piłka nożna
"FIFA 23". Ted Lasso wystąpi w grze. Kiedy premiera?
Jakub Jankto  comign out

Jakub Jankto dokonał coming outu. Była partnerka wspiera piłkarza

Źródło zdjęć: © CC, Tadeáš Bednarz, Twitter, Wikipedia
Anna RusakAnna Rusak,14.02.2023 10:30

Jakub Jankto, piłkarz z Czech, w social mediach dokonał coming outu i powiedział, że jest osobą homoseksualną. Zamiast hejtu spotkał się z ogromnym wsparciem środowiska piłki nożnej i swojej byłej partnerki, z którą ma dziecko.

Jakub Jankto to czeski piłkarz, zawodnik Getafe CF, który aktualnie jest wypożyczony do Sparty Praga. 13 lutego w mediach społecznościowych zdecydował się na dokonanie coming outu i opublikował film, w którym przyznał, że jest osobą homoseksualną.

To bardzo ważne wydarzenie, bo piłkarze rzadko decydują się na taki ruch, szczególnie w trakcie trwania kariery. Na wyjście z szafy do tej pory zdecydował się jedynie Josh Cavallo z Adelaide United i Jake Daniels z Blackpool. Jak środowisko sportowe zareagowało na coming out Jakuba Jankto i co powiedziała jego była partnerka?

Coming out Jakuba Jankto

Jakub Jankto to 27-letni czeski, wciąż aktywny piłkarz. W mediach społecznościowych opublikował 13 lutego krótki filmik. Na nagraniu piłkarz Sparty Praga mówi, że jest osobą homoseksualną i nie chce się dłużej ukrywać. Chciałby za to zacząć żyć jako wolny człowiek, bez lęków i uprzedzeń.

- Jak każdy mam mocne i słabe strony. Mam rodzinę, przyjaciół i pracę, którą wykonuję najlepiej, jak umiem, z powagą, profesjonalizmem i pasją. Jak każdy, też chce żyć wolny, bez lęków, uprzedzeń, przemocy, ale z miłością. Jestem osobą homoseksualną i nie chcę się dłużej ukrywać mówi w nagraniu Jankto.

Choć coming outy w piłce nożnej nie zdarzają się zbyt często, na szczęście Jankto może liczyć na wsparcie swojego klubu. Sparta Praga wydała oświadczenie, w którym wyraziła poparcie dla decyzji czeskiego piłkarza.

"Jakub już od jakiegoś czasu mówił o swojej orientacji seksualnej otwarcie w naszym zespole. Wszystkie inne kwestie dotyczą jego życia osobistego. Nie ma czego komentować. Żadnych więcej pytań. Masz nasze wsparcie. Żyj swoim życiem, Jakubie. Nie ma niczego ważniejszego" - czytamy w oświadczeniu Sparty na Twitterze.

trwa ładowanie posta...

Coming out Jakuba Jankto - zamiast hejtu wsparcie

Ich podejście podzielają inne kluby, a nawet sama FIFA. Pod postem Jankto, w którym dokonał coming outu, znalazło się wiele wspierających wiadomości od takich klubów jak FC Barcelona czy Chelsea. Dobre słowa w stronę piłkarza przekazało również Premier League oraz FIFA. Dziennikarze sportowi chwalą Jankto za odwagę i piszą o tym, że to wielki dzień dla wszystkich fanów i zawodników piłki nożnej.

"Jesteśmy z Tobą, Jakubie. Piłka nożna jest dla wszystkich" - napisała FIFA.

"To niezwykle istotne, że zawodnik znany przez europejskich kibiców, który jest u szczytu swojej kariery, zdecydował się na coming out. Zasługuje na szacunek ze strony każdego ze świata piłki" - pisze na Twitterze Tom Seymour z "The Art Newspape".

"Wielka chwila dla Jakuba Jankto, dla całej piłki. Nikt nie powinien żyć w ukryciu dlatego, że kocha jego, a nie ją. Niech się to środowisko wreszcie ucywilizuje" - dodaje Rafał Stec.

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Niestety, są również tacy, którzy wyrzucają piłkarzowi sprawy z przeszłości. Jankto do 2021 roku był związany z modelką Marketą Ottomanską. Para ma 3-letniego syna Dawida. Ich związek rozpadł się w atmosferze skandalu - modelka twierdziła, że piłkarz chciał ją zaatakować na ulicy, miał również nie płacić alimentów.

Sprawa między para jednak się wyjaśniła. Teraz była partnerka Jankto wspiera go w coming outcie. Portal idnes.cz skontaktował się z Ottomanską w związku z wyjściem z szafy piłkarza. Modelka przyznała, że jest dumna z Jakuba i ze względu na dobro syna nie chce rozpamiętywać przeszłości.

- Jestem dumna, że udało mu się znaleźć siłę i powiedzieć o tym publicznie. Nie chcę opowiadać o szczegółach. Ważne jest to, by Kubie było teraz dobrze, żeby był szczęśliwy. Z pewnością odetchnie z ulgą, bo nic nie zżera go już od środka. Wierzę, że ludzie będą go lubili tak, jak do tej pory - powiedziała w rozmowie z idnes.cz była partnerka Jankto.

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Źródło: idnes.cz, Guardian, isport.blesk.cz

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 3
Komentarze (0)
arrow
Gest szubienicy na meczu w Iranie. Kolejni sportowcy skazani