popkultura
Cancel culture w wykonaniu Szafarowicza. Atakuje "Zieloną granicę" Holland
Farha na Netflixie

Izrael wściekły na Netfliksa. Film "Farha" ukazuje okrutną historię

Źródło zdjęć: © Vibez.pl / Twitter, YouTube
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,05.12.2022 14:00

"Farha" to jordański film fabularny, który w wielu krajach trafił do katalogu Netfliksa. Dzieło opowiada o zbrodniach wojennych podczas izraelsko-palestyńskiej wojny o niepodległość w 1948 roku. Żydowscy aktywiści i członkowie rządu Izraela nawołują do bojkotu streamingowego giganta.

"Farha" to pełnometrażowy debiut jordańskiej reżyserki Darin J. Sallam. 1 grudnia film trafił do katalogu Netfliksa w wielu krajach na świecie. Twórcy dzieła deklarują, że jest ono inspirowane prawdziwą historią, która rozegrała się w 1948 roku w trakcie izraelsko-palestyńskiej wojny o niepodległość.

Film pokazuje konflikt z perspektywy 14-letniej dziewczynki o imieniu Farha. Kiedy do wioski wkracza izraelskie wojsko, ojciec ukrywa córkę w magazynie. Zaczyna się masakra ludności cywilnej. Nastolatka ogląda przez szparę w drzwiach, jak żołnierze zabijają całą palestyńską rodzinę, w tym dzieci i niemowlęta.

FARHA Official Trailer

- Nie boję się mówić prawdy. Musimy to zrobić, bo filmy przetrwają, podczas gdy my umrzemy. Dlatego zdecydowałam się nagrać ten film. Nie dlatego, że jestem polityczką, ale dlatego, że jestem wierna historii, którą poznałam - powiedziała reżyserka filmu po premierze "Farhy" na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Morza Czerwonego cytowana przez "Arab News". Sallam miała oprzeć filmowy debiut na historii, którą usłyszała od znajomej swojej matki. Dodajmy, że do Jordanii od samego początku powstania państwa Izrael uciekło mnóstwo uchodźców z Palestyny, którzy zostali siłą wysiedleni ze swoich domów.

Film "Farha" wywołał wściekłość w Izraelu

Emisja filmu przez Netfliksa wywołała oburzenie w Izraelu. "To szalone, że Netflix dystrybuuje film, którego jedynym celem jest tworzenie fałszywych pozorów i szczucie na izraelskich żołnierzy" - zakomunikował w oświadczeniu ustępujący minister finansów Izraela Avigdor Liberman.

Jeden z teatrów na przedmieściach izraelskiego miasta Tel Awiw zorganizował pokaz "Farhy". Liberman stara się o cofnięcie państwowych funduszy dla placówki, aby "zapobiec wyświetlaniu tego szokującego filmu lub jemu podobnych w przyszłości". Izraelski minister kultury Hili Tropper określił film jako "kłamstwa i oszczerstwa", a pokaz dzieła w izraelskim teatrze nazwał "hańbą".

"Farha". Izraelczycy nawołują do bojkotu Netfliksa

W reakcji na decyzję Netfliksa, w mediach społecznościowych można trafić na akcje zachęcające ludzi do anulowania subskrypcji w serwisie streamingowym. Proizraelscy internauci zorganizowali petycję, w której żądają od Netfliksa, by usunął "Farhę" z katalogu.

- Netfliksie, zatrzymaj tę hańbę i nie dawaj uwagi filmowi, który zniesławia Izrael i przedstawia IDF (Siły Obronne Izraela) jako morderców dzieci - zaapelował były żołnierz IDF Yoseph Haddad na Twitterze.

trwa ładowanie posta...

Izraelska modelka Nataly Dadon zachęciła fanów, by anulowali subskrypcję na Netfliksie. W poście na Instagramie nazwała serwis streamingowy mianem "Hateflix".

trwa ładowanie posta...

Jordania wybrała "Farhę" jako swojego kandydata do Oscara w 2023 roku.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Mexx.,zgłoś
Wcześniej napisałem że robią to samo co im robiono.Dziwi mnie to że Żydzi sami przeszli pieklo w europie a teraz to samo robią palestynczykom: mur jak w gettcie,wysiedlenia itp.
Odpowiedz
0like0dislike
Mexx.,zgłoś
Robią to samo innym co im robiono.
Odpowiedz
0like0dislike
StopFAKEinfo,zgłoś
A dlaczego nie cytujecie słów reżyserki, która mówi, że historia jest fikcyjna, bazująca na historii kobiety (Farhy) której nigdy nie poznała, o której wie jedynie to, że przesiedziała wojnę w pownicy? I że celowo nie rozmawiała nigdy z Farhą, żeby samodzielnie napisać tą FIKCYJNĄ historię? To o to Izraelczykom chodzi…
Odpowiedz
0like2dislike
Zobacz komentarze: 4
Komentarze (4)
arrow
Elijah Wood jak Gollum. Upiorna przemiana do "The Toxic Avenger"