Stranger Things sezon 4

"Stranger Things": Kim jest Vecna? Jak kończy się 4 sezon serialu?

Źródło zdjęć: © Netflix
Anna RusakAnna Rusak,31.05.2022 13:24

Czwarty sezon "Stranger Things" już za nami, czas więc chwilę porozmawiać o zakończeniu tego serialu. Kim jest Vecna i jak łączy się z Jedenastką? Co ma do tego Numer Jeden?

Czwarty sezon Stranger Things jest wyjątkowy pod wieloma względami. Nie tylko dlatego, że został rozbity na dwie części, a odcinki są super długie i niektóre z nich trwają tyle, co niektóre filmy. Fabuła też z pewnością zaskoczy niejedną i niejednego z was.

Wiadomo, że po "Stranger Things" można spodziewać się wszystkiego, wiemy już też, że tym razem miało być trochę mroczniej. Ci, którzy jednak oglądali czwarty sezon, wiedzą już, że część tych towarzyszących nam od początku zagadek została wyjaśniona. Kim jest Vecna? Jak kończy się 4 sezon "Stranger Things"?

Oczywiście, jeśli chcecie poznać odpowiedzi na te pytania i szukacie wyjaśnień, to musicie liczyć się ze spoilerami! Ostrzegam więc wszystkich, że znajdziecie tu ich sporo, więc jeśli jeszcze nie oglądaliście "Stranger Things", to dalej czytacie na własną odpowiedzialność!

Stranger Things 4 | Zwiastun finalny części 1 | Netflix

Kim jest Vecna w "Stranger Things"?

Vecna wygląda niezbyt przyjaźnie. Jak na potwora przystało jest wielką, obrzydliwą, przypominającą posturą szkielet postacią, pokrytą ciemnymi pnączami. Nazwie bierze sobie od ulubionej gry naszej paczki przyjaciół, czyli "Dungeons & Dragons" ("Lochy i Smoki").

Vecna żywi się ludźmi, szczególnie lubi zjadać nastolatki, które mają jakieś traumy lub kompleksy. Potwór potrafi je wyczuć swoim umysłem. W czwartym sezonie "Stranger Things" przyjaciele odkrywają, że Vecna mieszka na strychu w rodzinnym domu w Hawkin.

Ogólnie celem potwora jest otwarcie jak największej ilości bram do "Drugiej Strony". A zostawia ją w każdym miejscu, w którym kogoś zabija, więc im więcej śmierci tym dla Vecny lepiej.

Stranger Things 4 | Max vs. Vecna | Clip

Jak kończy się 4 sezon "Stranger Things" i jak Jedenastka łączy się z Vecną?

Tutaj musimy przejść do 7. odcinka "Stranger Things", który połączy nam Vecne z Jedenastką. Jak pewnie wiecie, Jedenastka w trzecim sezonie utraciła swoje moce. Przez cały czwarty sezon próbuje je odzyskać, a udaje jej się to dzięki wspomnieniom.

Najwięcej o przeszłości Jedenastki dowiemy się właśnie z tego ostatniego odcinka czwartego sezonu serii. W komorze sensorycznej "Nina" bohaterka wróci do swojego dzieciństwa. Dowie się, że w zakładzie prowadzonym przez dr. Martina Brennera (Papę) nie miała zbyt łatwego życia, bo inne dzieciaki ją dręczyły.

Jej jedynym przyjacielem był pracownik laboratorium Peter Ballard, który namawiał Jedenstkę do ucieczki (Papa podobno chciał ją zabić). Dziewczyna pomogła więc uwolnić mu się spod kontroli Papy i tak okazało się, że Ballard jest Jedynką.

Później zrobiło się trochę mniej przyjemnie, bo mężczyzna zamordował swoich współpracowników i dzieci. Poznaliśmy też jego historię, ale o niej dowiecie się już ze "Stranger Things", bo ta część nie jest aż tak istotna.

W każdym razie Jedenstce niezbyt spodobało się zachowanie jej niedawnego "przyjaciela", więc między tą dwójką doszło do starcia. Pokonanie Jedynki przez El zakończyło się otwarciem portalu do "Drugiej strony" i tak właśnie powstała Vecna.

Koniec 4 sezonu "Stranger Things" rozwiewa wątpliwości?

Skomplikowane? No raczej. Dlatego jeśli jesteście tu przed seansem ostatniego odcinka czwartego sezonu "Stranger Things" to wiele kwestii może być dla was wciąż niejasnych, więc zachęcam do oglądania.

Wciąż jest jeszcze wiele znaków zapytania i nie wiadomo np. czy tylko Vecna ma władzę nad "Drugą Stroną" i jak dalej rozwinie się jej historia. Pewne jest za to, że tego wszystkiego dowiemy się w piątym sezonie "Stranger Things".

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 4
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 2
  • emoji smutek - liczba głosów: 2
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 5
Femtorak,zgłoś
Proszę przestań pisać cokolwiek. Nie wychodzi Ci to... Zjadał ludzi? Oglądałaś chyba jakiś inny serial xD
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się