Którą konsolę kupić w 2021 roku?

Jaką konsolę kupić w 2021 roku? Niemożliwe do zdobycia PS5, Xbox Series X, czy starsze Nintendo Switch?

Źródło zdjęć: © Oliwier Nytko / Materiały własne red. Vibez
Oliwier NytkoOliwier Nytko,10.06.2021 11:35

Czy warto kupić konsolę Xbox Series X? A może lepiej spróbować zdobyć PS5? Pff, a może stać się fanem Nintendo i wybrać Switcha? Mam wszystkie konsole i mam też odpowiedzi

Temat PlayStation 5 na Vibezie to gorący, ale i kontrowersyjny temat. Posiadam konsolę od premiery w listopadzie. To na niej pierwszy raz zagrałem w fatalnego Cyberpunka 2077 podczas wydania. I to na niej zagram w nadchodzącego Ratcheta. Ale jestem bliski końca przygody z konsolą Sony. Dlaczego? Odpowiedź to dwie inne konsole: Xbox i Switch.

Tak, kupiłem teraz Nintendo Switcha oraz Xboksa Series X

Zabrzmię jak banan (nie, nie jestem), ale jest to inwestycja. Jeżeli czytaliście jakiś czas temu ten tekst, to przestrzegałem Was przed brakami w sprzętach elektronicznych. Jeżeli są problemy z dostaniem samochodu przez brak półprzewodników, to konsol też zabraknie. A że lubię mieć, aniżeli nie mieć — to mam. Ponadto, najlepiej mieć zawsze spojrzenie na sprawę z każdej strony.

I taką próbą spojrzenia na każdą stronę problemu „którą konsolę kupić” był mój zakup. Otworzyło mi to oczy. Wręcz zmieniło moje nastawienie do obecnej generacji.

Którą konsolę kupić w 2021 roku? (na zdjęciu PS5)
Którą konsolę kupić w 2021 roku? (na zdjęciu PS5) (Oliwier Nytko , Materiały własne red. Vibez)

PS5 nie jest warte całego zamieszania

Świetna konsola, która swoimi możliwościami przewyższa wszystkie poprzednie generacje. Ale nie oferuje tyle, aby walczyć o nią w każdym elektromarkecie. Ba! Przepłacanie kilkuset złotych to duża pomyłka. Może za kilka miesięcy, gdy na nasze półki wejdzie „God of War 2” czy „Gran Turismo 7”, to wtedy będzie warto przemyśleć sprawę jeszcze raz.

Bo co takiego oferuje nam PS5? Wsteczną kompatybilność z PS4, może z trzy ekskluzywne gry oraz kilogram obietnic. A na tych ostatnich nie pogracie za dużo.

Na zdjęciu sklepowy hit PS5
Na zdjęciu sklepowy hit PS5 (Oliwier Nytko , Materiały własne red. Vibez)

Dla samego Ratcheta nie kupowałbym całej konsoli. Jedynie przemyślałbym zakup, gdybym nie miał nigdy poprzedniej generacji. Wtedy ogrom gier mógłby wynagrodzić gorzkie oczekiwanie na kolejne nowości.

Podsumowanie: PlayStation 5 to świetna konsola. Ale: jest zawyżona cenowo, jedzie na kilku nowych grach oraz obietnicach.

Wolałem nie skupiać się za bardzo na konsoli Sony, ponieważ ona dostała już wystarczająco zainteresowania na Vibezie. Trzeba też wyrównać szanse dla innych!

Którą konsolę kupić w 2021 roku? (na zdjęciu Xbox Series X)
Którą konsolę kupić w 2021 roku? (na zdjęciu Xbox Series X) (Oliwier Nytko , Materiały własne red. Vibez)

Xbox Series X: Bez gier, ale z potencjałem

Czy warto kupić Xbox Series X? Moim zdaniem, jeżeli nie zależy Wam na grach z PS4 i nadchodzącym Ratchecie, to Xbox jest lepszą konsolą. Nie ma jednak prawie żadnych ekskluzywnych gier.

Ale nie o to chodzi w konsolach. PlayStation żywi się obecnie obietnicami nadchodzących tytułów, a Xbox nawet o nich nie mówi.

