0