social media
Jedzenie pomarańczy pod prysznicem to trend na TikToku
Jaś Kapela w Hejt Parku

Jaś Kapela w Hejt Parku dłubał palce, a chyba miał bronić ustawy reprograficznej

Źródło zdjęć: © Kanał Sportowy / YouTube
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,28.05.2021 15:15

"Co ja, kur*a, obejrzałem?" – pomyślałem, kiedy zakończył się Hejt Park z udziałem Jasia Kapeli. Czy redaktor Krytyki Politycznej odgrywał jakiś performans, czy zupełnie nie przygotował się do rozmowy ze Stanowskim? Mam wrażenie, że jedno i drugie.

Jeśli ktoś z Was, czytelników, nie orientuje się, do czego piję, to napiszę kilka słów wprowadzenia. Hejt Park jest jednym z programów emitowanych na Kanale Sportowym (który na ten moment gromadzi ponad 450 tys. fanów na YouTube). Program wzbudza wiele emocji, ponieważ gospodarz Hejt Parku – Krzysztof Stanowski – niejednokrotnie zaprasza do odcinków kontrowersyjnych gości.

Krzysztof Stanowski rozmawia w Hejt Parku zarówno ze sportowcami, jak i ludźmi spoza swojej branży np. politykami i artystami. Często są to osoby o odmiennych poglądach od Stanowskiego i poniekąd dlatego program odniósł gigantyczny sukces, bo jest prowadzony "w kontrze". Gospodarz pozwala się swoim gościom wypowiedzieć, wchodzi z nimi w dyskusję i odbiera telefony od widzów.

Jaś Kapela był gościem Hejt Parku

27 czerwca gościem Krzysztofa Stanowskiego był Jaś Kapela. Jest on poetą, pisarzem, publicystą Krytyki Politycznej, który utożsamia się z lewicowym światopoglądem. Jaś opowiada się za wprowadzeniem ustawy reprograficznej, czyli rekompensaty należnej twórcom, wykonawcom, producentom nagrań i wydawcom w związku ze szkodą, którą ponoszą ze względu na kopiowanie ich utworów (źródło).

Na temat ustawy reprograficznej, która obecnie jest przedmiotem debaty publicznej w Polsce, a która była zapowiadana jako główny temat ostatniego odcinka Hejt Parku, nie mam wyrobionego zdania. Poznałem za mało argumentów obydwu stron sporu, aby się na ten temat wypowiedzieć. Miałem nadzieję, że Jaś Kapela uargumentuje, dlaczego ustawa powinna być wprowadzona. Cóż, mnie nie przekonał.

Jaś Kapela skompromitował się w Hejt Parku

Gdyby zsyntetyzować wypowiedzi Jasia na temat ustawy, odpowiedź brzmiałaby "bo artystom się należy". Stanowski zapytał swojego rozmówcę, dlaczego powinien mu płacić, jeśli produkuje telewizor, za to, że Jaś pisze wiersze? – Bo ludzie mogą oglądać wiersze na telewizorach – odpowiedział poeta. Stanowski chciał się dowiedzieć, czy ludzie, którzy nie mają telewizorów, też muszą płacić za wiersze.

– Ja na przykład nie siedziałem w więzieniu – odparł Jaś. – Dlaczego mam płacić za więzienie?

– Po to, żeby ci ludzie nie chodzili po ulicach i jeszcze bardziej cię nie gwałcili – skomentował wypowiedź swojego rozmówcy Stanowski.

Poza ustawą reprograficzną panowie "spierali się" na wiele różnych tematów. Rozmawiali o przemocy seksualnej, zegarku Roberta Lewandowskiego, kryzysie klimatycznym, ale w tej wymianie zdań zawsze brakowało jakościowych argumentów, bo prędzej czy później jeden rozmówca musiał drugiemu czymś dogryźć.

W najnowszym odcinku Hejt Parku Krzysztof Stanowski był wobec swojego rozmówcy wyjątkowo ostry i bardzo nieprzyjemny ("Jesteś chuj, a nie poeta") i trudno powiedzieć, czy prymitywna pewność siebie gospodarza tak zdeprymowała Jasia, czy poeta po prostu nie przygotował się do rozmowy. Bo większość dźwięków, które Kapela wydawał podczas Hejt Parku, to był dziwny, nerwowy śmiech.

Najbardziej żenującym momentem Hejt Parku była prośba Jasia Kapeli o wynagrodzenie za wzięcie udziału w programie. Jaś strofował Stanowskiego, że pieniądze nie są w życiu najważniejsze, ale za występ w programie zażądał tysiąca złotych. Stanowski rzucił mu na stół plik sześciuset złotych, które Jaś schował do kieszeni (poeta przyznał, że miesięcznie zarabia 4-5 tys. PLN).

Kiedy czas trwania programu zbliżał się do dwóch godzin, Jaś ostentacyjnie sprawdzał godzinę na telefonie i dłubał w palcach, sugerując, że nie jest zainteresowany rozmową. – Za sześćset złotych mój czas się skończył – oznajmił w pewnym momencie Jaś. Stanowski odparł: – Jak chcesz opowiedzieć o dochodzie gwarantowanym to ci stówę dorzucę.

– Dobra, dawaj – powiedział Jaś.

trwa ładowanie posta...

Ten Hejt Park był pozbawiony wartości merytorycznej. Panowie przez większość czasu antenowego albo sobie dogryzali, albo się nawzajem obrażali, albo słuchali wulgarnych telefonów od widzów. Kiedy to oglądałem, pojawiły mi się delikatne flashbacki z czasów, kiedy popularne były patostreamy. Cóż, igrzyska się ludziom podobają – w niespełna dobę program wygenerował ponad pół miliona wyświetleń.

trwa ładowanie posta...

HEJT PARK - PRZEJDŹMY NA TY 158 - JAŚ KAPELA I KRZYSZTOF STANOWSKI O OPŁACIE REPROGRAFICZNEJ

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 12
  • emoji smutek - liczba głosów: 4
  • emoji złość - liczba głosów: 2
  • emoji kupka - liczba głosów: 4
Komentarze (0)
arrow
Tinder wprowadza randki w trybie incognito. Co to znaczy?