Xbox Series X od góry
Xbox Series X od góry (Oliwier Nytko , Materiały własne red. Vibez)

Z przecieków wiemy, iż podczas E3 ogłoszonych zostanie kilka mniejszych lub większych tytułów na wyłączność. I to tak naprawdę rozwiąże największy (i jedyny) problem tej konsoli.

Bo Series X jest po prostu świetny. Mocniejszy od PS5, nie psuje się (jak pewne pady) i jest DOSTĘPNY od ręki. Aby kupić plejaka, trzeba często dopłacać kilkaset złotych do ceny sugerowanej. A X’a można dorwać bez przeszkód nawet poniżej pierwotnej ceny.

Xbox Series X: Czarny koń tej generacji?
Xbox Series X: Czarny koń tej generacji? (Oliwier Nytko , Materiały własne red. Vibez)

Gry, gry i gry. Bo może i nie mamy tytułów ekskluzywnych, ale jest coś innego: Xbox Game Pass. Te trzy słowa oznaczają jedno — setki gier za grosze. Wybór jest ogromny i ciężko się na coś zdecydować. A tu „Forza Horizon 4”, a tu nowy „Just Cause 4” - a w oddali mruga „Hellblade”.

Wsteczna kompatybilność też jest mega ważna. Posiadacze Series X mogą bez przeszkód zagrać w nawet 12-letnie gry z Xboksa 360. Tak naprawdę biblioteka gier jest ogromna — jedyne bez gier, które wykorzystają w 100% potencjał ten konsoli.

Podsumowanie: Xbox Series X pomimo słabego startu, zaczyna stawać się niezłą opcją. Dostępny od ręki, z ogromem gier oraz na mocniejszych podzespołach. Jeśli zastanawiacie się nad konsolą, przemyślcie poważnie propozycję Microsoftu.

Którą konsolę kupić w 2021 roku? (na zdjęciu Nintendo Switch)
Którą konsolę kupić w 2021 roku? (na zdjęciu Nintendo Switch) (Oliwier Nytko , Materiały własne red. Vibez)

Nintendo Switch: Stary, ale bardzo jary

Najstarsza, bo mająca już cztery lata propozycja. Ale! Jest to najlepsza konsola ruchowa, najlepsza pod względem gier ekskluzywnych oraz najlepsza, jeżeli chodzi o cenę. Tylko graficznie niedomaga.

Niezaprzeczalnie, Switch ma najlepszą ofertę gier ruchowych. Jeżeli zależy Wam na ruchu przed komputerem/telewizorem, to on zapewni najlepsze odczucia. W ofercie jest m.in. boks! Ćwiczy się świetnie, a dodatkowym atutem jest przenośność.

Nintendo Switch to najtańsza nowa konsola! Ale... czy jest dobra?
Nintendo Switch to najtańsza nowa konsola! Ale... czy jest dobra? (Oliwier Nytko , Materiały własne red. Vibez)

Najwięcej gier ekskluzywnych. Na innych konsolach nie zagracie w Zeldę, Mario czy Splatoona. Nintendo zawsze świetnie strzegło swoich marek, więc takie Sony nie widziało nigdy solowej gry z Marianem u siebie (crossy z Ubisoftem pozostawię w ciszy).

Nintendo Switch od tyłu
Nintendo Switch od tyłu (Oliwier Nytko , Materiały własne red. Vibez)

Najtańsza nowa konsola. Teoretycznie można zaliczać Switcha do obecnej generacji. Tylko teoretycznie, bo jest to jednak już 4-letnia konsola. Nadal daje radę, chociaż grafika ssie — ale to norma w przypadku rzeczy od Nintendo. Grywalność wynagradza wszystkie niesnaski.

Którą konsolę kupić w 2021 roku?
Którą konsolę kupić w 2021 roku? (Oliwier Nytko , Materiały własne red. Vibez)

Jeżeli miałbym wybrać jedną konsolę, to która stanęłaby obok mojego monitora?

Jako że nie jestem największym fanem czekania na normalną cenę PS5, Switch ma dostać nowy model w tym roku, to Xbox jest najlepszym wyborem. Dostajemy go od ręki, mamy pokaźną bibliotekę gier — a, no i Series X wydaje się konsolą bardziej kompletną.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 8
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 1