ekologia
Dieta cud? Jedzenie robaków to przepis na schudnięcie
Polowania na grindwale

Jeden z najpiękniejszych krajów zalany krwią setek zwierząt – jak co roku

Źródło zdjęć: © Vibez / Materiały własne red. Vibez
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,30.06.2021 16:38

Na Wyspach Owczych rozpoczął się Grindadráp, czyli coroczne polowanie na grindwale (ssaki z rodziny delfinowatych). Wydarzenie ma niezwykle krwawy i brutalny przebieg, a zdjęcia dokumentujące ten "event" nadają się na ilustrację horroru.

W miniony weekend wody wokół Wysp Owczych zmieniły barwę z granatowej na purpurową. Stało się to za sprawą 175 grindwali, które straciły życie podczas tradycyjnej rzezi zwierząt. Polowanie odbywa się w ten sposób, że myśliwi wypływają łodziami w morze w poszukiwaniu stada grindwali, a kiedy je znajdą, zganiają zwierzęta w kierunku brzegu, gdzie czeka tłum wyposażony w haki, noże i włócznie.

Każdego roku do światowych mediów trafią zdjęcia przedstawiające ludzi broczących po pas we krwi pośród dziesiątek ciał martwych delfinów i wielorybów. Kontrowersję podkręca fakt, że drastycznym polowaniom przyglądają się dzieci.

Dawniej ekolodzy próbowali uniemożliwiać okrutną praktykę, ale w 2015 roku Farerowie uchwalili prawo, które zakazuje łodziom z aktywistami zbliżanie się do brzegu.

Dron na celowniku

Organizacje ekologiczne nazywają polowania barbarzyńskimi i przedstawiają przerażające dane statystyczne. Tylko w ciągu ostatniej dekady w wyniku wyspiarskiej tradycji zginęło 6500 delfinów i wielorybów – dane przytacza "Daily Mail". Aktywiści z Sea Shepherd próbowali nagrać dronem tegoroczne polowanie, ale myśliwi zastrzelili maszynę. Mimo to kamera zarejestrowała kilka budzących grozę scen.

Tradycja sięgająca czasów wikingów

Polowanie na grindwale jest na Wyspach Owczych tradycją kultywowaną od setek lat. Pierwsze wzmianki o tej praktyce pochodzą z XVI wieku. Polowania motywowane są trudnym życiem na Wyspach Owczych, gdzie nie rosną plony, a jedyne lądowe zwierzęta hodowlane to owce. Farerzy zmuszeni są zatem do importowania żywności. Rozwiązaniem tego problemu jest po części rybołówstwo.

Mieszkańcy Wysp Owczych próbują przekonać społeczność międzynarodową, że polowania na grindwale nie odbywają się dla rozrywki, ale dlatego, że dostarczają Farerom jedzenie i towary na zimowy okres.

W tym artykule nie wrzucałem żadnych drastycznych zdjęć oraz filmików z polowań, mając na uwadze troskę o wrażliwych czytelników. Jeśli chcecie je zobaczyć, możecie wejść na fajpejdż Sea Shepherd.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 3
  • emoji kupka - liczba głosów: 3
Komentarze (0)
arrow
Najmniejszy McDonald’s na świecie. Powstał z myślą o pszczołach