pies

Kilka rzeczy, o których się nie myśli przed adopcją psa, a powinno

Źródło zdjęć: © pixabay.com
MTB,
27.02.2021 09:00

Jeśli już pies, to z hodowli czy ze schroniska? Jaka rasa? Czy wolimy psa mniej ruchliwego czy może właśnie bardzo aktywnego? Jakie są nasze potrzeby? Czy mamy czas na psa? – To jedynie część pytań, z tych koniecznych do przemyślenia przed wprowadzeniem do domu nowego zwierzaka.

Postanowiliśmy przypomnieć wszystkim o istocie odpowiedzialnej adopcji/kupna psa. Tyle razy już się zdarzało, że ktoś decyduje się na psa, a parę miesięcy później wyrzuca go na ulicę. Albo kupuje psa bez zgody wszystkich domowników, przez co pies jest gorzej traktowany przez jednego z nich. Takiemu postępowaniu mówimy STOP. Aby więc uniknąć tego typu sytuacji, przedstawiamy kilka tematów do rozważenia przed podjęciem decyzji o przyjęciu nowego domownika.

Na początek

Po pierwsze: musimy wiedzieć czy ktoś z naszych domowników jest uczulony na psy. Jeśli tak – spokojnie. Nie wszystko jest jeszcze stracone. W tym wypadku musimy rozważać rasy, które zamiast sierści, mają włosy – są one bardziej przyjazne alergikom.

Po drugie: musimy rozważać rasy również pod kątem ich predyspozycji. Czy w domu są małe dzieci? Może więc lepiej pomyśleć o rasie łagodnej i opiekuńczej jak np. golden retriever? Czy jesteś osobą aktywną i chciałbyś, żeby pies towarzyszył Ci w różnych zajęciach? Rozważ rasę wymagającą dużo ruchu, jak husky albo owczarek niemiecki.

Po trzecie: dobrze się zastanów czy Twój tryb życia rzeczywiście pozwala na zakup/adopcję psa. Pies, który na cały dzień zostaje sam w domu może zacząć się nudzić i stać się destrukcyjny. Zdarza się, że psy zaczynają niszczyć meble, bałaganić. Zmiany mogą zajść również w jego charakterze. Może stać się uparty, nieposłuszny.

Kupno czy adopcja

Jeśli zależy Ci na psie rasowym, zakup psa z hodowli jest opcją dla Ciebie. Kupując szczeniaka z dobrej, odpowiedzialnej hodowli twój nowy zwierzak powinien być już zachipowany (albo oznaczony tatuażem) oraz zaszczepiony. Hodowca udzieli ci również informacji o temperamencie pieska i jego zachowaniu w stosunku do innych szczeniaków i ludzi. Przy zakupie psa trzeba jednak uważać na pseudohodowle. Są to miejsca, w których zwierzęta są źle traktowane i hodowane jedynie dla zysku. Taki pseudohodowca może nie chcieć pokazać Ci matki szczeniaka, jego rodzeństwa, warunków w których są trzymane. Może nie mieć dokumentacji medycznej oraz może też sprzedawać psy nieochipowane.

Jeśli czysty rodowód psa to nie Twój priorytet przy wyborze szczeniaka, możesz udać się do schroniska. Jest tam wiele piesków, które marzą o kochającym właścicielu i własnym kawałku kocyka. Psy ze schroniska zazwyczaj są bardziej oddane i wierne właścicielowi. Trzeba się jednak liczyć z tym, że nie znamy pochodzenia pieska, często również rasy. Nie wiemy więc jak duży okaże się szczeniak albo jaki będzie miał charakter. Często pieski ze schroniska mają za sobą różne traumatyczne przeżycia, przez co potrzebują też właściciela troskliwego i cierpliwego. Adopcja ze schroniska wiąże się również z długim i czasami męczącym procesem. Na początku trzeba wypełnić ankietę przedadopcyjną, którą musi zweryfikować opiekun danego psa(porównywane są: charakter, tryb życia, potrzeby itp.). Jeśli ankieta zostanie oceniona negatywnie, może pojawić się konieczność wyboru innego psa, z którym będzie się bardziej kompatybilnym. Jeśli jednak odpowiedź będzie pozytywna, wkrótce będzie można zabrać psiaka do jego nowego domu.

W obu przypadkach, zarówno w hodowli jak i w schronisku, najlepiej jest odwiedzić pieska parę razy, poznać go, zobaczyć jak się zachowuje i dać mu się przyzwyczaić do Ciebie. Dzięki temu proces zmiany domu na nowy będzie dla niego dużo łatwiejszy.

Pozdrawiamy wszystkich czworonogów!

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0